Digitalizálták a pécsi építészeket, de miért jó ez?

hely.hu

A pécsi építészetet már nemcsak a város utcáin járva, hanem online is megismerhetjük.

Pécs művészeti életének egy eddig kevésbé reflektorfénybe került területe kapott most méltó online platformot. Elindult az ArtPécs Építészet, amely a város és régió kortárs építész művészeit mutatja be látványos és informatív formában. A kezdeményezés a városi önkormányzat támogatásával és szakmai közreműködéssel jött létre, és célja, hogy láthatóbbá tegye a térség építészeit és munkáikat, nemcsak a szakmai, hanem szélesebb közönség számára is.

A vadonatúj honlap a már 2023-ban elindított ArtPécs platform része, amely elsőként képző- és iparművészeket gyűjtött egy adatbázisba. A mostani építészeti aloldal logikus és hiánypótló folytatása ennek a kulturális missziónak, hiszen Pécs történetileg is kiemelkedő építészeti örökséggel rendelkezik, és kortárs alkotói is jelentős szerepet játszanak a város arculatának formálásában.

Kortárs alkotók, személyes látásmóddal

A portálon 43 építész portfóliója szerepel: ők azok, akik eddig éltek a felkérés lehetőségével az összesen 81 megkeresett szakember közül. Minden alkotó saját válogatás alapján 5–5 munkáját mutatja be, amelyeket több mint 650 beküldött fotó illusztrál. A bemutatkozásokat szakmai életrajz és vizuális dokumentáció egészíti ki, így a látogatók nemcsak az épületek formájával, hanem a mögöttük álló vízióval is megismerkedhetnek.

Az oldal egyik különlegessége a „Hommage” menüpont, amely a már nem aktív, de Pécs építészeti örökségében meghatározó szerepet játszó szakemberek előtt tiszteleg.

A tartalmi összeállításban szakmai tanácsadóként közreműködött Horváth András, a Dél-Dunántúli Építész Kamara alelnöke, aki az előzetes válogatáson túl, az oldal július 3-i hivatalos bemutatóján tartott előadást „Az építészet és az építészek szerepe Pécs kultúrájában” címmel. A rendezvény külön érdekessége volt a Breuer Marcell emlékpad terveinek bemutatása, mely szimbolikusan is hidat képez múlt és jelen között.

Már böngészhető az online építészeti képtár.
Pécsma / ArtPécs

A honlap bemutatójának otthont adó Janus Pannonius Múzeum Modern Magyar Képtára egy különleges művészeti időutazással is kedveskedett a látogatóknak: a jelenleg futó „Fiú légijátékszerrel – A képzőművész Molnár Farkas” kiállításban kurátori tárlatvezetést tartott Várkonyi György, ezzel is szépen összehangolva az építészetet a Bauhaus hagyományával és a kortárs képzőművészettel.

Az ArtPécs Építészet célja, hogy tartós online gyűjteményként szolgáljon, de nem kizárólag mint egy általános adatbázis, hanem inspirációt nyújtva a szakmai közegnek, valamint az érdeklődő közönség és a következő generációk számára. A jövőben további művészeti ágak bemutatása is tervben van, ezzel még teljesebb képet adva Pécs sokszínű és élő kulturális életéről.

Forrás

Nyitókép: ArtPécs Építészet / Szent Mihály római katolikus templom, Dévényi Sándor