Zöld Józsefváros

Elbontott park, elfoglalt járda, életveszélyes kerítés – Torony és társasház a Vajda Péter utcában III.

Meszleny Zita
Olvasási idő: 8 perc

A Vajda Péter utca 33. alatti társasház kivitelezése legalább olyan problémás, mint a tervei. Elbontották a park egy jelentős részét és kibetonozták a gödröt. Ki nem bérelt közterületet (járdát és zöldfelületet) is építési területként használnak. Az önkormányzat szerint biztonságos kordonrendszert a szél a gödör közvetlen peremére tolta.

A Vajda Péter utca 33. alatti építkezésnél sorakoznak a kérdőjelek. Miért fogadhatják el egy olyan ház tervét műemléki védelem alatt álló övezetben, ami néhány lépésnyire tornyosul egy szintén védett templomtorony fölé? Oda szabad-e adni építési területnek egy ovikertet, játékostól-homokozóstól? Kivághatja és tönkreteheti-e a beruházó az ovikert és az utca fáit?

És messze nem ezek a legsúlyosabb problémák. Az önkormányzat egy korábbi kérdésünkre a következőket válaszolta:

A kivitelezéshez igénybe vett 8 db parkolóhely (Vajda Péter utca 33. szám előtti) és 42 m2 zöldfelület (Bláthy park felől) után 2024.08.01 – 2025.01.31. között időszakra összesen 10.692.160,-Ft közterület-használati díj került kiszabásra.

Felszíni zöld- helyett mélységi betonfelület

Nos, a park zöldfelületét annyira igénybe vette a beruházó, hogy elbontotta. Elbontotta, több méter mély gödröt ásott a helyére, majd lebetonozta azt. Elsőre bármilyen nehéz elhinni, ez a területében és mélységében is kimaxolt közterület-használat akkor tűnt fel, amikor a helyszínen ellenőriztük olvasónk korábbi képeit és állításait.

Így néz ki az elbontott-kibetonozott parkrész:

A hiányzó parkdarab
Fotó: hely.hu

A képeken jól látszik az óvodakerítés beton talapzata, ennek egyenes vonalú folytatása volt annak a sarokteleknek a kerítése, ahol az építkezés zajlik. Hogy ez valóban így van, arról többféleképpen is megbizonyosodtunk.

A Vajda Péter utca 33. alatti saroktelek e-hiteles térképmásolata
Fotó: Földhivatal

Az építkezés a 38589-es helyrajzi számú telken zajlik. Mint látható, ennek utcai kerítései mindenhol egyenes vonalú meghosszabbításai a Katica óvoda kerítésének.

A Google Maps Street View 2011-es állapotokat rögzítő képe is ugyanezt mutatja (akkor még a park helyén parkoló volt).

Felmerül a kérdés, hogy

mennyire lehet általános gyakorlat Józsefvárosban, hogy a bérbevett közterületet, pláne parkot a bérlő elbonthatja, több méteres gödröt áshat, és azt ki is betonozhatja?

Engedély nélküli közterület-használat és összetört járda

És ezzel még nincs vége. Az önkormányzat fent idézett válasza alapján a park zöldterületén túl a beruházó 8 parkolóhelyet foglalt még le a Vajda Péter utcában. Ezt el is kordonozta, de a gyakorlatban nem éri be ennyivel, hanem a kerítés és a parkolóhelyek közötti zöldfelületet és járdát is felvonulási és rakodási területnek használja. Nem is tehetne mást, mivel az egész telek egy mély gödör, oda se munkagép, se építőanyag nem nagyon fér.

Kordon és gépek vs. járda és fa
Fotó: hely.hu

Ezen a körülbelül 50 méter * 4 méteres, azaz mintegy 200 négyzetméternyi közterületen áll például az a fa is, amiről előző, a Katica ovi kertjében történt fairtásról szóló cikkünkben azt írtuk, hogy védőburkolat nélkül, a munkagépektől nyomorgatva, összetört tartószerkezettel aligha éli túl a nagy építkezést.

Sár és romok
Fotó: hely.hu

A rögtönzött építési területet rendszeresen kordonokkal zárják el a gyalogosforgalom elől, nehézgépek állnak, rakodnak és közlekednek rajta. És amikor nem állnak, a napról napra töredezettebb járdafelület, a sár és a korábbi cikkeinkben már kifejtett kerítéskételyek miatt sok kisgyerekes szülő inkább akkor is kikerüli az egészet.

