A látszóbeton akár ha csak a lakótér kis részletében is jelenik meg, jellegzetes hangulatot áraszt. Ennek megítélése ízlés kérdése. Ez az írás azoknak szól, akik ellenállhatatlan vonzalmat éreznek e karakteres építészeti megoldás iránt. Célunk, hogy a szerelem vége ne keserves csalódás legyen.
Minden beton látszónak születik. Azzal a kifejezéssel még nem is mondtunk semmi újat, hogy egy beton „látszó”. Hiszen, ha nem takarjuk el, már el is készült napjaink építészeti slágerlista-vezetője. Ettől függetlenül azért mindenki érzi, hogy van valami plusz a történetben, hisezn egy építészeti alkotáson a klasszikus látszófelületek nagyon szépek, simák, és olyan szabályos vonalak vannak benne, mintha valaki megtervezte volna ezeket. Mert hogy ez így is van.
Fentiek miatt vezessünk be inkább egy másik kifejezést, amivel a hozzáértők illetik ezt a produktumot. Ez a szó a „látványbeton”. Ez már jobban eligazít a témában és rámutat arra, hogy
itt egy kifejezetten magas minőségű felületről van szó.
A látványbeton olyan, az építési helyszínen készült (monolit) vasbeton szerkezet, amiknek felülete minőségi kezelésben részesült. A látványbeton nem dobozos termék. A kialakítás, megjelenés mögött egy tervező áll, aki megálmodja ezt a betonkompozíciót.
Változatos textúrák
Ha a felületről gondolkodunk, választhatjuk a hagyományos vonalat. Ebben az esetben egy sima, kezelt felszín jelenik szemünk előtt, ugyanakkor a látványbeton a kreativitás tökéletes terepe, hiszen a falfelület geometrikus, aszimmetrikus, retró mintás vagy éppen futurisztikus textúrát is kaphat, Sőt a legbravúrosabb látványbetonnal dolgozó tervezők még az eltérő színű betonanyagok variálásával is játszanak. De ne akarjunk röktön ennyire profik lenni. Maradjunk a látványbeton textúrájánál, aminek kulcsa a zsaluzás lesz.
A zsaluzás kapcsán érdemes tenni egy kis kitérőt, ugyanis nem feltétlenül ismeri mindenki a zsalu jelentését, illetve a rokon hangzású szavak is bezavarhatnak. Van például, aki zsalu kapcsán a „zsaluziára”, a lamellás árnyékolóra asszociál. A „zsalugáter” sem a zsalu, ez is egy ki-be hajtható árnyékoló. És akkor a jó megoldás: a zsalu egy forma, amibe beleöntik a beton. Az ebben megszilárduló anyag felülete az öntőforma felületét veszi fel.
Azok tehát, akik a steril környezetet szeretik, muszáj, hogy selejtmentes zsalutáblában gondolkozzanak. A kreatívabb, provokatívabb terek megteremtése érdekében pedig érdemes áttekinteni néhány konkrét esettanulmányt, mert ahogy a tapéták esetében, úgy itt is
teljesen másképp mutat egy mintázat vagy textúra egy négyzetméteren, mint ötvenen.
Szerencsére az építészek és látványbetonban utazó kivitelezők az ügyfélelégedettség miatt, illetve saját jól felfogott érdekükben is igyekeznek megjeleníteni azt az atmoszférát, amit a látványbeton felületek által meghatározott tér sugároz majd.
Rozsdamentes fal
A kettes számú, nagy rizikójú versenyző a témakörben a betonacél. Az is kell a vasbetonhoz, ugyanakkor nem érhet hozzá egyetlen szál acél sem a zsaluhoz, mert az később ki fog rozsdálni, és elcsúfítja a felületet! Ezen kívül nem szabad az acélszálakat rögzítő drótnak és a távtartó elemeknek semsem kilátszania. Egészen konkrétan semminek sem. Ezeket egyesével le kell ellenőrizni, mielőtt bezárják a zsalut.
Nagy a kockázat
Fenti rövid bevezetőből is kiderül, miért rándul össze azonnal diónyi nagyságúra a gyomra minden kivitelezőnek, ha a megrendelő csillogó szemmel kiejti vagy a terven felfedezi a látványbeton szót. Mert a kockázat óriási. Találós kérdés: ha nem jön össze a látványbeton felület, hogyan lehet kijavítani? A válasz egyszerű: sehogy. Véshetjük szét! Az egészet!
Számos anekdota kering idegroham közeli állapotba került kivitelezőkről, műszaki ellenőrökről, akiket reggel az építkezésen azzal vártak az ácsok, hogy „főnök, nem sikerült a beton, de nem gond, már kijavítottuk, legletteltük csemperagasztóval…” Majd megmutatták a mentést: a grafit szürke betonon a barnás glettelt foltot… Sajnos ebben a komplex műfajban a javítás, az utánzat, az soha nem olyan, mint az eredeti. Persze vannak profi restaurátorok, de az ő munkadíjukról most ne beszéljünk. A lényeg tehát, hogy
ha látványbetonban utazol, egy esélyed van.
Lehet próbálkozni, de nem érdemes.
Mint a hímes tojásra!
Ha minden jól sikerült, szép és tervezett kiosztású zsaluzattal, egységes jó minőségű betonból elkészült a produktum, akkor még mindig nincs vége az akadályversenynek, mert ezt a felület az építkezés korai (nevezzük szerkezetépítési) szakaszában készül el, így hát a későbbiek során meg kell óvni még a széltől is. Ebben az esetben mondjuk pont nem a széllel van gond.
Tilos megkarcolni, nem fröccsenhet rá semmi, és a sarkaira jobb, ha rá sem néznünk.
Jó, ha a kivitelező mesterek telefonálás közben, jegyzetpapír helyett nem írogatnak rá hasznos információkat. Vagy indulatos üzeneteket, pikáns poénokat egymás számára. A látványbeton kapcsán a költség még fontos lehet, ami csak eggyel nagyobb az átlagos betonnál, egy nagyságrenddel.
Akit mindezek nem ábrándítanak ki, az életre szóló, boldog kapcsolatba kezdhet a látványbetonnal.