Újra életre kelnek a Hajógyári-sziget használaton kívüli ipari terei.

Fejlesztést indít a MultiKulti Zrt.: a cél a régió meghatározó kulturális központjává kiépíteni az Óbudai-szigetet, az egykori hajógyár területének és épületeinek újbóli kiépítésével. Hosszú távon egy nemzetközileg is elismert, urbánus kulturális márka megteremtését tűzték ki célul.

A projekt célja egy exkluzív, többfunkciós kulturális és rendezvényközpont létrehozása
Budapest szívében.
A fejlesztés a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) tulajdonában lévő, jelenleg használaton kívüli ipari műemlék épületegyüttes – az egykori gépműhelycsarnok – revitalizációjára, valamint a környező területek hasznosítására épül. A projekt keretében a PKÜ 27 ezer négyzetméternyi területet ad bérbe hosszú távra a MultiKulti Zrt. számára, melyből 14 ezer négyzetméternyi épületet és 12 ezer négyzetméternyi szabad területet vesznek át.
A Hajógyári-sziget Budapest egyik olyan alulhasznosított zöldterülete, amely hatalmas közösségi, kulturális, gazdasági és ökológiai potenciált rejt. A projekt célja, hogy olyan nyitott közösségi teret hozzon létre, amely visszaadja a szigetet a városnak és lakóinak. Az új funkciók a tervek szerint nem kisajátítják, hanem újraértelmezik és integrálják a természetet, a kultúrát és a közösségi életet.



Mint a cég részéről közölték: Budapesten kevés olyan, több ezer fő befogadására alkalmas, zárt rendezvényhelyszín áll rendelkezésre, amely alternatívát nyújt a sportcsarnokok és szállodai rendezvénytermek mellett. Ugyanakkor jelentős igény mutatkozik karakteres, egyedi szabadtéri eseményhelyszínek iránt is, különösen nappali programokhoz.
A projekt kiemelt hangsúlyt fektet a meglévő zöldfelületek védelmére, ökológiai gazdagítására és rehabilitációjára.
A koncepció alapján 2026 elejéig négy rendezvény- és programhelyszín jön létre:
Event Hall – Az év végéig adják át Budapest egyik legnagyobb befogadóképességű zárt rendezvényterét.
Dock – Egy ipari műemlék épületben kialakított, multifunkcionális rendezvénytér, amely a történelmi atmoszférát ötvözi a korszerű rendezvényszervezési igényekkel.
Riverside Stage – Egy egyedi kialakítású, nyitható oldalfalú rendezvénysátorral felszerelt szabadtéri helyszín a Duna partján, amely lehetővé teszi a tér dinamikus átalakítását és az időjáráshoz való rugalmas alkalmazkodást.
Fénymúzeum – Közép-Európa egyik legnagyobb területű, digitális és fényalapú művészeti élményközpontja, amely interaktív, folyamatosan megújuló tartalommal várja majd a látogatókat.
A programok kialakítása szoros együttműködésben történik a III. kerületi önkormányzattal.
A fejlesztés egyik alappillére a lakossági érdekek, az önkormányzati együttműködés és a fenntarthatósági szempontok összehangolása.

A tervek szerint a III. kerületi önkormányzat évente több alkalommal térítésmentesen használhatja a komplexum területeit saját eseményeihez. Ennek részeként rendeznének meg Óbuda Napja címmel egy közösségi esemény, melynek bevétele egy kerületi társadalmi ügyet vagy rászoruló csoportot támogatna.
A Hajógyári-sziget megújítása a cég szerint új fejezetet nyit Óbuda történetében. Mint írták: a kerületi lakosok kedvezményekhez, személyre szabott programcsomagokhoz és különleges élményekhez juthatnak az üzemeltető közreműködésével. Kiemelt feladatuknak tekintik, hogy a kulturális és rendezvényközpont látogatói biztonságosan tölthessék el szabadidejüket, így a területen orvosi, rendőrségi és katasztrófavédelmi egységet is kialakítanak.
Forrás: közlemény