Utcák, terek, közösségek: városi dokufilmek a Néprajziban

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

Kedden este magyar városi dokumentumfilmeket mutatnak be a Néprajzi Múzeumban.

A MaDok-filmek sorozatban 2008 és 2011 között 9 rövidfilm készült, olyan kutatók, filmesek, művészek munkája nyomán, akik a filmes dokumentációval, filmes nyelven gondolkodtak kortárs jelenségekről. A vetítéssorozat ezekből a filmekből válogat, a szervezők pedig meghívják az egykori alkotókat egy vetítést követő beszélgetésre.

November 19-én, kedden este a Közösségek jelszóval mutatnak be két dokumentumfilmet a Néprajzi Múzeumban.

Dream come true (Keserue Zsolt, 2008)

Dunaújváros Magyarország első tervezett iparvárosa. Munkásváros. Az idő a gyár szerint járt, munkaidőre és szabadidőre oszlott. Mit csináltak a munkások a munka után? Keserue Zsolt képzőművész, a dunaújvárosi zenei szubkultúra tereit és alakjait dokumentálva vezeti végig a nézőt egy korosztály vívódásian, illetve egy ipari város dezindusztrializációs folyamatainak következményein.

Recycle Mission, Hatala Noémi, Horváth Balázs, 2009

„Múltkor azt találtuk ki, hogyan fogunk csinálni izé egy olyan biciklit, amivel így bemegyünk a forgalomba, azán így széttörtjük a Suzukisokat.”

Hatala Noémi és Horváth Balázs filmjében hangzott el ez a mondat az egyik szereplő szájából. A kijelentés jól jelzi a vizsgált közeg idealizmusát és harcos antikapitalizmusát. A rendezők a biciklis szubkultúra egyik bugyrában mélyedtek el, egy olyan társaság mindennapjait követték végig, akik „recycle mission” néven működtek és kidobott biciklielemekből építettek használati tárgyakat. Közösen dolgozva, mulatva és lakva újrahasznosítással, buherálással próbálták megkerülni és bomlasztani a 2010-es évek kapitalizmusának piaci logikáját. Jártak fesztiválon, installációt építettek, ebből próbáltak megélni, de végül mi lett velük?

A vetítésekről itt találhatók további információk