Weboldal készül a református épített örökség bemutatására. Az első szakaszban mintegy kétszáz templomot és haranglábat mutatnak majd be részletesen, a történetükkel, hitéleti jelentőségükkel és műemléki leírásukkal.

A projekthez a Magyar Építőművészek Szövetsége biztosítja a szakmai hátteret. Az erről szóló megállapodást a napokban kötötte meg Steinbach József püspök, a Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke és Nagy Csaba, a MÉSZ elnöke.
Mint közölték, a református egyház 2023 nyarán kezdeményezte a hazai kálvinista épített örökség feltérképezését és digitalizálását. A honlap elindulása után konferencián, kiállításon és könyv formájában is bemutatnák az elkészült összegzést.
A weboldal nemcsak az ismeretterjesztést szolgálja,
célja, hogy a tudományos életben, valamint a kutatás és az oktatás területén is hasznos támpontot jelentsen
itthon és nemzetközi szinten.
„Rávilágítanak több mint ötszáz éves egyházunk alkotói és a tevékeny hit igazi értékeire. Túlmutatnak egyházi, építészeti jelentőségükön, és új megközelítést és összefüggéseket teremtenek a kultúra, a történelem területén is. Edukációs és ismeretterjesztő jellegük mellett kutatási, oktatási célokat is szolgálnak, elősegítik a tudományközi együttműködést” – hangzott el az ünnepségen.
Steinbach József püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke Lukács evangéliumából a hamis sáfárról szóló Igére mutatva hangsúlyozta: fontos, hogy a ránk bízott örökséggel és kincsekkel kapcsolatban ne legyünk hamis sáfárok.

Az örökségtár létrehozását nyolcmillió forinttal támogatja a Magyarországi Református Egyház. Emellett a Pályázati és Beruházási Szolgálat nyertes pályázatainak köszönhetően sikerült egyéb támogatásokat is elnyerni a projekt megvalósításához, így az Agrárminisztérium Hungarikum pályázata és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatása további forrásokat biztosítanak.
Fotó: MTI / Komka Péter, A református templom tornya Tiszaföldváron