Itt az új építészeti törvény, amely új alapelveket és szabályokat határoz meg a hazai építésügyben. Az új törvény kapcsán Lánszki Regő építészeti államtitkár nyilatkozott az Inforádó Aréna című műsorában.
A törvényalkotók tíz alapelvet határoztak meg, egy víziót arról, hogyan is szeretnénk élni, és mik a jövő alapelvei az építésügyben. Az egyik alapelv a polgári jóízlés, amely egyfajta felelősséget jelent az építészeti, városképi és életminőséggel szemben. Az építés mindig közügy, amit megteremt az ember, nem csak az övé, tehát csak polgári tudatossággal lehet építeni – hangsúlyozta az államtitkár.
Lánszki szerint az elmúlt évtizedekben káros fejleményeket is láttunk a városképekben. Többek között ezért is erősítették meg a helyi főépítészeket és helyi tervtanácsokat, hiszen mindig és mindenhol helyben tudják a legjobban, mi felel meg a helyi településképeknek. Ők döntenek, de van fellebbezési jog is, a vármegyei szintű főépítészhez és tervtanácshoz lehet ekkor fordulni. És van országos tervtanács is, amelynek rövid határidőkkel kell döntenie az elé kerülő ügyekben.
Az államtitkár kifejtette azt is: látható folyamat, hogy
egyre nagyobb területeket vonnak be beépíthető belterületnek, de ennek gátat kell szabni, hogy ne alakuljanak ki szétterülő városok.
Lánszki Regő szerint itthon 40-45 nap alatt meg lehet szerezni egy építési engedélyt, ami az európai átlaghoz képest is elég jó időtáv. Cél ugyanakkor, hogy a bürokráciát csökkentsék, gyorsabbá tegyék. De ez nem jelenheti azt, hogy a minőségnek ne legyen valamiféle kontrollja.
Az egyszerűsített bejelentések bevezetése fontos volt évekkel ezelőtt, de sok negatív példa is született azóta, például a nagyvárosi agglomerációkban; sok esetben nem úgy valósultak meg az épületek, mint ahogy a tervekben kinéztek. Az engedélyezési folyamatot nem akarják újra lelassítani, de a főépítésznek joga lesz véleményt formálni a beadott tervekről. A tervezőnek pedig kötelező tervezői művezetést kell végeznie az építés során, a használatbavételi engedélynél pedig szükséges az eredeti tervező hozzájárulása.
A digitalizációt maximális szinten használni kell, ez is alapelv lett
- folytatta Lánszki Regő. Ebbe az irányba kell terelni a folyamatot. A tervezéstől a hatósági ügyintézésen át a kivitelezés időszakáig nyomon követhetőnek kell lennie, mi történik, ki épít, mit épít be és hogyan. Nem egy szemellenzős naivitással álltak hozzá a szabályok megalkotásához, igyekeztek megvizsgálni minden új szabály életszerűségét. Az államtitkár azt reméli, kitisztuláshoz vezet a nyomon követhetőség erősítése.
Cél az is, hogy annyit építsünk, amennyi szükséges, ami fenntartható.
Fontos, hogy minél kevesebb hatóságot kelljen bevonni, minél gyorsabbak legyenek az eljárások, a cél az optimalizálás – hangsúlyozta a főépítész.
A teljes műsort az Inforádió oldalán lehet meghallgatni.