Budapest romokban – Fotókiállítás nyílik a Magyar Építészeti Múzeumban

A II. világháború ostroma mély sebeket hagyott Budapest testén és lelkén. A főváros 80 évvel ezelőtti, tragikus napjait idézi fel a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ hamarosan nyíló kiállítása.

A II. világháború Budapest történelmének egyik legsötétebb időszaka. A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ egy különleges kiállítással emlékezik meg a főváros ostromának 80. évfordulójáról, amely a háborús pusztításokat tárja a látogatók elé.

A Pesti Vigadó romos állapotban
MÉM MDK Fotótár

1944. december 25. és 1945. február 13. között Budapest hadszíntérré változott. A bombázások és utcai harcok nemcsak a várost védő katonákat, hanem a civil lakosságot is súlyosan érintették. A támadások során az épületek jelentős része megrongálódott.

Rengeteg lakóház vált lakhatatlanná, és a város legfontosabb középületei is súlyos károkat szenvedtek.

A felrobbantott Duna-hidak miatt a Pest és Buda közötti közlekedés is ellehetetlenült.

A kiállítás a közvetlenül az ostrom után készült fotókon keresztül mutatja be a pusztítást, miközben bepillantást nyújt a megkezdett újjáépítési munkálatokba is.

A budai Vár a bombázás után, a képen Savoyai Jenő szobra látható
MÉM MDK Fotótár

A tárlat olyan ikonikus épületek szinte felismerhetetlen állapotát tárja elénk, mint a Királyi Palota, a Pesti Vigadó és a Vígszínház.

A kiállításon bemutatott archív fotók között szerepelnek Seidner Zoltán (1896-1960), a nemzetközileg elismert épület- és műemlékfotós alkotásai, valamint Szöllősy Kálmán (1887-1976), a hangulatos életképek megörökítéséről ismert fotográfus képei. A gazdag fotóanyag mellett korabeli filmrészletek és ostromnaplók elevenítik meg a háború alatti mindennapokat.

A kiállítás 2025. január 31. és március 30. között tekinthető meg a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Bajza utcai Műhelytér kiállítóhelyén.