Először kapott helyet magyar világörökség az UNESCO magazinjában!

A pécsi ókeresztény temető 25 éves jubileuma alkalmából kapott helyet a rangos World Heritage Review hasábjain.

Jelentős nemzetközi figyelmet kapott a pécsi ókeresztény temető: a világörökségi helyszínt bemutató írás idén először jelent meg az UNESCO hivatalos világörökségi magazinjában, a World Heritage Review nyári számában.

A különleges alkalmat az is indokolta, hogy 2025-ben lesz 25 éve annak, hogy az „Ókeresztény temető Pécs (Sopianae)” felkerült a Világörökség Jegyzékbe.

A World Heritage Review a világ egyik legelismertebb örökségvédelmi folyóirata, amely évente két alkalommal – tavasszal és nyáron – jelenik meg angol és francia nyelven, nyomtatott és online formában egyaránt. A színes, gazdagon illusztrált magazin célja, hogy a Világörökség Egyezményhez csatlakozott államok kulturális és természeti örökségét a lehető legszélesebb nemzetközi közönség számára mutassa be, nemcsak szakmai, hanem ismeretterjesztő igénnyel is.

A pécsi ókeresztény sírkamrában vegyültek a pogány és a keresztény temetkezési szokások, ám lényeges különbség a korábbi hamvasztásos temetéshez képest a csontvázas temetés
Fotó: Puha Magdolna és MTI/Vasvári Tamás

A legfrissebb számban megjelent cikk a római kori Pécs, azaz Sopianae északi temetőjének késő római, részben keresztény eredetű sírkamráit, építményeit és azok kulturális jelentőségét tárja az olvasók elé.

A helyszín a keresztény temetkezési művészet egyik legépebben fennmaradt példája a Római Birodalom északi és nyugati provinciáiban.

A sírkamrák – amelyek közül több falfestményekkel is díszített – nemcsak hitbeli és művészeti üzenetük miatt jelentősek, hanem azért is, mert közösségi, nyilvános temetkezési helyként működtek, és építészeti megoldásaik egyedülálló módon ötvözik a római és a keresztény hagyományokat.

Az ókeresztény sírkamrák elsősorban jó állapotban fennmaradt falfestményeikről ismertek
Fotó: vilagorokseg.e-epites.hu
Az UNESCO Világörökség Bizottsága 2000-ben vette fel a pécsi ókeresztény temetőt a Világörökség Jegyzékbe.

Az indoklás szerint a helyszín „kiemelkedő példája a késő Római Birodalom keresztény közösségei hitének és erejének”, valamint „teljes körűen mutatja be az északi és nyugati provinciák egyedülálló kora keresztény temetkezési művészetét és építészetét”.

A World Heritage Review mostani száma online is elérhető, így bárki számára hozzáférhető az írás, amely nemcsak a szakmabeliek, hanem az örökség iránt érdeklődő nagyközönség számára is izgalmas betekintést nyújt a pécsi világörökségi helyszín értékeibe.