A Szent György téren az egykori Honvédelmi Minisztérium homlokzatát idézik fel a visszaépítés során.

A budai Várban visszaépülő Honvéd Főparancsnokság déli, Szent György téri oldalának homlokzati munkálataival is haladnak a Nemzeti Hauszmann Program közlése szerint. A szobrok, reliefek és ornamentikák mintái készülnek, miközben a szakemberek a mészkőből faragott lábazati és kváderkövek elhelyezésén dolgoznak. Ezt követően haladnak tovább a homlokzat felsőbb szintjei felé.
A Honvéd Főparancsnokság déli oldala az egykor ott álló Honvédelmi Minisztériumot idézi meg, az eredeti díszítőelemek hiteles visszaállításával.
Az egykori Honvédelmi Minisztérium Szent György téri főhomlokzata különösen díszes megjelenést kapott,
melyet a középen kiemelkedő, dupla középrizalit – a homlokzati síkból előrelépő épületrész – tett markánssá.

Ennek felső szakaszát egy zárt attika (a párkány felett elhelyezkedő díszes falsáv) zárta le, amelyet négy klasszikus hadi trófea tett látványossá: kettő keresztes, illetve kettő római páncélzatot mintázott. Az attika homlok- és oldalfelületein négy dombormű jelent meg, a magyar Szent Koronát ábrázolva, melyeket babér- és tölgyágakból font koszorú fogott körbe.
A harmadik emelet párkányán
négy kiemelkedő hadvezér szobra sorakozott egykor, balról jobbra: Árpád fejedelem, Hunyadi János, Zrínyi Miklós és Pálffy János.
A második szint félköríves nyílásai felett, az ívzugokban elhelyezett plasztikák ablakonként két-két alakot jelenítettek meg. A figurák között egyaránt feltűntek bibliai és mitológiai személyek, valamint magyar hősalakok is, így Judit és Dávid, Minerva és Mars, továbbá Toldi Miklós és Dobó Katica. A főbejárat feletti kocsibehajtónál a történelmi Magyarország középcímere kapott helyet, melyet babér- és tölgyágakból font koszorú övezett. A címer két oldalán míves kovácsoltvas fali kandeláberek díszítették a homlokzatot.

A Kallina Mór tervezte Honvéd Főparancsnokság és a vele egybeépült Honvédelmi Minisztérium a második világháborúban súlyos, de nem végzetes találatot kapott, azonban a helyreállítás elmaradt. Előbbi épületet a kommunista hatalom döntése alapján, ideológiai okokból az első emeletig visszabontották, utóbbit fokozatosan, majd teljesen a földdel tették egyenlővé. Az újjászülető Honvéd Főparancsnokság nyitva áll majd a Budavári Palotanegyedbe látogatók előtt, benne talál méltó otthonra a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, kupolájában pedig kilátó nyílik majd, közölték a Nemzeti Hauszmann Program részéről.
A Nemzeti Hauszmann Programmal, a budavári visszaépítésekkel kapcsolatos híreinket itt olvashatják!
Fotók: Nemzeti Hauszmann Program