Végre méltó környezetet kap a Petőfi-szülőház, bemutatták a terveket

hely.hu
Olvasási idő: 6 perc

A Budapest-Belgrád vasútvonal mellett újabb nagy beruházás érinti Kiskőröst: átalakítják a Petőfi Sándor teret. A városközpont új kulturális központot kap, melynek terveit hétfőn díjazták.

A kiskőrösi Petőfi-szülőház méltó környezetének megteremtése – ez a célja annak az együttműködési megállapodásnak, amelyet Kiskőrös Város Önkormányzata és Magyarország Kormánya kötött szeptember elején.

A kis, fehérre meszelt, nádfedeles szülőház mellett magasodó, 1973-ban elkészült, Báhner József által tervezett Petőfi Sándor Művelődési Központ az eredeti vázlatokhoz képest ugyan visszafogottra sikerült, azonban külsejében, befogadóképességében és fenntarthatóságában sem felel meg a kor követelményeinek, ahogyan a szomszédos, egykor pártházként funkcionáló épület sem.

Az egykori pártház a Petőfi Sándor tér 3. alatt
Fotó: Kaiser Ákos

Ennek megoldása volt a kiírt pályázat célja.

A pályázóknak az elbontásra ítélt művelődési ház és a szomszédos pártház helyére kellett új kulturális központot álmodniuk,

mely magába foglalja egy könyvtárépület és egy rendezvénytér megtervezését is.

A beadott terveknek reflektálniuk kellett a téren található Petőfi Emlékházra, ahol a költő 1823. január 1-jén meglátta a napvilágot.

Méltó környezetet a szülőháznak

A ház 1880-ban került a Magyar Írók és Művészek Társaságának tulajdonába, akik múzeumot nyitottak benne.

Petőfi életrajzában több a homályos részlet, így születési helyével kapcsolatban is akadtak viták, ám a költő keresztelési igazolása, amit a helyi templomban őriznek, Kiskőrös javára billenti a mérleget.

A Petőfi 200 emlékév tavaly gazdag programsorozattal állított emléket világhíres költőnknek. Kiskőrösön többek között a szülőháza is megújult. A mostani pályázat által pedig eggyel közelebb kerültünk ahhoz, hogy ne csak maga a ház, hanem annak környezete is méltó legyen a szülöttjéhez.

Vízválasztó Kiskőrös életében

A tervpályázat bírálóbizottságának elnöke, Lánszki Regő építészeti államtitkár az eseményt megnyitó beszédében kiemelte hogy a megépülő kulturális központnak a helyiek találkozóhelyeként ki kell elégítenie a legújabb igényeket, miközben építészetileg is illeszkednie kell a Petőfi-házhoz.

Elmondta, hogy a tervpályázat értékelésénél előnyt élveztek azok a pályázók, akik új építészeti megoldásokkal érték el azt, hogy a megalkotott terek illeszkedjenek a kisvárosi környezethez és a szülőház látványához, de funkcionalitás és fenntarthatóság tekintetében is megállják a helyüket.

Az államtitkár ezután a 25 beérkezett pályamű színvonalát dicsérte, melyek többségében

tetten érhető az épülettömegek harmonizálása, a természetközeli anyagok használata és a hagyományok megidézése.

A 9 díjazott között elosztott 35 millió forint mutatja: a kormány nemcsak hisz a vidéki településekben, de aktív szerepet is vállal azok fejlesztésében – tette hozzá.

A szót ezután Domonyi László, Kiskőrös polgármestere kaptam meg, aki hangsúlyozta, hogy a megépülő épületegyüttes nemcsak a kiskőrösieket, hanem az 55 ezres kistérséget is szolgálni fogja. Beszéde végén kiemelte: „ez a nap vízválasztó Kiskőrös életében.”

A díjazottak

A megnyitó után először a megvételre érdemesnek talált pályaművekért járó okleveleket osztották ki.

Megvételben a 3h Építésziroda, a DAW, a KERT-VONAL Bt. és a MINIMALISMO, míg kiemelt megvételben a Dot Design és az MCXVI munkái részesültek.

A III. helyezett az AU.ROOM terve lett. Esetükben a zsűri értékelte azt a bátor tervezői döntést, hogy leválasztották a Petőfi térről a rendezvényteret. Hozzátették: az ötlet a tértagoló szerepet betöltő könyvtárával jól igazodik a kisvárosi építészet nyelvezetéhez.

Győztest ezúttal nem hirdettek, ehelyett a két legjobbra értékelt munka megosztott II. díjban részesült.

A SAGRA Architects beadványában gyakorlatilag megőrizte a főteret és a bizottság szerint jól ismerte fel a kisvárosi léptékhez való igazodás fontosságát, hiszen az általuk elképzelt könyvtár arányaiban nem verseng a Petőfi-házzal.

A SAGRA Architects terve
Fotó: Kaiser Ákos

A díjat átvevő Takács László és Järger Zsolt el is ismerték, hogy a tervezői folyamat során ezt találták a legnagyobb kihívásnak. Épületegyüttesük az arányérzék mellett több módon is reflektál a Petőfi-kultuszra. Egyrészt illeszkedik a Kiskőrösön végigjárható Petőfi-vonalba, mely a költőhöz köthető emlékeket és helyszíneket összeköti. másrészt a kilátó tetején található gólyafészekhellyel utal Petőfi A gólya című versére.

Mester Anita, a szintén II. díjban részesült TIBA Építész Stúdiót képviselve elmondta: a legnagyobb próbatételt számukra is a projekt elvárt mértéke és a kisvárosi környezet igényeinek közös nevezőre hozása jelentette.

A TIBA Építész Stúdió terve
Fotó: Kaiser Ákos

Tervezőirodája szintén kreatív módon építette be Petőfi szellemiségét az elkészült tervbe. A két főépület, a könyvtár és a kultúrház például a kandallóra, illetve a lugasra, a Petőfi-életmű két fontos motívumára utalnak.

A két második helyezet irodát hívják meg, hogy gondolják tovább terveiket, így születik majd meg a kulturális központ végleges terve, amely várhatóan több díjnyertes pályaműből is emel majd át elemeket.