Átlátható térképpel, összetett keresővel, 3D-modellekkel, gigapixeles fotókkal, alapos leírásokkal és naprakész hírekkel teszi az E-örökség portál mindenki számára elérhetővé az ország 15 000 műemlékét.

„Örömmel jelentem be, hogy elindult az e-orokseg.hu, az első teljes, interaktív műemlék-adatbázis.
Magyarország műemlékvédelmét új alapokra helyeztük. Mindenki számára lehetőséget biztosítunk arra, hogy együtt vegyünk részt épített örökségünk védelmében. Az épületeink nem csupán szakmai látványosságok, hanem nemzetünk értékei. Közös felelősségünk megóvni a jövő nemzedékének.
Ahhoz, hogy megóvjuk és megújítsuk kulturális örökségünket, először ismernünk kell. Ezért hoztuk létre az e-orokseg.hu platformot, amely lehetővé teszi, hogy mindenki hozzáférhessen Magyarország 15 000 műemlékének részletes adataihoz. Az Építési és Közlekedési Minisztérium új adatbázisa egy könnyen értelmezhető, közösségi alapú információs rendszer, amely új szintre emeli a műemlékek felfedezését és védelmét” – jelentette be a Facebookon Lánszki Regő országos főépítész, építészeti államtitkár.
Az E-örökség oldalon számos funkció elérhető.
- Összetett kereső segít abban, hogy egy objektumot minél hamarabb meg lehessen találni. Itt kereshetünk a név mellett a vármegye, a település, a helyrajzi szám vagy a cím alapján is, de műemléktípus, műemléki azonosító, esetleg leírásban szereplő kulcsszó vagy számos más szempont szerint is.
- A térképen szemléletes piktogramok mutatják meg, hol milyen műemlék található, az egyes épületekből pedig tematikus sétákat is összeállíthatunk, illetve útvonalhoz is adhatjuk azokat.
- A Multimédia menüpont alatt a képgalérián túl találunk 80 gigapixeles fotót, amely a műemlékeink részleteit olyan alapossággal mutatja be, ahogy szinte sosem szemlélhetjük azokat.

- Itt találhatóak drónokkal készített 3D-modellek is, amelyek által 240 épületünket járhatjuk körbe, átérezve annak tömegét, illetve filmeket is nézhetünk a védett épületeinkről.
- Az E-örökség oldalon az aktuális hírekről és a témát érintő eseményekről is tájékozódhatunk.
- A Tudástárban a műemlékvédelem történetét, fogalommagyarázatot, a fontos kutatási helyeket és örökségvédelmi szervezeteket ismerhetjük meg.
- A Hatósági tájékoztató pont a műemlékvédelmet és régészetet érintő fontosabb jogszabályokat, illetve az illetékes hatóságokat mutatja be.
- Az E-örökségen emellett az aktuális pályázatokról is tájékozódhatunk.
Ügyfélkapun keresztül a felhasználók is küldhetnek fotókat, állapotjelentéseket az épületekről, ezzel is közös üggyé téve a magyar műemlékek témáját.