Film születik Lechner Ödönről, a kőbányai téglagyáros álmodóról

hely.hu
Olvasási idő: 2 perc

A szecesszió egyedülálló magyar mesterét mutatja be majd az alkotás, kiemelve kapcsolatát Kőbányához.

A magyar kultúra és innováció alakjait bemutató alkotások gyártására szavazott meg támogatást a Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága.

Az egyik támogatott alkotás Lechner örökség címmel az egyik legismertebb és legkülönlegesebb magyar építész, Lechner Ödön munkásságát fogja feldolgozni. A Lechner család téglagyártástól a városfejlesztésen keresztül az építészetig a 19. századi, fejlődő Magyarország számos területén alkotott, utóduk, Lechner Ödön pedig a szecesszió építészetének világhírű, iskolateremtő mestere lett, aki össze tudta kapcsolni az akkori nemzetközi építészeti trendeket az eredeti magyar formavilággal.

A dokumentumfilm az ő munkásságát dolgozza fel a Jankovicsok – Egy család története című film alkotója, Szabó Szonja rendezésében, a Mérnök Média Kft. gyártásában. A dokumentumfilm gyártását a Nemzeti Filmintézet 52,79 millió forinttal támogatja.

Téglagyár és templom Kőbányán

Lechner így ír a Maglódi úton működő családi Lechner Rákóczi Téglagyárról (MBTGYE): „Az apám előkelő városi hivatalnok volt; ez volt tudniillik akkor az egyedüli foglalkozás egy valamirevaló polgár számára. (...) Később az atyám örökösödés útján egy téglagyár birtokába jutott, úgy hogy azután majdnem kizárólag annak igazgatásával foglalkozott. (...) A gyárban nem csupán közönséges téglákat gyártottak, hanem finomabb kerá­miákat is, többek közt a bécsi Ferstel építész által tervezett budapesti zsinagóga összes terrakotta és mázas majolika munkáit is. Akkor és at­tól fogva vezetésem alatt számos kísérletet végeztünk a kerámia terén s úgy látszik, hogy ezen ifjúkori foglalkozások egész későbbi munkás­ságomra elhatározó befolyást gyakoroltak, mert a kerámia iránti sze­retetem mind mai napig élénken él bennem.”

Az egykori téglagyár területén épült fel a Lechner Rendezvényközpont, az egykori épületből egy kút maradt meg.

Lechner Ödön egyik fő műve a Kőbányán található Szent László-templom, ő tervezte a kerületben 1907-ben átadott Szent László Gimnáziumot is. A templom tervei sok átalakítás után 1893-ra készültek el, az építkezés 1894-től 1899-ig tartott. A tervező maga vállalta az épület kivitelezését.

Lechner Ödön szobrának avatása a Szent László-templom előtt

A film elkészítéséhez a kőbányai önkormányzat is támogatást ad: Weeber Tibor alpolgármester azt javasolta, hogy az önkormányzat 15 millió forintos támogatást nyújtson a 75 milliós költségvetéssel számoló filmet készítő Mérnök Média Kft-nek.

Forrás