Restaurálják a veszprémi főszékesegyház háromszáz éves harangját

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

A hatalmas harangot három évszázada nem emelték ki a helyéről.

Kiemelték a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház legnagyobb harangját, a 3400 kilogrammos Szentháromság-harangot, amelyet speciális módszerrel restaurálnak majd – közölte a veszprémi érsekség.

Azt írták: az „Öreg Mihályként” is ismert, 1725-ben Franz Ulrich Scheichel bécsi műhelyében öntött, 170 centiméter alsó átmérőjű harangot még a bazilika 20. század eleji átalakításakor sem emelték ki a helyéről, mára azonban leromlott az állapota, és a veszprémi várnegyed megújítása részeként zajló beruházások részeként restaurálják.

A hatalmas harang toronyból való kiemelésén tíz hónapon keresztül dolgoztak együtt a statikusok, kőrestaurátorok, műemlékvédelmi szakmérnökök, harangszerelők és darutechnológusok. Végül egy acélszerkezetre csörlővel emelték rá a harangot, majd egy speciális görgősoron juttatták el az egyik toronyablakhoz, ahonnan daruval emelték le – ismertette a folyamatot Most Balázs harangszakértő.

A négy kisebb, már kiemelt harangot a restaurálás után nem Veszprémbe, hanem a főegyházmegye más templomaiba szállítják, és a nagyharang mellé öt új – egy 2250, egy 1130, egy 660, egy 540 és egy 227 kilogramm tömegű – harangot készítenek az 1599-es alapítású Grassmayr harangöntödében.

A Magyar Harangok Honlapja így ír a most kiemelt és felújításra kerülő harangról:

„Szentháromság-nagyharang: Tömege 3500kg, alsó átmérő 177,0 cm, hangja H°. 1725-ben készült Franz Ulrich Scheichel harangöntőnél Bécsben.

Magyarország nagyharangjai közül ez a legrégebbi, a székesegyház egyetlen eredeti harangja,

a mérete miatt nem rekvirtálták el, ugyanis nem fért volna ki a toronyból. Ez a harang a legidősebb 20 mázsa feletti harangja az országnak, ezért külön megbecsülést is érdemelne. Ez az egyedül álló gyönyörű barokk harang ennek ellenére igen mostoha állapotban van, eredeti fa harangszéket és jármot még a '30-as évek harangpótlásainak idején kicserélték acél állványra, s Szlezák-féle hajlított járomra. Ez azzal járt, hogy eredeti füles koronáját lefűrészelték, s tárcsásat csavaroztak rá. Később az eredeti barokk harangnyelv helyébe is egy lekötött nem a harang méreteihez illő nyelv került, így a hangja sem a régi.

Alsó pártázatán felirata: »DURCHS FEYER BIN ICH GEFLOSSEN FRANZ ULRICH SCHEICEL MIC GOSSEN HAT IN WIEN«.”

(forrás: MTI)