Az építőipar termelése kisebb mint egy éve, a szerződéskötések vegyes képet mutatnak.

2025 áprilisában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az idei első négy hónapban az előző évhez képest az építőipari termelés volumene 4,3 százalékkal csökkent.
A 2025 első negyedévében elindított kivitelezések értéke szintén visszaesett az előző negyedévhez képest.
Havi alapon nézve szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,3 százalékkal meghaladta a 2025. márciusit.
Az építőipari vállalkozások április végi szerződésállományának volumene 7,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Ezzel szemben a megkötött új szerződések volumene 12,7 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál (bázishatás miatt).
A magasépítési szektorban javult a helyzet az előző két gyenge negyedévhez képest,
így a megkezdett kivitelezések értéke meghaladta az 500 milliárd forintot, ami 18 százalékos növekedést jelentett 2024 utolsó negyedévéhez képest.
A javulás egyértelműen a társasházi lakásépítéseknek köszönhető, a nem lakáscélú magasépítések Aktivitás-Kezdés mutatója továbbra is gyenge. A mélyépítések viszont rendkívül alacsony szinten állnak: 2025 első negyedévében mindössze 31 milliárd forint értékben indultak meg kivitelezések, út- és vasútépítési projekt alig indult.
A Monitorblog elemzése szerint a teljes ágazatot nézve 2025 második felében már mérsékelt élénkülésre lehet számítani.
Mindezt támogatja, hogy az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 pontja közül 10 kapcsolódik a lakáspiachoz és építőiparhoz,
mely által a szektor lendületet kaphat. Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, illetve az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat, leginkább a KKV szektorban.
Az elemzés szerint a korábban kibocsátott magas kamatozású állampapírok utáni kamatkifizetések, illetve a lejáratok és visszaváltások egy része az ingatlanpiacra csatornázódik át, ami szintén élénkítően hathat az építőiparra. Ugyanakkor az ágazat helyzetét az EU támogatások hiánya nehezíti, így az állami és önkormányzati beruházások csak korlátozott volumenben tudnak megvalósulni, illetve a gazdasági környezet miatt nehézségei miatt a nagyvállalatok is visszafogták beruházásaikat, különösen az ipari és kereskedelmi fejlesztések területén.
A Hely.hu építőiparral kapcsolatos cikkeit itt olvashatják!
Fotó: archív