Az Építési és Közlekedési Minisztérium egyfordulós építészeti tervpályázatot hirdetett a Penc-Cserhátliget Általános Iskola újjáépítésére. A pályázat célja egy olyan korszerű, 21. századi oktatási komplexum tervezése, amely méltó módon szolgálja ki a helyi közösséget és a jövő generációit is.

A jelenlegi intézmény egy 1750-ben épült kúriaépületben működött, amely felett mostanra eljárt az idő. Az épület bizonyos részei statikailag és egészségügyi szempontból is veszélyessé váltak, ezért a 2023/24-es tanévet már konténer-tantermekben kezdték meg a diákok. A régi épületegyüttes már nem alkalmas a biztonságos, korszerű oktatásra. Ezért egy olyan új, 8 osztályos általános iskola megtervezésére írt ki felhívást az Építési és Közlekedési Minisztérium, amely megfelel a 2025-ös oktatási, fenntarthatósági és közösségi elvárásoknak.
A feladat egy modern, a kor és az élhető, fenntartható városok szellemiségének megfelelő épületegyüttes tervezése, amely a lehető legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni az előírt funkciókat.

A pályázat nemcsak egy szakmai kihívás, hanem egy lehetőség egy vidéki közösség oktatási központjának az újratervezésére, figyelembe véve a történelmi értékeket, a fenntarthatóságot és a közösség igényeit.
A legjobb pályázó pedig nemcsak díjazásban, hanem valós megbízásban is részesülhet. A Bírálóbizottság három díjazottat, illetve a megvételben részesített pályaműveket jelöli majd ki az előzetesen meghatározott értékelési szempontok alapján.
Az értékelési szempontok közül kiemelten fontos:
- A tervezési programmal való megfelelés, különös tekintettel az oktatási, közösségi, étkeztetési és sport funkciókra
- A környezethez és a műemléki jelleghez való illeszkedés, különösen a történeti kastélyépület és falusias karakter tiszteletben tartása
- Fenntarthatóság és energiahatékonyság – kiemelten fontos a passzív és megújuló energiahasználat (pl. napelem, hővisszanyerős szellőzés)
- Funkcionális elrendezés, hatékony térkapcsolatok, megfelelő közlekedési rendszer
- Esztétikai érték, építészeti minőség, beleértve az anyaghasználatot és a közösségi terek minőségét
- Akadálymentesség és egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása az egész létesítményben
Kik pályázhatnak?
Az egyfordulós, nyílt, ugyanakkor titkos tervpályázaton részt vehet minden olyan:
- természetes vagy jogi személy, egyéni cég vagy jogképes szervezet,
- aki a pályázat tárgyát képező tervezési feladat ellátására megfelelő szakértelemmel és a vonatkozó jogosultságokkal (pl. építészeti tervezési jogosultság) rendelkezik,
- továbbá nem áll fenn vele szemben kizáró ok, és vállalja a pályázati titkosság megtartását.
Egy pályázó azonban csak egy pályaművet nyújthat be, de alvállalkozóként vagy szakértőként több projektben is közreműködhet.
Fontosabb határidők és mérföldkövek:
- Pályázati dokumentáció elérhető: 2025. április 29-től
- Helyszíni szemle: 2025. május 7.
- Kérdések beküldési határideje: 2025. május 14.
- Válaszok közzététele: 2025. május 26.
- Pályamunkák beadási határideje: 2025. július 7. 12:00
- Eredményhirdetés: 2025. augusztus 26. 11:00
Díjazás
A pályázati díjazásra összesen bruttó 45 millió forint áll rendelkezésre, amelyből a legnagyobb kiosztható összeg bruttó 10 millió forint, a megvétel legkisebb összege pedig 2 millió forint.
A bizottság elnöke Lánszki Regő építészeti államtitkár, országos főépítész, társelnöke Perényi Lóránt építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkár.
Hol lehet pályázni?
A pályázati kiírás, a pályázati anyag tartalma, a dokumentáció és a regisztrációs felület ITT érhető el.