Csoda születik: hamarosan elkészül a Budavári Palota szecessziós, kovácsoltvas főkapuja

hely.hu

Az előzetes terveknek megfelelően, ütemesen halad a Budavári Palota egykori ékessége, Jungfer Gyula szecessziós stílusú, kovácsoltvas főkapujának újjászületése.

A Nemzeti Hauszmann Program részéről közölték: a Budavári Palota egykori főkapuja újjászületőben van, a rekonstrukció során a szakemberek a fennmaradt korabeli fényképek, valamint az Iparművészeti Múzeumban őrzött eredeti tervrajzok és mintadarabok alapján dolgoznak.

A páratlan értékű történeti források digitalizálását a Magyar Nemzeti Levéltár végezte. A helyreállítás során elsődleges szempont a történeti hitelesség: a munkával

nemcsak egy kiemelkedő műtárgyat rekonstruálnak, hanem tisztelegnek Jungfer Gyula öröksége és a magyar iparművészet aranykora előtt is.

Jungfer Gyula, a 19. század legjelentősebb hazai műlakatosa és díszműkovácsa, 1841. január 9-én született Budapesten, egy vasműves család sarjaként. 1872-ben alapította meg saját műhelyét, amely rövid időn belül az ország vezető műlakatosüzemévé vált. Kimagasló alkotásai nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is elismertek voltak – Londonban, Párizsban és New Yorkban egyaránt bemutatták és díjazták őket. Munkássága újító és maradandó hatást gyakorolt a historizáló és a szecessziós építészet kovácsoltvas díszítőelemeinek készítési hagyományaira.

Az újjászülető kapu elemei

Hauszmann Alajos, a Királyi Palota bővítésének építésze különös figyelemmel kísérte Jungfer tevékenységét, és határozottan ragaszkodott ahhoz, hogy az új főbejáratot Jungfer alkotásai képezzék.

Az elkészült főkapu, amelyet gazdag népi virágmotívumok és a Szent Korona másolata ékesített, nemcsak építészeti, hanem iparművészeti remekmű is lett.

Az 1900-as párizsi világkiállításon elnyerte a rangos Grand Prix-t, alkotója pedig megkapta a Francia Becsületrend lovagkeresztjét is. Ferenc József császár és király 1900 februárjában személyesen látogatott el Jungfer józsefvárosi műhelyébe, hogy megtekintse a kiállításra készülő mesterművet. A részletgazdag alkotás végső formáját Drobnitsch György mázolómester munkája tette teljessé, aki különleges alumínium-lazúrfestékkel vonta be a vaskaput és a hozzá tartozó gyalogos bejárati ajtókat.

Bár a vaskapu a második világháború pusztításait kisebb sérülésekkel átvészelte, a háború után leszerelték, és nyoma veszett. A Nemzeti Hauszmann Program keretében most újjáépítik a Budavári Palota korábban megszüntetett, Sándor-palotára néző északi főbejáratát a Jungfer-kapuval és a Hungária-szoborcsoporttal, valamint a déli kijáratot és a Hunyadi-udvari rámpát is.

A palota Szent György téri homlokzatának látványterve a régi-új kapuval

A rekonstrukció eredményeként újra akadálymentes kapcsolat jön létre a Budavári Palota északi szárnyában a Szent György tér és a Hunyadi udvar között.

Az újjászülető főbejáraton keresztül ismét bejárhatóvá válik a palota első emeleti varázslatos térsora.

Első állomásként újraalkotják a ruhatár előcsarnokot és a Munkácsy-termet. A Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy a Budavári Palota ismét méltó legyen dicső múltjához – és hogy a magyar emberek újra büszkén tekinthessenek e nemzeti örökség kiemelkedő alkotására.

Forrás

Fotók: Nemzeti Hauszmann Program