A forralt bor, a puncs, a főtereken pompázó karácsonyfák állandó elemei a szezonnak, viszont akad néhány hely, amely különleges installációival, történeteivel vagy éppen tevékenységeivel kiemelkedik. A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk néhányat a „legkarácsonyibb helyek” közül.

Ugyan nem lehet megunni a jól bevált karácsonyi hagyományokat, de néha mégis jó döntés lehet egy kis változás, amely egy rövid időre kibillenti az embert a decemberi készülődés, vásárlás, családi találkozók, ajándékozás, evés, ivás körforgásából. Magyarország kiemelkedik a karácsonyi vásár kínálatban és adventi programokban is bővelkedik, de az egyedi történetek és rendhagyó ünnepi közösségi akciók sem ritkák, csak észre kell venni őket a csillogó girlandok, fenyőágak, fagyöngyök és ízletes kürtőskalácsok sokaságában.
1. Geresdlak
A kis baranyai település neve az elmúlt években híressé vált, hiszen az ünnepi időszakban rengeteg látogató érkezik a faluba,
hogy megnézhesse a mézeskalács falut, amely a valódi Geresdlak miniatűr mása.
A mézeskalács faluban ráismerhetünk az épületekre, de az édességből vannak kisütve a fák, az emberek és megjelennek a falu nagyobb szabadtéri eseményei is. A kiállítást előzetes bejelentkezéssel lehet megtekinteni advent első vasárnapjától.

2. Csömör
A mézeskalácsos hagyományokhoz csatlakozva Csömörön is évről évre „kisül” a település süteményből elkészített verziója. A kiállítás a „Mi édes kis falunk” címet kapta, és története állítólag egy évekkel ezelőtt ajándékba kapott mézeskalács házikóval indult. Ezután minden évben egyre nagyobb tapasztalattal és lelkesedéssel folytatódott a projekt, közös sütésekkel, melynek eredményeként mostanra a nagyközség látványos mézeskalács makett formájában kel életre minden decemberben a Csömöri Tót Hagyományaink Házában.
Mézeskalácsból készített falvak, mesevárosok egyébként több helyszínen is vannak idén. Hasonló kiállításokat láthatunk többek között Sződligeten, Siófokon, Monoron, Zsámbékon, Mogyoródon és Gyálon is.
3. Vörs
Kevesen tudják, de Somogy vármegyében található Közép-Európa legnagyobb betleheme. A gipszből készült ember és állat figurákból, valamint természetes anyagokból összeállított kompozíciót a vörsi Szent Márton-templomban lehet megtekinteni január végéig.

4. Csorna
Csorna városa híres a rendhagyó dekorációkról. Húsvétkor vagy karácsony előtt egy helyi kreatív csapat és civilek segítségével áll össze az aktuális díszlet. Már több éve az egyik népszerű látványosság a Mikulás Trabantja a főtéren, amely szarvasok helyett négy kerékkel húzza a Mikulás szánját.

5. Nagykarácsony
A Fejér vármegyei település nemcsak a neve miatt került fel a listára, hanem mert a történet szerint itt lakik a magyar Mikulás, vagyis
itt van a Mikulás háza.
A házban minden évben karácsonyi programokkal várják a látogatókat, illetve a szomszédban található a karácsonyi postahivatal, ahol segítenek eljuttatni a karácsonyi leveleket a címzettekhez díszes bélyeggel és a jellegzetes 2425-ös, nagykarácsonyi irányítószámmal jelölve. Az ünnepi hangulatért mindenképpen érdemes ellátogatni a faluba.

6. Surd
Kevésbé ünnepélyesen, ám az ünnephez annál inkább kötődik Surd neve. Az apró zalai településen alig 600 fő lakik, azonban a lakosság körülbelül 98 százaléka fenyőfát nevel, így az otthonokba kerülő karácsonyfák nagy része erről a területről érkezik a nappalikba.
Nyitókép: MTI, Varga György