ICOMOS-díj 2025

Díjazták a legjobb műemléki helyreállításokat – Itt vannak a nyertesek!

hely.hu

Minden évben a műemléki világnapon díjazza az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága az általa legjobbnak értékelt műemléki helyreállításokat. Idén egy romtemplom, egy budapesti villa és a székesfehérvári koronázótemplom helyreállítása kapta az ​​ICOMOS-díjat, illetve kiosztották a Példaadó Műemlékgondozásért Díjat is.

1984. április 18 óta ez a nap a műemléki világnap. Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága ezen a napon díjazza az általa legjobbnak értékelt műemléki helyreállításokat. Az idei ünnepségen, amelyet Székesfehérváron tartottak, három ​​ICOMOS-díjat adtak át, illetve kiosztották a Példaadó Műemlékgondozásért Díjat is. 

„A műemlékvédelem nem csupán egy szakma, hanem egy küldetés is. Közös ügy, amely összeköt bennünket, közügy, ami mindannyiunk felelős közreműködését igényli” – mondta a rendezvényen elhangzott nyitóbeszédében Deák Krisztina műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár.

Deák Krisztina hangsúlyozta a kollektív emlékezés és számvetés fontosságát a műemlékvédelem területén. Felidézte a műemléki világnap 1984-es indulását, és kiemelte, hogy ez a nap világszerte az épített örökség jelentőségére hívja fel a társadalom figyelmét.

Beszélt emellett a tavaly hatályba lépett magyar építészetről szóló törvény építészeti örökség megóvására vonatkozó alapelvéről is.

Mint mondta: „magyar építészetről szóló törvény általános, az egész építésügyi szabályozásra kiterjedő alapelvként fogalmazza meg az építészeti örökség megóvásának és méltó hasznosításának elvét, és kimondja, hogy az épített örökség a nemzet egészének közös szellemi értékeit hordozza, ezért megóvása mindenki kötelessége.”

A helyettes államtitkár üdvözölte a 2024-ben újraindult műemléki topográfiai felmérést, valamint az idén márciusban debütált új E-Örökség portált, amely az ország több mint 15 ezer műemlékének, hiteles, kereshető, interaktív, felhasználóbarát adatbázia. Deák Krisztina végezetül hangsúlyozta az együttgondolkodás fontosságát a műemlékvédelem területén.

A beszédet után következett az ünnepélyes díjátadás. 

A 2025 ICOMOS-díjasai

A somogyszentpál-varjaskéri templomrom 

A helyreállítás az alapos előkészítésért, a résztvevők példás együttműködéséért, a statikai megerősítés szellemes Corten-acél konstrukcióval történő megoldásáért és a különleges környezetalakításért kapta meg az elismerést. A Market Építő Zrt. társadalmi felelősségvállalása keretében megvalósult projekt a Romvándor program negyedik eleme.

A somogyszentpál-varjaskéri templomrom
Fotó: ROM Vándor, Facebook

A székesfehérvári Solium Regni – Az ország trónusa kiállítás és kőtár a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban

A Solium Regni – Az ország trónusa néven megvalósult kiállítása középkori Magyarország egyik legfontosabb épülete, a székesfehérvári koronázótemplom műemléki szempontokat szem előtt tartó, magas színvonalú bemutatásáért érdemelte ki a díjat. A kiállítás egy korábbi mozi átalakításával jött létre, modern és kreatív, a megszokott kiállítási módokat meghaladó módon mutatva be a bazilika történetét és kőfaragványait.

A székesfehérvári Solium Regni
Fotó: MTI, Vasvári Tamás

A budapesti Sipeki Balás-villa, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének székháza

A műemléki szemlélettel történt helyreállítás és a kortárs építészeti értékekkel való gazdagítás együttes elismeréseként a budapesti Sipeki Balás-villát is jutalmazták. A Lechner Ödön tervezte szecessziós villa megőrizte eredeti jellegzetességeit, miközben a modern igényekre is reflektál. 

MVGYOSZ-székház
Fotó: MTI, Koszticsák Szilárd

Példaadó Műemlékgondozásért Díj

A gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy Kastély és Látogatóközpont

A kastély helyreállítás 2017-ben ICOMOS-díjban is részesült. A komplexum azóta folyamatosan működik, a kastély összesített látogatószáma 2024-ben elérte az egymillió főt, a komplexum kilenc éve önfenntartó, a működtetés költségeit a bevételek biztosítják. A gyulai kastélyegyüttes elmúlt évtizedben megvalósított, példaértékű, épített örökségi értékek megőrzését és közkinccsé tételét szolgáló, magas színvonalú működtetéséért üzemeltetőként az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft., valamint vagyonkezelőként Gyula Város Önkormányzata Példaadó Műemlékgondozásért Díjat vehetett át. 

A gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy Kastély
MTI
Fotó: Czeglédi Zsolt