Északi Városkapu: rég várt új városrész születik Óbudán

hely.hu
Olvasási idő: 3 perc

Óbuda északi határán évtizedek óta tervezett fejlesztések valósulhatnak meg.

Nyolc évnyi tárgyalássorozat előzte meg a megállapodást az Északi Városkapunak nevezett, Óbuda északi peremén fekvő terület fejlesztéséről. A terület a Peter's Consulting Kft. és a Greenovativ Kft. tulajdonába kerül, akik komplett új városrészt akarnak létrehozni közösségi funkciókkal, zöldfelületekkel és modern infrastruktúrával.

A környék fejlesztése több évtizede terítéken van, de az eddigi tervekből nem valósult meg semmi.

Az új elképzelés szerint az Északi Városkapu bekapcsolódik az agglomerációs és budapesti közúti és a kötöttpályás közösségi közlekedésbe, a 11-es főút bővítése és a kapcsolódó úthálózat, valamint új HÉV- és autóbuszmegálló létesítése révén. A fenntarthatóság és környezettudatosság jegyében 700 új P+R parkolóhely is létesül, emellett többhektárnyi zöldfelület, záportározó és szabadtéri közösségi területek is részei a terveknek. A fejlesztő a békásmegyeri lakótelep rehabilitációs programjához és alapintézményi ellátásához is hozzájárul, ezen felül pedig vizsgálják a terület és a dunai közlekedés összekapcsolásának lehetőségét.

Zentai Péter, a Peter’s Consulting tulajdonosa elmondta: „A III. kerület az otthonom. Itt élek közel öt évtizede és számos ingatlanfejlesztési projektet valósítottam meg a kerületben, szívemen viselem a kerület fejlődését. Régóta zavarta a szememet ez az elhanyagolt terület és évek óta foglalkoztatott a terület hasznosítása. Ezzel az akvizícióval egy világviszonylatban is hatalmas léptékű projektet fogunk megvalósítani Óbuda északi részén, amely a főváros, a kerület és elsősorban az itt lakók javát fogja szolgálni. Nagyszabású elképzeléseink vannak, de ezek középpontjában a helyi közösség igényei állnak.”

Olyan városrészt és közösséget szeretnének építeni, ahol az emberek az új otthonok mellett elérhető közelségben találnak bölcsődéket, óvodákat, iskolákat, játszótereket, parkokat, sportolási lehetőségeket, bevásárló központot és kórházat is.

A mostani tulajdonosváltás után

az előkészítés és a tervezés szinte azonnal elindul, az építkezések pedig másfél-két év múlva kezdődhetnek el a területen.

Óbuda-Békásmegyer 2021-es integrált településfejlesztési stratégiájában is szerepel a helyszín. A dokumentumban az új fejlesztési területek között szerepel a térség, a célok között a stabil gazdasággal és a kiegyenlített területhasználattal.

A kerületi stratégiában kifejtik: Békásmegyer – Északi-Városkapu Óbuda-Békásmegyer kerületének északi részén helyezkedik el. Az akcióterület összesen hat fejlesztési alterületre tagolódik:

  • Ezüsthegy,
  • Északi-Városkapu
  • Kossuth Lajos üdülőpart
  • Pusztadomb
  • és a lakótelep Duna-, valamint hegy felöli oldala.

Jelentős részét a lakótelep foglalja el, melyet a 11-es főút két részre oszt. Keleti, Duna felőli oldala korábban, az 1970-es években épült 10 emeletes panelházakból áll, azonban a Dunához legközelebb eső részén néhány 1980-as években épült 4 emeletes lakóház is található. A lakótelep nyugati, hegy felőli oldalával együtt 1983-ra több mint 13 ezer lakás épült fel.

Az Északi- Városkapu fejlesztésének első állomása a Budapest határában lévő területen kialakítandó új HÉV megállóhely és P+R parkoló kialakítása, mely a tervek szerint jelentősen csökkenthetné az agglomerációs autós forgalom beáramlását, kulturált és jövőbemutató alternatívát kínálva a személyi tranzitforgalomnak. A terület további fejlődését az M0 északi szektor megvalósulása determinálja, részletes koncepcióterv ehhez igazodóan készülhet.

Az út nyomvonalvezetése kihatással van az Ezüsthegyi terület alakulására is, tekintve, hogy nem teljesen eldöntöttek még a felszín feletti- vagy alatti szakaszok.

A megvalósítás jelentősen befolyásolhatja a környező karsztos területek felszín alatti vízáramlását, így a RómaifürdőCsillaghegy-Pünkösdfürdő vízbázis védőidomára is, amelynek előzetes részletes és alapos vizsgálata szükséges – áll a dokumentumban.