Martonvásáron jön létre az első hazai űrtechnológiai gyártóközpont.

A 4iG Csoport űripari és technológiai részlegének, a 4iG Űr- és Védelmi Zrt.-nek és a cégcsoporthoz tartozó Remred Zrt.-nek együttműködésében létrehozzák Magyarország első űrtechnológiai gyártóközpontját, ahonnan saját fejlesztésű műholdak kerülnek majd ki a HUSAT programhoz, Kelet-Közép-Európa legnagyobb, magánfinanszírozású műholdprogramjához – írja a Raketa.hu.
A Remtech központ még az építési fázisban tart, de a tartószerkezet már a helyén áll, és a hét elején a 4iG megtartotta a bokrétaünnepséget is, amelyen hagyományosan az építők és építtetők az épület tartószerkezetének elkészültét ünneplik meg.
A 4iG által életre hívott projekt nemcsak Magyarország, hanem
egész Kelet-Közép-Európa legnagyobb, magánkezdeményezésben és magánfinanszírozásban megvalósuló műholdprogramja.
A 4iG Csoportnak 2024-ben alakult meg az űr- és védelmi ipari üzleti tevékenységeket egy tető alá hozó leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt., melynek fókuszában az űripar és műholdfejlesztés mellett a dróngyártás és drónvédelem, a védelmi digitalizáció, valamint a földmegfigyelési adatok feldolgozása áll.
A műholdak mára alapvető szükségletté váltak, Magyarország szerepét pedig nagyban erősítheti egy saját gyártóüzem működtetése, ahol az űreszközökkel kapcsolatos munkákat a teljes fejlesztési cikluson át tudják végezni. Egy, a Remtechnél jóval kisebb űrkutatási fejlesztő laboratórium és tesztlabor már 2018-ban megnyílt az MTA Energiatudományi Kutatóközpontban.
A martonvásári űrközpont 4000 négyzetméternyi alapterületű lesz az elkészülte után,
és ebből mintegy 1500 négyzetmétert tesz ki az a speciális laboratórium, ahol a legnagyobb tisztasági feltételek között szerelhetik és tesztelhetik majd az űrbe készülő műholdakat.
Nyitóképen: Remtech látványterv