Először röviden szeretném kikérdezni, hogy mit tanultunk eddig használt lakás vásárlás kapcsán! Ugye megfogadtad korábbi tanácsunkat, és nem vettél vizes, sötét lakást egy lerobban lépcsőházas társasházban? Ugye nem?
Jó. Akkor jók vagyunk! Irány a felújítás! Ezzel kapcsolatban pedig egyből gyomláljunk ki pár tévhitet:
- Nem, nem lehet felújítani egy hét alatt egy ingatlant úgy, hogy odatelepítünk végtelen mennyiségű embert! Ez módszer kizárólag a filmekben, videókban működik.
- A szakemberek jószívűek, türelmesek, és jól reagálják le a koncepciók állandó váltogatását. Kifejezetten szeretnek nálunk lenni, sok idejük van, készségesek és viccesek. Hát biztosan van ilyen is, de valószínűleg egy másik bolygón. Merthogy a kivitelezők is emberek, akik pénzből és időből élnek.
- A felújítás egyáltalán nem vicces. Intenzíven ugrál a szemem, amikor azt a klisét látom, hogy a reklámban egy csinos nő kertésznadrágban festi a szobafalat hengerrel, majd egy kis festéket ken a főhős orrára, és ezen kacagnak egy jót…
A felújítás ugyanis egy masszív kihívás. Sok munkát és tervezést igényel. A logisztikát össze kell állítani és át kell gondolni, hogy mennyi pénzünk van rá. Ez a három dolog lényegében egy:
tervezni kell műszakilag, tervezni időben és térben, és persze tervezni pénzügyileg is.
A műszaki terv
Rajzoljuk le, mit szeretnénk! Nyugodtan, kockás papírra, ceruzával. Nem gond. Ez arra is jó, hogy mi magunk átgondoljuk, és arra is, hogy a szakembereknek megmutassuk, mit szeretnénk.
Amit egy elrendezéssel kapcsolatban szeretnénk megmutatni, arról készítsünk egy alaprajzot. A falakról egy nézetet, mintha ránéznénk a falra. Méretek, színek, anyagok. Minek az éle fusson, minek a szélével? Hova nyíljon? A burkolólapok szélei milyen mintázatot alkossanak? Nem a szakmai pedigré a lényeg, sokkal inkább az információ. A szaki majd lefordítja magának.
Tervezni időben és térben
A felújításnak van egy nagy csapdája: meg kell húzni egy vonalat, hogy mit újítsunk fel, különben soha nem lesz vége. Mondok egy példát, kiindulási pont: ki kellene festeni a falat. Ok, de olyan görbe, jó lenne szép simára vakolni. Hát jó. De ha már vakolunk, akkor cseréljük ki a falban az elektromos vezetékeket! Szuper! Da akkor végig a villanyóráig! Ugye érted már? Ennek soha nincs vége. Egy pár lépésben el lehet jutni az új ház építéshez, az meg már egy másik kávézó.
Ha megvan a kivitelezési program, akkor kereshetünk kivitelezőt, aki minél több munkafolyamatot le tud kezelni. Ha nem így van, akkor szervezhetjük mi, ami nagyon nehéz kihívás. Legalább annyira, mint anyagot beszerezni a kivitelezéshez. Ez sem annyi, hogy a neten láttunk akciós cementet, és akkor nem fogjuk kifizetni a vállalkozónak arany áron. Nem, nem! Mert a cementet – a példánál maradva – még el is kell hozni a Tüzépről, és fel kell vinni az emeletre. Annyit, amennyi kell, akkorra, amikor kell. Ez egy külön szakma. Úgy hívják, építésszervezés, lebonyolítás.
A kivitelezés lebonyolításánál, ha társasházban lakunk, kalkuláljunk a szomszédokkal, a többi lakóval is. Kifejezetten jól veszi ki magát, ha előre jelezzük, hogy kopácsolni fogunk egy felújítás erejéig, és ehhez türelmet kérünk. Ne deponáljunk közös területen, és nézzük meg, mikor van lomtalanítás! Építési törmeléket, sittet nem visznek el ilyenkor, de ha bútort is cserélünk, akkor a régire kifejezetten gyorsan rárepülnek, még ki is pakolják helyettünk.
Fontos! A konténer elhelyezése közterületen engedélyköteles. Egyetlen órára is.
Tervezni pénzügyileg
Hát eddig se beszéltünk egyszerű dolgokról, de ez a rész fáj a legjobban, ha nincs átgondolva. A kivitelezővel az általa elkészített ajánlat alapján szerződjünk le, legyen műszaki tartalom, és ehhez rendeljünk összeget, kifizetés ütemezést. Nagy szavaknak tűnnek, de hidd el, nagyon hasznos elemek ezek. Előleget csak nagyon indokolt esetben, de inkább akkor sem. Az utolsó részlet pedig kizárólag akkor, ha készen van a munka!
A felújításra szánt összeget ne költsük el már előre, legyen tartalékunk. Lesz hova tenni ezt a pénzt, hidd el!
A kivitelezés során dokumentáljunk. Sokat. Lehetőleg mindenről legyen egy kép, de ami kötelező, az az eltakart részek. Sokat segíthet egy későbbi kép, vagy polc rögzítésénél, ha tudjuk, hogy hol van elektromos vezeték a falban. Az elszámolási vitákban is megoldást jelenthet, ha van képünk hozzá.
És még egy fotós tanács a végére: egy adott helyen lerakva a fényképezőgépet készítsünk sok-sok képet. Utólag ezeket összeillesztve egy sorozatot készíthetünk, ami remélhetőleg szép emléket fog felidézni bennünk. Egy pár év múlva.