Csökkent az építőipari termelés egy év alatt

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

Idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Egy év alatt 8,2 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene a KSH szerint. Az épületek építésének termelése 2, az egyéb építményeké 17 százalékkal mérséklődött.

A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése azonban az előző évi, alacsony bázishoz képest 20,9 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához képest.

2024 harmadik negyedévében az építőipar termelői árai 5,4 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A megkötött új szerződések volumene ugyanakkor 2,7 százalékkal emelkedett. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 17,8 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 24,9 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.

Az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 36,0 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 1,5, az egyéb építményekre vonatkozóké 71,0 százalékkal emelkedett.

2024 első kilenc hónapjában az építőipari termelés volumene 0,9 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten.

Az építőipar ágazatain belül 2024 harmadik negyedévében az egyéb építmények építésében 7,0, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 5,7, míg az épületek építése vonatkozásában ennél kisebb mértékben, 3,8 százalékkal emelkedtek az árak 2023 harmadik negyedévéhez viszonyítva.

Az építőipar termelői árai 0,9 százalékkal magasabbak voltak a 2024. második negyedévinél – közölte a KSH.

Lép a kormány a lakhatás ügyében

A kormány kiemelten foglalkozik a lakhatás kérdésével: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette: egyeztetett a magyar ingatlanfejlesztési piac meghatározó szereplőivel, és a gazdaságpolitikai akcióterv részeként a megfizethető lakhatással is foglalkoztak. A kormányzat a jövő évtől 20-30 milliárd forintot fordítana bérlakások és kollégiumok építésére. Arról is tárgyalnak, hogy a kollégiumok vagy bérlakások bérbe adása esetén 27 helyett csak 5 százalék legyen az adó mértéke.

Idén július 1-je óta érhető el az 1991 előtt használatba vett családi házak energetikai korszerűsítésére igénybe vehető otthonfelújítási program. A kormány szeptemberben hallgatta meg az adminisztrációs terhek csökkentésére, a pályázati folyamat felgyorsítására és egyszerűsítésére vonatkozó szakmai javaslatokat. Ezzel kapcsolatban most indult meg a társadalmi egyeztetés.

Az ingatlanpiacon szakértők szerint a következő évtől újra fellendülés várható.

Forrás: KSH