Mi lesz a Budai Arborétummal?

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora nyugtatja a kedélyeket.

Évek óta visszatérő híresztelés, hogy valami fog történni a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) budai, Villányi úti épületeivel és arborétumként szolgáló, értékes parkjával. A téma most lapértesülések alapján újra előtérbe került, ezért az egyetem rektora, Gyuricza Csaba megszólalt az ügyben.

Mint a rektor elmondta:

a MATE budai campusán az arborétumhoz nem nyúlnak, nem adják el, kisebb területet sem adnak el belőle.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a campus épületeihez hozzá kell nyúlni, mert 30-40 éve nem történtek átfogó korszerűsítések. A szükséges munkálatok érdekében átmeneti költözésekre lesz szükség. Azt is kiemelte, hogy több mint ezer fővel csökkent az itteni hallgatók száma, ezért részben kihasználatlanokká váltak egyes épületek.

A rektor szerint most dolgoznak a javaslatokon, amik javítanának a helyzeten. Jelenleg azonban nincs döntés egyetlen épület eladásáról sem, a Villányi úthoz közeli épületek pedig szerinte mindenképp a campus részei maradnak. A következő hónapokban a kuratórium elé kerülhet az új javaslatcsomag.

A rektor az állománygyűlésen hivatkozott a MATE 2030 fejlesztési stratégiára, amelyben megerősítik, hogy céljuk a kelet-közép-európai régió vezető agráregyetemévé válni.

Ahogy az egyetem bemutatkozásában olvashatjuk: a Budai Arborétum területe 7,5 hektár. A Budai-hegység délkeleti szélén, az alföldi és a hegyvidéki klímakörzetek határán fekszik. A Budai Arborétum kiemelkedő értéke, hogy eredeti épségében 1893-tól máig megmaradt, sőt 1970-ben területe bővült. A Budai Arborétum az ország talán legmelegebb területe. Télen-nyáron fűti és óvja a nagyváros kőrengetege. Az arborétum elsődleges feladata, hogy bemutatókertként szolgáljon a dísznövénytermesztéssel, dendrológiával és díszkertészettel ismerkedő hallgatók számára. Megtalálható itt ezért csaknem minden olyan fásszárú és évelő lágyszárú faj és fajta, ami hazánkban forgalomban van.

Forrás