Az eszköz műholdas adatok alapján tudná megbecsülni egy adott városrész energiaigényét.

Korábban beszélgettünk arról Németh Rolanddal, a Paulinyi & Partners automatizáció fejlesztési vezetőjével, hogy ők milyen bázist képzeltek el a Holdra, ám a cég az űrkutatási tapasztalatait a Földön is kamatoztatja.
Most a cég legújabb fejlesztése, az Urban Energy Scan a SPACE4Cities program keretében EU-s támogatásban részesült.
A projekthez nagyban hozzájárult a Paulinyi & Partners több éves tapasztalata a városi épületek energiahatékonyságának kutatásában, a végső cél pedig ezek elemzése, és a feldolgozott adatok alapján
egy élhetőbb várost megteremtő fejlesztési forgatókönyv kidolgozása
– természetesen a városvezetők hathatós együttműködésével.
„Ennek a projektnek az a különlegessége, hogy a német Fraunhofer Integrált Áramköri Intézet Ellátási lánc szolgáltatásokért felelős divíziójával együttműködésben valósul meg” – fogalmazott Németh Roland. Hozzátette, az erlangeni központú intézet elsősorban olyan mesterséges intelligencia által vezérelt eszközök fejlesztésében érdekelt, amely többek között a műholdas adatok feldolgozásában játszanak szerepet.
Az Urban Energy Scan elsődleges célja a városok és ingatlanfejlesztők segítése az által, hogy megkönnyíti az energiahatékonysági kérdésekben történő döntéshozatalt. A fejlesztés képes műholdas adatok alapján, a Fraunhofer Intézet eszközeinek segítségével becslést készíteni épületek, városrészek energiaigényéről.
„Képesek leszünk meghatározni, hogyan érhető el a legnagyobb energiamegtakarítás és leginkább kedvező költségszerkezet:
nemcsak egy adott épület, hanem egyszerre több épület, vagy akár egész kerületek szintjén” – nyilatkozta Dr. Paulinyi Gergely, a Paulinyi & Partners cégcsoport elnök-vezérigazgatója, Ybl-díjas építész, aki korábban az építészetben tapasztalható paradigmaváltásról véleménycikket is közölt oldalunkon.
Az elkövetkezendő hónapokban a műholdas adatok feldolgozása, valamint a gépi tanulás további finomhangolása fog zajlani, ugyanis szeptemberben már kész megvalósíthatósági tanulmánnyal kell jelentkezni. A felelős konzorcium ősszel választja ki majd azon szervezeteket, akik a program keretein belül folytathatják a kutatást.
A magyar mérnökök mindenesetre úgy terveznek, hogy a fejlesztést akkor sem állítják le, ha esetleg nem jutnának át az utolsó rostán.
Hogy a Paulinyi & Partners hogyan kamatoztatja már most tudását a városok élhetőbbé tételében, arról alábbi cikkünkben és videónkban bővebben is értekeztünk.

VIDEÓ: az űrből jön a megoldás a városok túlmelegedésére?
A Paulinyi & Partners az Európai Űrügynökséggel együttműködve, az űrtechnológiát segítségül hívva pedig fel is lép a városi hőszigetek jelensége ellen.