Az MCC fogja életre kelteni a Korona Szálló épületét.

Miskolc egyik emblematikus, de hosszú ideje üresen álló és pusztuló épülete a Korona Szálló.
A borsodi vármegyeszékhelyen 1893-től épült meg Adler Károly tervei alapján a háromszintes, reprezentatív, korszerű szállodaépület. A munka nagy részét helyi mesterek és vállalkozók végezték el. Rendezvényeivel, vendéglőjével, tánctermével a nagyváros egyik társasági központjává vált.
A polgári fénykor után, az 1950-es évektől Avas névre hallgatott a szálloda, aminek bálterme moziteremmé alakult, és 2008-ig tartott nyitva, az utolsó hagyományos miskolci moziként.
A rendszerváltás óta eltelt évtizedek már csak meg nem valósult elképzelésekről és pereskedésekről szóltak,
miközben a bezárt épület állapota romlani kezdte.
A szállodaépület történetében a következő években kezdődhet új fejezet, az Mathias Corvinus Collegium miskolci központjaként születhet ugyanis újjá.
Az építészet és a tehetséggondozás mélyebb szinten is összefonódik, ugyanannak az éremnek a két oldalát – mondta Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumi elnöke kedden a szervezet miskolci képzési központjában tartott, a Korona Szálló revitalizálásáról szóló szakmai fórumon.
Kiemelte: az építészetben fejeződik ki egy közösség viszonya önmagához, hiszen ha megnézzük egy közösség legfontosabb épületeit, akkor többet tudunk meg róla, mint amit „ezer, kutatómunkával töltött óra képes elárulni nekünk”. Megtudjuk, mit tart a közösség a múltjáról, mit gondol a jelenéről és hogyan látja a saját jövőjét.
Egy épület a közösség „legszebb álma önmagáról”,
és ezt a szellemet lehet tetten érni akkor is, amikor a közösség a saját következő generációját felneveli. Az alapítvány ezt a „tehetséges, fiatal magyar generációt kívánja helyzetbe hozni” – jegyezte meg.
A miskolci képzési központ létrehozásakor a Korona Szálló épülete az elsőként felmerült helyszínek között volt, hiszen a belvárosi épület évtizedek óta üresen állt. Az MCC három évvel ezelőtt vásárolta meg az épületet, ahol azóta több, a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelő állagmegőrzési munkát is elvégeztek. Megszerezték az építési engedélyt a teljes felújításra, annak alapján elindították a közbeszerzést, hogy megtalálják a legjobb kivitelezőt.
A város a munkálatok befejezése után egy 12 ezer négyzetméteres, felújított, műemléki rekonstrukción átesett épületegyüttessel gazdagodik. Mintegy négyezer négyzetméter oktatási célokat szolgál majd tantermekkel, irodákkal, ötvenszobás diákotthonnal, valamint rendezvény- és konferenciateremmel. Emellett a Széchenyi utcai épületrészben egy „múlt századi hangulatot idéző, de modern tartalmú étterem” nyílik majd, hogy otthont adjon a város közéleti, tudományos és kulturális eseményeinek” – mondta Orbán Balázs.
Az MCC új képzési központja a tervek szerint a 2027–2028-as tanévben nyílik meg az alapítvány diákjai előtt.
Forrás: MTI, Wikipedia