Csehországban építették meg a világ első gombaalapú házát

hely.hu

Csak Hókuszpók meg ne tudja.

Kora tavasszal mutatták be cseh kutatók a „Samorost” elnevezésű, gombaalapú házat České Budějovicében. Az épület hosszas évek kutatásának az eredménye és a tervezők reményei szerint a technológia hosszútávon megoldást jelenthet a jelenlegi, főleg fosszilis tüzelőanyagokon alapuló anyagokat használó építészet által állított ökológiai kihívásokra.

A Samorosthoz felhasznált micéliumkompozit a reishi elnevezésű gomba gyökérzetéből készül:

a micéliumot természetes, megújuló forrásból származó anyagokkal, például fával vagy cellulózzal kombinálják, szilárd, mégis könnyen formálható anyagot létrehozva. A kompozit, amely ráadásul tűzálló, ezáltal nagyobb szerkezeti elemek, például tartófalak, de bútorok és kisebb panelek elkészítésére is alkalmas.

A Cseh Műszaki Egyetem és a Mykilio nevű startup kutatói által elvégzett laboratóriumi tesztek továbbá azt is bizonyították, hogy az ötvözet kiváló hő- és hangszigetelő képességekkel is rendelkezik, így ilyen szempontból is praktikus alternatíváját jelentheti majd olyan anyagoknak, mint például a polisztirol.

A résztvevő tudósok azonban figyelmeztetnek:

a micéliumalapú építészet széleskörű elterjedésére azonban valószínűleg még várni kell,

ugyanis a nedvességnek kitett veszélyeztetettsége egyelőre alkalmatlanná teszi a kompozitot emeletes épületek szigetelésére.

Forrás és nyitókép: ceskestavby.cz