Az akna, a lyuk és a jelképes kordon
Fotó: hely.hu

A vélhetően engedély nélkül használt területen egy akna masszív betonfedelét is beszakították. A szanaszét tört fedélen nyíló lyukon egy kisgyerek minden további nélkül átférne, ezt hónapokon át mindössze egy, a nagy gödröt körbevevőnél is hevenyészettebb, alacsonyabb kordon választotta el a járdától. Ezt néhány napja fedték le vaslappal, hogy ne akadályozza és veszélyeztesse a munkagépek mozgását.

Kordon a szakadék szélén

Nem sokkal cikkünk élesítése előtt újabb képeket kaptunk. Ezek tanúsága szerint az éjjeli, nem is viharos szél az ovikert felől megbontotta a belátásgátló hálót (ami a szélnyomás alatt hatalmas erő kifejtésére képes, mint egy vitorla).

Megtépázott háló a kordonon
Fotó: hely.hu

A park felőli rész még rosszabbul járt, itt az egész kordonrendszert arrébb tolta a szél. Centimétereken múlt, hogy a mélybe nem zuhant ez a kordonszakasz.

Törékeny egyensúly
Fotó: hely.hu

A sors iróniája, hogy mindez az elbontott parkrésznél történt: ha nem bontanak bele a parkba, akkor nem dől össze kis híján az egész kordonrendszerük. A gödörben a munkások és a művezető anélkül kezdtek hozzá a munkához, hogy akár a Katica ovi kertje felé eső hálót rendezték volna, akár a park felőli, baleset- és életveszélyes hibát elhárították volna.

Itt szó szerint idéznénk korábbi kérdésünket, és az önkormányzat válaszát:

Az építkezés nagyon mély gödre mekkora biztonsági kockázatot jelent a gyerekek számára? Az építési gödör és a gyerekek által használt udvarrész el van választva, belátásgátlóval is rendelkező kerítéssel.

Engedély nélküli közterület-használat és azonnali helyreállítás

Ha jól értelmezzük a helyi szabályozást, akkor a beruházás közterület-használati engedélyét azonnal vissza kell vonni, és a beruházónak nyolc napon belül (vagy az önkormányzatnak haladéktalanul) helyre kell állítani mind a park, mind a járda eredeti állapotát:

20. § (3) A közterület-használati hozzájárulást vissza kell vonni, amennyiben

b) a használó a hozzájárulásban a közterület-használatra, vagy az ezzel kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó jogszabályokban foglaltakat megsérti;

31. § (1) Aki közterületet hozzájárulás nélkül vagy a hozzájárulástól eltérő módon, különösen a hozzájárulásban rögzített céltól vagy tevékenységtől eltérő más tevékenység kifejtésére vagy a hozzájárulásban meghatározott mértéket meghaladó terjedelemben használ, köteles az Önkormányzat vagy a 32. § szerinti ellenőrzésre jogosult felhívására a jogellenes közterület-használatot haladéktalanul megszüntetni, továbbá kártalanítás nélkül köteles a közterület eredeti állapotának helyreállítására. E kötelezettség elmulasztása esetén, amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett 8 napon belül nem tesz eleget az Önkormányzat az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti.

(2) Az Önkormányzat az eredeti állapotot az erre irányuló felhívás mellőzésével és az (1) bekezdésben megszabott határidő elteltére való tekintet nélkül azonnal helyreállíthatja, ha az élet-és balesetveszély vagy jelentős anyagi kár, a közrend, közbiztonság érdekében vagy jelentős közérdekből egyébként indokolt. Az eredeti állapot helyreállításának költségeit ebben az esetben is a jogosulatlan közterület-használó köteles viselni.

32. § Az e rendeletben foglalt előírások megtartását a közterület-felügyelő, az ellenőrzésre jogosult más hatóság, valamint az Önkormányzat által megbízott egyéb személy, így különösen a Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal a helyszínen vagy más alkalmas módon ellenőrizheti.

Újabb kérdéseinkkel megkeressük a Józsefvárosi Önkormányzatot, illetve a Fővárosi Kormányhivatal Építési és Építésfelügyeleti Osztályát, akikhez az engedélyezés és az építkezés felügyelete tartozik.