Párizs és az európai civilizáció egyik fő jelképe, a Notre-Dame öt évnyi felújítás után, szombaton nyílik meg újra.
2019 tavaszán brutális tűzvész sújtotta Párizs katedrálisát: a hosszú órákig lángoló Notre-Dame tömegek emlékezetébe égett bele. A tűzvész óráiban senki nem tudta, mekkora lesz a kár, mennyire lesz megmenthető a gótikus katedrális, amelynek története végigkísérte Franciaország sok évszázadnyi történelmét is.
A tűz eloltása után azonnal hatalmas adománygyűjtés indult, ahogy megkezdődött a gondolkodás a katedrális újjáépítéséről is. Végül a radikális terveket elvetve nagyrészt a tűzvész előtti formában építették újjá a Notre-Dame-ot, bár a tető sok évszázados, ácsolt faszerkezetét semmi nem tudta visszahozni hamvaiból.
A Notre-Dame beltere világosabb lett, miután falait és boltíveit megtisztították sok évszázad koszrétegeitől. A fából ácsolt tetőszerkezet is újjászületett, 1500 fát használtak fel a munkálatokhoz.
A kőfalakat 1300 kőtömbbel pótolták ki, a katedrális nagy orgonájában 8 ezer sípot újítottak és tisztítottak meg.
A katedrális újjáépítésében 1200 mesterember vett részt, akiknek Emmanuel Macron francia elnök megköszönte a munkát. Macron a tűzvészt „nemzeti sebnek”, a Notre-Dame-ot pedig „hazánk lelkének” nevezte.
Az elnök az újjáépítést támogató 340 ezer adományozónak is megköszönte a segítséget: az így összegyűlt közel egymilliárd eurónyi összegből valósulhatott meg a felújítás.
A Notre-Dame december 7-én nyitja meg újra a kapuit a hívők és a turisták előtt.