A nápolyi Nemzeti Régészeti Múzeum a klasszikus régészeti kincsek legnagyobb kiállítóhelye a világon. Azonban még ez sem elegendő a környékbeli leletanyagoknak, ezért hatalmas új múzeumépületet alakítanak ki, hogy ott helyezzék fel a Pompeii-beli ásatásokból származó több tízezer leletet, műkincset.
A múzeum színhelye a Real Albergo dei Poveri, egy a 18. században építeni kezdett és máig befejezetlen, hatalmas épülettömb, amit eredetileg szegényháznak szántak, majd börtön lett belőle. Most használaton kívül van, várva sorsa jobbra fordulását. Az Európa leghosszabb, 400 méteres homlokzatával rendelkező épületben 10 ezer négyzetméteres kiállítóteret hoznak létre a régészeti múzeum kibővítése érdekében.
Az új kiállítóterekben elmesélik Pompeii történetét, a vulkánkitörést, majd a terület újrafelfedezésének, a régészeti munkálatoknak a több évszázados históriáját, természetesen multimédiás eszközöket is alkalmazva.
A Nemzeti Régészeti Múzeum első formájában 1777-ben nyílt meg a látogatók előtt, és már régóta probléma volt a műkincsek tömegének elhelyezése a szűkös terekben.