Amikor lakást vásárolunk, ráadásul használtat, akkor arra kell koncentrálni, hogy mik azok a körülmények, adottságok és technikai részletek, melyeken nem-, vagy csak rendkívül nehezen tudunk majd változtatni. Ezeket próbáljuk meg most csokorba szedni.
Tájolás és fény
Nézzük meg, merre nyílik a homlokzaton ablak, hol jön be fény a lakásba. Preferált irány a déli, de a felkelő és a lenyugvó nap sem rossz. Az északi az para. A neten keress rá a lakásra és nézd meg, merre mutat a kis nyíl. Sanszos, hogy az lesz az északi irány. De ezeket az infókat pont nyakon tudja verni egy földszinti kis lakás, egyetlen ablakkal a belső udvarra. Na az tök mindegy, milyen tájolású.
A napfény, az nagyon fontos.
Egy sötét lakás soha nem lesz a falak színétől, vagy a berendezéstől barátságos. Ezen nem lehet változtatni.
A lépcsőház
Nem a te tulajdonod, nem tudsz rá hatást gyakorolni, viszont naponta sokszor fogod használni, ezért stratégiai szempont. Jó kérdések: ki takarítja? Milyen gyakran? Próbáld meg egyszer megnézni sötétben; van megfelelő világítás? Zárva van az utcáról? Milyen állapotban van? Tervezik a felújítását? Ha igen, akkor szedtek már be erre pénzt? Vagy éppen most fogják a lakókat arra kötelezni, hogy fejenként egy vagyont fizessenek be? Érdemes elkérni a ház SZMSZ-ét, azaz szervezeti és működési szabályzatát és megnézni, van-e a közös területekre vonatkozó szabályozás.
A homlokzat
Látszólag szintén semmi közöd hozzá, de rejteget meglepetéseket. Gyakori helyzet, hogy az eladó szerint is felújítást igényel, de szerinte ez már nem probléma, mert a ház leboltolt egy vállalkozóval, aki a tetőtérért cserébe vállalta a teljes homlokzat felújítást. Lefordítom ezt magyarra: 1-2 évig teljes lesz a káosz az épületben. Ha a legfelső szinten szeretnél lakást venni, azt felejtsd el; szét fog repedni minden, sanszos, hogy be fog ázni, és napközben olyan zajok lesznek, amit most elképzelni sem tudsz. És a klasszik belvárosi bérházak díszes homlokzatainak felújítása soha nem jelenti a hőszigetelést, mert a homlokzati díszeket nem lehet hőszigetelni. Az bizony csak le lesz színezve, de hőtechnikailag nem lesz modernizálva.
Vizes fal
Nem, nem fogod tudni megoldani! Nem, nem elegendő a lélegző vakolat! Az szerinted hova lélegzi ki a nedvességet? Nem, nem elegendő leszigetelni a falat. A nedvesség az elég ügyes, feltalálja magát, megy feljebb, és megjelenik ott. Viszont ez a jó jel: könnyen meg lehet látni. Sötét foltok a külső falon, lepattogzó festék belül, salétromosodás, rothadó sötét parketta és persze az átható penész szaga.
Ez egy olyan probléma, amire csak egy nagyon egyszerű megoldás létezik: fuss!
Ne nézz hátra, ne alkudozz, ne keress a neten szakembert, aki megoldja. Annyi eladó lakás van a piacon, miért fárasztod magad ilyenekkel? Tök jó az első emelet, meg felette bármi, miért kell neked a földszinti? Ja, hogy ez egy kicsit olcsóbb? Talán nem véletlen…És akkor mondatok, amiket tilos elhinni:
- Gézáék is megoldották. Lambériával eltakarták, vagy gipszkarton falat raktak elé. Aha. És Géza gyermeke hogy van? Köhög?
- Anyámék szomszédja utólagosan vízszigetelte. Szuper! A falak alatt? Végig folytonosan vízzáró kapcsolatokkal? Ha igen, akkor már tudom, ki nyerte legutoljára a lottó ötöst.
- Nem olyan nagy gond ez. Le szoktuk festeni tavasszal és kész. Ezt a megoldást inkább nem is minősítem.
A vizesedésnek még van egy problémája, imádják eltakarni. Nem mindig szándékosan, csak már unják nézni, javítani, és ebben az esetben nyilván nehéz felismerni. A faliszőnyeg mögé mindig benézünk! A szekrénysor mögé is. Valahogy. Ha lábon áll, akkor alatta, ha van rá lehetőség, akkor a sarokban elemlámpával. És folyton szaglászunk.
A wc
A wc-ből a tartalom általában 110-es, értsd 11 cm-es átmérőjű csatornán távozik. Azért van ott a wc, ahol, mert ott van nagyon közel hozzá a strang, ahol le tud folyni. Így nem kell vízszintesen elvinni a padló rétegrendben, ráadásul lejtésben, hogy valami esélye legyen lefolyni.
És a rossz hír: neked sem fog a fizika szívességet tenni;
a kedvedért lejtés nélkül is folyni. Ahol a wc van, az sanszos hogy ott is marad. Tök jó lenne ez a lakás, csak a wc-t át kell helyezni. Nem nagyon, csak 2 méterrel… Hát az nem fog menni barátom! Második red flag a témában: ha a befogadó csatorna magasabban van, mint a wc, ezért egy szivattyú tolja fel a trutyit, amit egy daráló már ledarált. Ezt akkor tanultam meg, amikor hetente jártunk vissza garanciába javítani az elromlott darálós szivattyút. Olyan szívesen elmesélném, hogy miket találtunk benne, amit nem tudott ledarálni, de nem szeretném, ha rosszul lenne az olvaó. Akkor jött a gondolat az üzemeltetőtől, hogy kiírják a falra, hogy mit nem szabad beledobni a wc-be. Szerinted betartották?
Nos, röviden ennyi, illetve
még egy buktató; az érzelmi kötődés.
A szerelem első látásra, és az általa okozott köd. Nagyon veszélyes! Teljesen elvakítja a potenciális vásárlót. Ha ez kialakul egy belső design miatt, egy lokáció okán, vagy mert sietni kell valamiért a vásárlással, akkor vedd elő ezt a listát. Ha egy tétel is van, amit felfedezel a lakásban, akkor fogd rám, és menj tovább. Engem fog utálni a párod, de neked lesz nyugodt az életed!
Nyitókép: Unsplash