Hol tart ma a globális építészeti piac? Mik a nemzetközi trendek mozgatórugói? Mire kell figyelnie a magyar szakembereknek, ha lépéselőnyre akarnak szert tenni? Paulinyi Gergely DLA, a Paulinyi & Partners Zrt. tulajdonos-vezérigazgatójának tapasztalatai az őszi müncheni EXPO REAL-ről.
Októberben tartották a kontinens egyik legrangosabb építészeti rendezvénye az EXPO REAL 2024 Münchenben. Kollégáimmal két napot töltöttünk ott azzal a céllal, hogy feltérképezzük, hol tart ma az építészet globális piaca. Erős benyomásokkal és határozott elképzelésekkel tértünk haza.
A müncheni expón is egyértelművé vált, hogy az építészetben paradigmaváltás zajlik. Ennek mozgatórugói a tudományos-technológiai forradalom, a változó társadalmi követelmények és a gazdasági elvárások. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás, a big data-elemzés, a valós idejű adatfeldolgozás vagy az űrtechnológia alkalmazása olyan lehetőségeket hoztak, melyek az építészeti innováció és kísérletezés új korszakát nyitották meg. Az energiaszektor instabilitása és a vállalati ESG követelmények (környezeti, társadalmi és irányítási területekről való jelentéstételi kötelezettség) térhódítása pedig meggyorsította az újfajta megoldások elterjedését.
Ez a paradigmaváltás három fontos következménnyel jár a magyar építészetre nézve.
Először is:
bár a mérnöki tudás globalizálódik, az építészet továbbra is lokális marad.
A tudás nem szorul határok közé, az építészet viszont az adott helyszínre – az építészeti és szélesebb értelemben vett kulturális örökségre is – reagál, ezért azokkal tudatos és szerves kapcsolatban lévő épületeket kell terveznünk.
A paradigmaváltás másik következménye az építészet egyre inkább interdiszciplináris tudománnyá válása. Ma még csak előny, de hamarosan alapkövetelmény lesz az egyelőre az építészet határmezsgyéjének tartott területekhez tartozó tudás megszerzése. Érdemes tehát más szektorokba is elkalandozni, mert ott olyan tudásbázisra lehet szert tenni, amely nemzetközileg is versenyképessé tehet magyar irodákat.
Ennek jegyében építészirodánkkal mi három, az építészethez kapcsolódó területre koncentrálunk: az űrkutatás építészeti aspektusaira, a gépi tanuláson alapuló AI-fejlesztésre és a fenntarthatóságra. Stratégiai fejlesztéseink egyik mérföldköve, hogy az Európai Űrügynökség partnereként a várostervezés alapjait átíró, műholdas földmegfigyelési adatokat felhasználó szolgáltatást fejlesztettünk ki.
Ehhez kötődik az innovációba történt befektetéseink egyik legkomolyabb nemzetközi elismerése is. Innovációs leányvállalatunk, a Paulinyi & Partners Innovations gyorselemző eljárása, az Energy Quick Scan nyerte az Európai Bizottság által támogatott PropTech Startup & Scale-Up Europe Awards díját „Finance and Invest, Including ESG” kategóriában.
A digitális döntéstámogató szolgáltatásunk több mint 400 vetélytársat megelőzve hozta el a fődíjat Brüsszelben. Ezt követően most, a müncheni expón is az Impact Awards 25 legjobb vállalata közé választottak minket.
A fenti sikerek is megerősítették bennem, hogy a paradigmaváltás harmadik következményeként új lehetőségek nyílnak meg a magyar építészirodák előtt.
Lehetőség lesz arra, hogy a magyar építészek a nemzetközi piacon is bizonyítsanak,
hiszen a globális mérnöki tudás fejlesztésével és az építészet határterületein zajló újítások bevonásával bárhol képesek lehetnek a lokális elvárásoknak megfelelő épületeket tervezni.
Szolgáltatásaink egy részét mi is nemzetközi piacra fejlesztjük, amihez elengedhetetlen a marketing. Sokat járunk külföldi konferenciákra és expókra, ahol nemcsak megmutatjuk magunkat, hanem kapcsolatokat is építünk, teszteljük a piaci lehetőségeket és inspirációt merítünk. Ez elengedhetetlen, ha valaki határokon átívelően gondolkodik.
Összefoglalva: az EXPO REAL 2024 számomra legfontosabb tapasztalata, hogy a magyar építészirodák számára a jövő a nemzetközi piacszerzés. Erre pedig most páratlan lehetőség nyílik a tudományterületeken és határokon átívelő tudás bővítésével, valamint a nemzetközi piacot célzó innovációk bevonásával.
A szerző Paulinyi Gergely DLA, a Paulinyi & Partners Zrt. tulajdonos-vezérigazgatója
(Nyitókép: William Veder 2022)