A korábban bejelentett 200 helyett 300 milliárd forintos keretösszeggel indult el a program.

Buda Sándor, a Nemzeti Tőkeholding elnök-vezérigazgatója a Portfoliónak nyilatkozott a Lakhatási Tőkeprogram kezdeti szakaszáról. Március végén lezárult a Lakhatási Tőkeprogram jelentkezési szakasza, a nagy túljelentkezésre tekintettel pedig a program a korábban bejelentett 200 helyett 300 milliárd forintos keretösszeggel indult el.
Buda elmondta: a programra 20 alapkezelő jelentkezett 23 alappal, amelyek közül 19 meg is felelt a feltételeknek, a benyújtott igények összege pedig együttesen csaknem elérte a 400 milliárdot – egész pontosan 393 milliárd forintra rúgott –, ami szintén alátámasztja a program népszerűségét.
A program szerinte mintegy 1000 milliárd forintnyi fejlesztési volument képes elindítani,
ami a következő öt év során több mint 30 ezer lakás megépítését jelentheti.
Hozzátette: a jelenlegi konstrukcióval biztosítják, hogy a fejlesztések elindításához megfelelő, de ne túlságosan nagy összeg álljon egy-egy alapkezelő rendelkezésére, ezzel a források hatékony és szakszerű befektetését tudják ösztönözni.
Buda Sándor elmondta: a cél az, hogy a teljes hazai ingatlanpiaci spektrum megfelelő képviseletet kapjon – földrajzi értelemben éppúgy, mint típus szerint, és minden alapkezelő azt a területet célozza meg, amelyben a legnagyobb hozzáadott értéket tudja nyújtani. A források körülbelül 70%-a Budapesten, míg a fennmaradó 30% vidéken kerülne befektetésre és hasznosításra.
A tervek szerint az alapkezelők 2025 júniusától kezdhetik meg a befektetések tényleges felhasználását.
Az első lakások fizikai átadása legkorábban 2026 második felében várható.
Ettől az időponttól kezdve a programhoz kapcsolódó fejlesztések egyre nagyobb volumenben jelenhetnek meg a piacon, a legnagyobb tömegű átadások 2027-re prognosztizálhatók.
Fotó: archív