Ünnepélyes keretek között átadták a Rómer Flóris Terv támogatásával helyreállított magyarremetei református templomot és annak kivételesen értékes falképegyüttesét.
Magyarremete a partiumi, romániai Bihar megyében fekvő település. A falu református temploma – főként falképeinek köszönhetően – Bihar megye egyik legjelentősebb középkori műemlék épülete.
A helyiek szerint a településen, ahogy a neve is sugallja, a magyarok remeteként élnek a Kárpátok lábainál. A helyi magyarság, mint egy ostrom után a megmaradt bástya, őrzi és ápolja a környéken a magyar hagyományokat és a magyar kultúrát” – mondta Csiszér Norbert Lóránd református lelkipásztor korábban az erdélyi Krónikának.
A román kori és gótikus jegyeket is felmutató nyugati tornyos templomépület igényesen kidolgozott, többségében 14. századi falképegyütteseknek ad otthont, melyeknek feltárása, illetve restaurálása most zárult le. A műemlék templom falképeit először 1927-ben tárták fel, ám többségüket máig ismeretlen okok miatt visszavakolták. A szentélyben két sorban találtak falképeket, fent három apostol képmását: Pál, illetve Péter apostolét, Szent Bertalanét, lent pedig a három magyar szent király, Szent István, Szent László és Szent Imre alakjait. (Később a szentélyben feltárták a Szent Bertalan legendáját bemutató sorozatot, egy női szent és Mihály arkangyal képét és egy Krisztus-ábrázolást is, valamint Szent Tamás figuráját.)
Ezután 2002–2003-ban végeztek falszövetvizsgáltatot a templomban, ami bizonyította, hogy jelentős falképanyag rejtőzik a vakolat alatt, ám akkor nem volt meg a szükséges anyagi keret, emlékeztet a Krónika.
Az értékes magyarremetei falképegyüttes feltárását és restaurálását a Rómer Flóris-terv támogatásával Kiss Lóránd restaurátor és csapata végezte el.
A hálaadó istentiszteletet Bogdán Szabolcs János, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke tartotta. A felújított templomot átadta Deák Krisztina, az Építési és Közlekedési Minisztérium műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkára.