Az innovatív gondolkodás szimbólumai lettek a 3D nyomtatott épületek?

Haitzmann Ágnes

Erre utal, hogy a Német Vöröskereszt kifejezetten azért alkalmazza ezt a technológiát a székháza bővítésénél, mert üzenni kíván vele a külvilágnak.

Fenntartható épületet más módon is felhúzhatnának. Beruházóként már azzal sokat tehetnének, ha természetes anyagokat használnának, vagy az épület villamosáram-szükségletét megújuló energiaforrásból fedeznék. A Német Vöröskereszt azonban nem elégszik meg ennyivel. „A szövetségünk által végzett alapos elemzés és értékelés után arra a következtetésre jutottunk, hogy

az új épületnek a lehető leginnovatívabbnak, jövőorientáltnak és klímabarátnak kell lennie.

Fontos volt számunkra, hogy az építési projektben alkalmazott technológiák tükrözzék az innovációs és fenntarthatósági törekvéseinket” – fogalmazott az észak-rajna-vesztfáliai tartományban lévő Beckum városában zajló munkálatokról prof. dr. Karl-Uwe Strothmann, a szervezet képviselője.

Ennek az elvárásnak pedig melyik másik módszer felelhetne meg jobban, mint a 3D nyomtatás, amely 2025-ben már régen nem csupán az ipari termelésben használatos. Az elmúlt években ez a technológia meghódította az építőipart is,

Németország-szerte is több épület készült már így, de olyan, amely nem lakóépület lesz, most először.

A projektet az a Georgios Staikos vezeti, aki a 3D nyomtatás német úttörőjének számít, és aki a STAIKOS 3D GmbH tulajdonosa. A kivitelezést egy ABB IRB 6700 hattengelyes robotra bízta, amely most kétszeresére növeli a Német Vöröskereszt székházának alapterületét, így új oktatótermeket, irodákat és közösségi tereket tudnak kialakítani, igazodva a megnövekedett feladatokhoz.

Kétségtelen, hogy ma senki és semmi nem képes olyan precízen adagolni az építőanyagot, mint ez a berendezés, és egészen biztos az is, hogy az építkezés tempója sem mérhető a hagyományos építőipari technológiáknál megszokotthoz. Ennyit az előnyökről, a költségekről nem szól a fáma.

„A jövőben a technológia következetes fejlesztésével és az engedélyezési eljárások egyszerűsítésével tovább kívánjuk fejleszteni az épületek 3D nyomtatását. Az ABB robotja optimális platformként működik nagy méretű polimernyomtatónk számára, amely – egy fixen telepített portálnyomtatóhoz képest – lényegesen nagyobb rugalmasságot kínál a belső falak és homlokzatok additív gyártásában, építésében” – nyilatkozta Staikos.

A jövő a teljesen automatizált és digitalizált építési folyamat lenne? A Német Vöröskereszt székházánál zajló beruházás és sok más hasonló projekt erre enged következtetni. Az azonban látszik, hogy az építőiparban alkalmazott 3D nyomtatási technológia nem egy kész, kiforrott módszer, hiszen használói is további fejlesztést sürgetnek.