Radikális fenntarthatóság – Őket jutalmazták a Hello Wood idei díjátadóján

hely.hu
Olvasási idő: 3 perc

Ha szeretnénk tudni, milyen megoldások formálhatják a jövő építészetét, nem kell tovább keresnünk: itt vannak a Hello Wood idei nyertes diplomamunkái.

A fenntarthatóság jegyében hirdették meg a Hello Wood idei pályázatát, a beadott Msc/MA szintű diplomamunkák a hazai építészet jövőjét tükrözik.

A díjátadón az első három helyezettet jutalmazták, de kiosztották a Kapolcsi Sziklák és a CLT-különdíjat is, utóbbit azon pályázó kapta, aki munkájában innovatívan használta a rétegelt fapanel alapú megoldást.

Kapolcsi Sziklák különdíj

A Kapolcsi Sziklák különdíjat Pénzes Klaudia vehette át, aki a hansági Bősárkány határán található területet álmodta újra. A mocsaras vidékre tervezett épületben helyet kapna kutatóállomás és műhely, de a festői térség közepén a tervező természetesen a turisztikáról sem feledkezett meg.

CLT-különdíj

Az első alkalommal kiosztott CLT-különdíjat György Tamás Ottónak ítélték oda, aki a gazdag történelmű Nagyvárad romos épületeit alakította át modern foglalkoztatási központtá. A többek között könyvtárat, sportpályát és iskolát is magába foglaló komplexum elsősorban egy egykori laktanya maradványaira épít és előszeretettel alkalmazza a CLT-t.

A III. díj azt az Érsek Máté Attilát illette, aki a magyar vidék helyzetére reflektált a baranyai megyei Oroszló példáján keresztül. Amint ezt a BME Jövőtervező előadássorozatának építészmérnöki állomásán is hangsúlyozták,

a használaton kívüli épületek revitalizációja a magyar építészet jövőjének kulcsa,

így Érsek elképzelése, ami a település magtárát éleszti újjá, különösen releváns.

Az értékeléskor a zsűri a fenntarthatóságot és a társadalmi üzenetet is figyelembe vette
Fotó: Hello Wood

Kifejezetten utópisztikus témával ért el második helyet Novák Adrienn, hiszen a városon belüli mezőgazdaság témáját dolgozta fel.

Elképzelt hálózatában a Batthyány tér, a Carl Lutz rakpart és a Népsziget töltenek be központi funkciót, a hangsúly a termelés vízellátásán és a víz okos hasznosításán van. A Dunára kihelyezett bárkák főzőiskolaként, oktatási és kutatóközpontként, valamint a tényleges termesztés tereként szolgálnának.

Az I. helyezett Szerján Anna Boglárka arra a kérdésre válaszol, hogy miként nézhetne ki egy olyan városi farmrendszer, ami a tényleges termelés mellett közösségalkotó szerepet is betölt.

A kulcs a könnyen szétszedhető és mozgatható szerkezet, mely által a termelés tere igény szerint alakítható

– mindez elengedhetetlen a folyamatosan változó városi környezetben.

A moduláris kialakításnak köszönhetően igény szerint lehetne egymás mellé és fölé pakolni azokat az elemeket, amikből aztán a közösségi terek, az egyéni termelőparcellák, a közös termőföldhelyek, a tárolóhelyiségek és a gépészeti egységek játszi könnyedséggel lennének kialakíthatók.

Az előzsűrizést követően a bizottság a legjobb 12 diplomamunkából választotta ki a díjra érdemeseket. A döntést Perényi Lóránt építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkár; Martinkó József, az Octogon magazin főszerkesztője; Kovács Zsófia és Fülöp Tamás, a Hello Wood csoportvezető építésze hozta meg.

(Képek: Hello Wood)