Az építőipar fellendülését remélik az építési vállalkozók

hely.hu

Az energiahatékonysági szigorítástól várja a fellendülést az ÉVOSZ.

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) arra számít, hogy az energiahatékonyságról szóló törvénymódosításban foglalt, energiamegtakarítást ösztönző szigorítás új lendületet ad az építőiparnak, különösen a felújítások területén. A szakszövetség az MTI-hez eljuttatott közleményében reagált arra, hogy az Országgyűlés kedden elfogadta az energiahatékonyságról szóló törvény módosítását.

A törvénymódosítás értelmében az energiaértékesítőknek már az idén és 2026-ban is éves szinte 1,4 százalékos, 2027-ben pedig 1 százalékos energiamegtakarítást kell elérniük, ami csak 2028-tól tér vissza a korábbi 0,5 százalékos szintre.

Mindez azt jelenti, hogy a következő években sokkal több energiamegtakarítást kell igazoltan elérni a végső energiafogyasztóknál.

Az ÉVOSZ szerint az intézkedés ezért várhatóan jelentősen élénkíti az épületenergetikai korszerűsítések piacát, növeli a lakóépületek felújítási aktivitását, és új lendületet ad az építőiparnak, különösen a felújítások területén.

Koji László, az ÉVOSZ elnöke az MTI-nek kifejtette: a nagy szolgáltatóknak (MVM és az E.ON) elő van írva, hogy mindenkit, így a lakosságot is energiamegtakarításra kell ösztönözniük. Ennek mértékét árbevétel-arányosan állapítják meg. A szigorítás azért lényeges, mert így a nagy szolgáltatók energiamegtakarítási kötelezettsége emelkedik. Ennek elérése érdekében a lakossági vonalon is lépniük kell a szolgáltatóknak, akik így a kivitelezők és anyaggyártók mellett különösen érdekeltek lesznek az energiamegtakarítást célzó otthonfelújításokban.

Az ÉVOSZ szerint ezáltal a hazai építőipar komoly segítséget kap,

hiszen a felújítási aktivitás növekedése új megrendeléseket és stabilabb piaci helyzetet eredményezhet már az év második felében. Ráadásul a mostani változások gyorsítani fogják a hazai épületállomány energiahatékonysági állapotának javulását.

Koji László a szakszövetség közleményében megjegyezte, az építőanyag-ellátás biztosított, bőséges a munkaerő-kapacitás, ezért áremelkedésre vagy anyaghiányra nem kell számítani. A piac készen áll a felújítási hullám kiszolgálására.

Forrás: MTI

Fotó: Pixabay