Mindenszentekkor és halottak napján országszerte tízezrek kelnek útra, hogy tiszteletüket tegyék szeretteik és ismerőseik sírhelyein. A temetők azonban rejtegetnek olyan történelmi és kulturális érdekességeket, melyekért érdemes máskor is kilátogatni. Az alábbi 6+1 séta ezekre derít fényt.
1. Mindenszentek a Debreceni köztemetőben
Mindenszentek napján tartanak idegenvezetést a Debreceni köztemetőben, ahol többek között az a Borsos József nyugszik, aki számos épületet tervezett a múlt század elején Debrecen városának. Az élmény egyedülálló, hiszen Magyarországon egyedüliként a temető természetvédelmi területen található. A másfélórás séta délelőtt 10 órakor kezdődik Erdei Nóra vezetésével, a részvétel ingyenes, de regisztrációköteles.
2. Zsidó gyászszokások a Csörsz utcai ortodox temetőben
Megyeri Jonatán rabbi vezetésével az érdeklődők a zsidó hit túlvilágképével és gyászszokásaival kapcsolatos ismereteiket mélyíthetik el. A november 7-i séta helyszíne a Csörsz utcai ortodox izraelita temető lesz, mely ugyan 1961 óta zárva áll, de a mai napig lenyűgöző atmoszférával bír. A jegyek 4000 forintba kerülnek és online is megvásárolhatók.
3. Két óra a Salgótarjáni úton
A budapesti zsidóság történetével ismerkedhetünk meg a hosszúlépés.járunk? szervezésében, akik az újévig bezárólag 5 alkalommal is elkalauzolnak a Salgótarjáni úti neológ izraelita temetőbe. A vezetés során Kéri Gáspár, Kovács Tamás György, illetve Zeitler Ádám vezetésével számos ismert történelmi személyiség nyughelyével találkozhatunk, azonban akadnak építészeti érdekességek is. A műemléki értékű sírhelyek mellett kiemelendők például a Lajta Béla által tervezett kapuépítmény és a ravatalozó. A séta ára fejenként 7190 forint, a jegyeket online lehet megvásárolni.
4. Fák és fejfák Farkasréten
Budapest egyik legkiemelkedőbbjeként a Farkasréti temetőben nincs hírességekből és ezáltal érdekes történetekből hiány. Ha csak az építészeket nézzük, olyan nagyjaink nyugszanak itt, mint Kaesz Gyula vagy Makovecz Imre, a Sétaműhely vezetésén azonban elsősorban az irodalom lesz a középpontban. 6000 forint ellenében emellett – két időpontban, november 9-én, majd 17-én – növénytani és tájképi ismeretekre is szert tehetünk.
5. „Ami bennem lélek…” – irodalomtörténeti séta
Közismert, hogy a Fiumei úti sírkert rejti a magyar történelem legjelentősebb alakjai közül sokaknak földi maradványait. A Nemzeti Örökség Intézetének sétáján november 16-án kifejezetten az írókon és költőkön lesz a hangsúly, hiszen itt nyugszik többek között Ady Endre, Radnóti Miklós, Tandori Dezső és Szabó Lőrinc is. Ha már ott járunk, érdemes pillantást vetni a temető építészeti különlegességeire, a mauzóleumokra és az árkádsorra. A séta egyébként ingyenes, de a regisztráció kötelező.
6. Advent a Fiumei úti sírkertben
A szervező ismét a NORI, a helyszín a Fiumei úti sírkert, de november 30-án a téma a karácsony lesz. Az ünnepi szokásokkal és történetekkel több irányból megközelítve ismerkedhetünk meg, így szó lesz művészekről, zenészekről és cukrászokról is. Az intézet ezen sétája is ingyenes. Amint ez a többi vezetésre is vonatkozik, amennyiben a választott program betelt, érdemes naponta ránézni a weboldalra, ugyanis gyakran szabadulnak fel lemondások nyomán újabb részvételi helyek.
+1. Zalaegerszegi katonatemető
Ha a saját utunkat szeretnénk járni és össze kívánjuk kötni a temetőlátogatást egy gyors kirándulással, a Magyar Természetjáró Szövetség által tervezett túraútvonalak erre is lehetőséget adnak. 1918. november 11-én írták alá az I. világháborút lezáró compiègne-i fegyverszüneti egyezményt, ennek apropóján pedig tiszteletünket tehetjük a zalaegerszegi olasz katonai temetőben. A parktemető 1656, közöttük számtalan azonosítatlan katona nyughelyéül szolgál.
(Nyitókép: Ady Endre temetése, Nemzeti Múzeum)