Újjászülető szellemiség: renoválták és újragondolták az orosházi múzeumot

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

Elkészült az új állandó kiállítás és befejeződött az épület renoválása az orosházi Nagy Gyula Területi Múzeumban.

A Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Programjának pályázatán közel 97 millió forintot nyert el Orosháza területi múzeuma. Ebből gyakorlatilag újjászülethetett a helyi kulturális intézmény: új állandó kiállítást rendeztek be és az épületet is felújították.

Mint Józó Tamásné igazgató elmondta: „Az önkormányzat lehetőségeihez képest támogat minket, de a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával tudjuk megvalósítani a restauráltatásokat, a fejlesztéseket, a dokumentum- és egyéb beszerzéseket. A Nemzeti Kulturális Alap pályázata vonzotta be, azt is, hogy az önkormányzat 75 millió forinttal járult hozzá a múzeum épületének felújításához, mely során teljes tetőszerkezet- és homlokzatfelújítás történt.”

Hozzátette: „Minden évben pályázunk a Nemzeti Kulturális Alaphoz, idén is nyertünk a Kútmúzeum szakmai tartalmának feldolgozására és digitalizálására, valamint textilrestaurálásra is. Már csak azért is fontosak ezek a támogatások, mert e nélkül sok tárgyunk tönkremenne. Nélkülözhetetlenek számunkra ezek a források.”

Az egyik új állandó kiállítás Orosháza 1744-es újratelepülését helyezi a fókuszba 280 év üzenete, múltunk és hagyományaink címmel, amely a város régészetét, helytörténetét és néprajzát mutatja be.

A kiállítás néprajzi részén arra összpontosítottak, hogy bemutassák, milyen volt régen az élet Orosházán, az emberek milyen szokások, hagyományok szerint élték mindennapjaikat, milyen használati tárgyak voltak jelen háztartásaikban és milyen mesterségek léteztek a környéken. A térségben nagyon jelentős szerepet betöltő állattartás és pásztorkodás tárgyait is bemutatják.

Az orosházi múzeumhoz tartozik továbbá a Városi Képtár, a Kútmúzeum – Vízellátás-történeti Gyűjtemény és a Darvas József Irodalmi Emlékház is. A Városi Képtárban Báthory Júlia üveggyűjteménye kapott helyet, ezt a kiállítást is a Nemzeti Kulturális Alap támogatásából tudták megvalósítani, megvásárolni a gyűjteményt. Többek között Boldizsár István, Csáki Maronyák József, Papp Gyula és Kass János alkotásai is megtalálhatók benne.

Mint az igazgató elmondta: „A Thék Endre emlékteremre nagyon büszkék vagyunk, mert Magyarországon ez az első Thék Endrének emléket állító állandó kiállítás”.

Thék Endre (1842-1919) az első hazai bútorgyár alapítója, a magyar nagyüzemi bútorgyártás megteremtője. Az ő gyárából kerültek ki a Hauszmann Alajos tervei alapján készült, a Budavári Palota déli összekötő épületszárnyában található Szent István-terem bútorai, de gróf Andrássy Tivadar budai villájának ebédlőjét is ő rendezte be, és az Országgyűlésben is találhatók Thék-bútorok a mai napig. Thék Endre hatása a hazai ipar fejlődésére vitathatatlan, és munkássága erősen kapcsolódik Orosháza városához is.

Forrás