Fény derül a magyar és a csehszlovák lámpagyártás titkaira – Megjelent az Eastern Lights

A most bemutatott Eastern Lights című kötet magyar és csehszlovák designerek kihívásokkal teli karrierjét mutatja be, ráadásul úgy, hogy közben őrületesen jó lámpákat is nézegethetünk.

Aki ismeri a magyar design történetét, annak Borz Kováts Sándor vagy Házi Tibor neve nem újdonság, ám Helena Frantová vagy Stanislav Indra életműve még a legelvetemültebb rajongóknak is tartogat meglepetéseket. A december 4-én az ISBN könyv+galériában bemutatott Eastern Lights azonban nemcsak a designtörténetet kívülről fújó olvasóknak szól, hanem a témába még csak belekóstoló érdeklődőknek is.

A Stanislav Indra által tervezett COMBI LUX család asztali lámpája a csehszlovák design jellegzetes terméke
Initio Arts & Design

A párizsi design galéria, az Initio Arts & Design gondozásában angol nyelven megjelent Eastern Lights a kelet-európai design egy eddig alig kutatott szegletét, a lámpatervezést mutatja be az 1950–80-as évek magyar és csehszlovák tervezőinek életművén keresztül.

A specifikus témaválasztástól nem szabad megijedni, a kötetben szereplő tíz tanulmány

tudományos igényességgel, ám közérthetően és rendkívül izgalmasan mesél a vagány lámpákról,

a tervezők szakmai kihívásairól, és a két ország iparának különbségeiről, amelyek nem csupán eltérő tervezői attitűdöt és gyártási folyamatokat eredményeztek, de a későbbi kutatás kihívásait is adták.

Borz Kováts Sándor Vargánya névre keresztelt állólámpái szinte kultikus tárgyak a magyar designtörténészek szemében
Initio Arts & Design

Mint azt a könyvbemutatón Ferenczy Bálint, a könyv kiadó-szerkesztője elmondta: annak ellenére, hogy mindkét ország a vasfüggöny mögé került, jelentős különbségek voltak tapasztalhatók.

A magyar lámpák – tervezőik minden igyekezete ellenére – ritkán jutottak el a sorozatgyártásig, sokkal inkább kézműves-iparművész termékek maradtak, ami ugyan magas minőséget biztosított, de luxuscikké tette azokat. Bár sajnos kevés található meg belőlük az országban, ez az exkluzivitás sokat segített a tervezők beazonosításában.

Stanislav Indra, Josef Hůrka és Nádai Tibor által tervezett álló- és asztali lámpák
Initio Arts & Design

Ezzel szemben a csehszlovák tervezők szinte kizárólag nagy gyárak alkalmazásában álltak, így a gyorsan és költséghatékonyan előállított tárgyaik széles körben, még külföldön is elterjedtek. A nagyüzemi gyártásnak köszönhetően a kutatás során rendelkezésre állt minden, ami Magyarországon hiányzott: tervrajzok, sorozatszámok, évszámok, ám itt pont a tervezők beazonosítása jelentett nagy kihívást.

A Josef Hůrka által tervezett asztali lámpák a csehszlovák exportnak köszönhetően Magyarországra is eljutottak
Initio Arts & Design
A két ország különbségei ellenére a magyar és a csehszlovák tervezők munkáiban közös vonás az innováció és az eredetiség iránti erős vágy

– tudtuk meg a kötet egyik szerzőjétől, Mayer Kitti designteoretikustól. Az 1950-es évektől az 1980-as évekig terjedő, politikai szempontból igen viharos időszakban a tervezők olyan lámpákat alkottak, amelyek nemcsak funkcionális célt szolgáltak, hanem a kor szellemét is megtestesítették, és bár gyakran nyugati mintákon és trendeken alapultak, mégis sajátosan kelet-európai vonásokkal bírtak.

Az OPTEAM, vagyis Kovács Erika, Bánáti János, Bárkányi Attila és Radnóti György által tervezett izgalmas lámpa a Felhő nevet viseli
Initio Arts & Design

Ezt megerősítendő az Iparművészeti Múzeum munkatársa, a szintén szerző Novák Piroska a bemutatón elárulta: a magyar tervezők munkái közül többet a múzeum is nagy becsben őriz.

Az Initio Arts & Design galéria alapítói, Marie Tourre de Robien és Ferenczy Bálint
Initio Arts & Design

A könyv írásában a magyar kutatók, Novák Piroska, Mayer Kitti, Gollob Lilla, Szőnyeg Szegvári Eszter, Vikárius Réka és Viski Noémi mellett szlovák és cseh szerzők, Maroš Schmidt és Eva Slunečková is részt vettek, így igazán hiteles képet kapunk a korszak designtörténetéről. Az Eastern Lights igazi kuriózum, amely korábban nem látott alapossággal, eddig soha nem publikált archív- és enteriőrfotókkal mutatja be ezt a speciális témát, és karácsonyi ajándéknak sem utolsó.

Nincs olyan designtörténet iránt érdeklődő, aki ne forgatná örömmel, akit felcsigáztak az olvasottak, itt be is szerezheti!