6 izgalmas UNESCO világörökségi helyszín, amit nem ismersz

Megyesi Máté

A gízai piramisokat, a római belvárost, a Tádzs Mahalt mindenki ismeri, ám ki gondolta volna, hogy az UNESCO világörökségi helyszínek listáját olyan alapossággal állították össze, hogy még egy bulgáriai kiruccanáshoz is meghozza az ember kedvét? Alábbi cikkünkben 6 olyan világörökséget mutatunk be, ami nincs rajta az internetes toplistákon, de egy látogatásra mindenképp jók.

A legismertebb filmek helyszínétől a korai európai kereszténység egyik legeldugottabb építészeti emlékéig – az UNESCO világörökségi listáját akár naphosszat böngészhetnénk, de jobb, ha most 6 kevésbé ismert, mégis igen érdekes helyszínnel beérjük. Találkozunk Pakisztánban!

Ájit Benhaddu, Marokkó

Ahogy a filmekből már oly jól ismerjük
Petar Milošević | Wikimedia Commons

Ha az ember a tradicionális észak-afrikai építészetre gondol, pontosan valami olyasmi juthat eszébe, mint amit Ájit Benhaddu képvisel. Szűk utcák, egymásra halmozódott, vörös vályogépületek és rekkenő hőség – mindez azonban nemcsak az itt megforduló turisták, hanem Hollywood képzeletét is felizgatta. Itt forgatták ugyanis többek között az 1962-es Arábiai Lawrence-t, A múmiát, a Gladiátort, valamint itt készül a 2026-ban megjelenő Odyssey is, szóval legközelebbi látogatásunkkor tudni fogjuk, miért is ilyen ismerősek ezek a marokkói sikátorok.

A Meteorák, Görögország

Egy hitelesnek cseppet sem mondható legenda szerint itt először az aszkéta tériszonyista szerzetesek telepedtek meg. Hiba volt.

Görögország nem szenved hiányt izgalmas turisztikai látványosságokban és UNESCO világörökségi helyszínekben, azonban a Meteorákat az Akropolisznál, melyről 5 izgalmas tényt korábban már mi is megosztottunk, lényegesen kevesebben látogatják. Nem is csoda, hiszen az itt található, még máig működő 6 kolostor mindegyike vakmerő magasságokban, minimum 100-150 méter magas geológiai formációk tetején helyezkedik el. Az aszkéták nagyobb számban főleg a 14. századi Tesszália turbulens politikai viszonyai miatt telepedtek meg itt, kolostoraikban fellelhető freskóik pedig a poszt-bizánci festészet alakításában is kiemelkedő szerepet játszottak.

Rilai kolostor, Bulgária

A rilai kolostor a 19. századi bolgár nemzeti újjászületés építészetének egyik csúcsterméke
Daniel Petrov | Wikimedia Commons

A Balkán persze további építészeti kincseket is rejteget, a 10. században alapított rilai kolostor például látványos lenyomata a helyi történelem alakulásának. Bár a ma is látható legrégebbi építmény az 1300-as évekre tehető, a leglátványosabb elemeit már mind 1833 és 1862 között építették fel, a bolgár nemzeti újjászületés korszakában. A kívülről elsősorban Firenzére hajazó komplexumról elsőre valószínűleg nem Bulgária jutna eszünkbe, a kolostorba belépve azonban már a jól ismert ikonográfia és freskók fogadnak bennünket – a bolgár művészet valódi remekmunkái.

A Makli-dombi nekropolisz, Pakisztán

A világ egyik, ha nem legnagyobb temetkezési helyszíne, a makli-dombi nekropolisz egyes számítások szerint mintegy 1 millió ember földi maradványait rejti
A. Savin | Wikimedia Commons

Ha egy kicsit több képzelőerővel lettünk mégis megáldva, akkor természetesen nem Bulgáriába, hanem például Pakisztánba utazunk. Bár tény, hogy az itteni világörökségi helyszínek általánosságban veszélyeztetettebbek, mint az európaiak, a makli-dombi nekropolisz így is lenyűgöző élményt biztosít. Nagyjából 10 kilométerre Tattától, az egykori Szindh állam központjától ugyanis 500 ezer–1 millió sírhely található a 14. és 18. századok közötti periódusból, amikhez látványos mauzóleumok is dukálnak. Csak épp megközelíteni nehéz.

Eisinga-planetárium, Hollandia

A mai fiataloknak mindeközben be kell érniük a csillagokat projektáló teknősbékákkal
Erik Zachte | Wikimedia Commons

Építészeti szempontból egyáltalán nem tűnik ki környezetéből az alábbi franekeri holland házacska; ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődésünket, kénytelenek leszünk bemenni. Abban a világban, ahol a tömegközlekedés észszerű megszervezése még mindig várat magára, különösen lenyűgöző az, amit bent találunk, hiszen a téglaépület egy működő Naprendszert rejt. Bár a klasszikus planetáriumot nem ő találta fel, Eise Eisinga fafaragó azt a bravúrt hajtotta végre az 1770-es években, hogy saját kézzel hozta létre nappalijában a Naprendszer szinte tökéletes mását. Próbálom majd kiverni a fejemből, amikor legközelebb fél napig rakom össze az ikeás kredencet.

A Skellig Michael-i kolostorkomplexum, Írország

Paddy O'Seagull helyi túravezető lapunknak a kolostorral kapcsolatban elmondta, „kááááá-káááá-káááá”
Fotó: Stinglehammer; Raul Corral | Wikimedia Commons

A Skellig Michael-i kolostorkomplexum mintapéldája annak, hogy a korai keresztény szerzetesség az ismert világ legextrémebb pontjai is megvetette a lábát. Némi túlzással élve akár azt is mondhatnánk, hogy az európai kultúrkör számára sokáig ez a kolostor jelentette a világ legnyugatibb ismert pontját. Bár alapítási ideje egészen pontosan nem ismert, minden bizonnyal a 6. és 8. századok közötti időszakra tehető, legjellegzetesebb elemei pedig azok a méhkaptár szerű épületek, amelyben a szerzetesek meghúzódtak. A 180 méter magasan, közvetlenül a tengerre néző kőkupacok még ma is pontosan annyira illetik meg az embert, mint ahogy tették ezt közel 1500 évvel ezelőtt, főleg, hogy ír partvonaltól pedig 15 kilométerre helyezkednek el.

Forrás: UNESCO