Gépszörnyek emlékezete – Ikonikus szocreál erőműveink

Vas, beton és ideológia – a szocreál erőművek egyszerre voltak a szocialista ipar szentélyei és a modern technika vívmányai. Ma elhagyatottan magasodnak a táj fölé, mintha csak egy posztapokaliptikus film díszletei lennének – gépi monstrumok, melyek a múlt dicsőségét és kudarcát egyaránt őrzik. Május 1. alkalmából mutatjuk a három kedvencünket.

A magyar ipari építészet egyik legjellegzetesebb fejezete az 1950-es évek szocreál erőműveihez fűződik.

Ezek az épületek nem csupán technikai csúcsteljesítmények voltak, hanem a korszak ideológiai és esztétikai törekvéseinek is hű tükrei.

Bár monumentális formáikkal a szocialista ipar nagyságát hívattak hirdetni, mára inkább „a vas és acél országának” kudarcára emlékeztetnek, posztapokaliptikus filmek és a dieselpunk esztétika világába kalauzolva minket.

Az inotai hőerőmű esti kivilágításban úgy fest, mint egy posztapokaliptikus film díszlete
Fotó: Fortepan/Ivánkay Kálmán

Persze ez nem volt mindig így. A helyszíni előregyártásos technológia, amellyel a tiszapalkonyai, a kazincbarcikai, vagy az inotai erőmű készült, a legkorszerűbb volt az időszakban, ráadásul ezek a komplexumok gépészeti és műszaki szempontból a második világháború utáni magyar gazdaság erőn felüli, megfeszített teljesítményét tükrözték.

Stílusukat tekintve sem utolsók: egyszerre felelnek meg a funkció által diktált egyszerűségnek és praktikumnak, és jelenítik meg a szocialista realizmus klasszicizáló vonásait és monumentalitását, lenyűgöző esztétikai világot alkotva.
A kazincbarcika-berentei Borsodi Hőerőmű építkezésén készült fotók hangulata egyszerre fenséges és ijesztő
Fotó: Fortepan/Ivánkay Kálmán

A gigantikus, vasbetonból emelt struktúrák, a mechanikus vonalak, a fémes részletek és az impozáns formák olyan érzést keltenek, mint valami vad, gépies ragadozó, amely az ipari forradalom örökségét hordozza magán.

E monumentális épületek egyszerre félelmetesek és lenyűgözőek, az őket körülvevő tájat szétszaggatva uralják a teret, miközben szinte életre kelnek.

A szocreál építészet patetikus hangulata itt egy olyan formavilágot eredményez, amely a gépek világának nyers erejét és a modern ipar szellemét jeleníti meg, miközben valóságos történeteket mesél el a mechanikai csodákról és az ipari hőstettekről.

Az inotai egykori November 7. Erőmű kéményei már messziről látszanak, a komplexum legizgalmasabb része azonban a turbinacsarnok
Fotó: Fortepan/Ivánkay Kálmán

Ma, amikor már nem az ipari termelés hajtja őket, az erőművek hűvös, szikár monumentalitása továbbra is félelmetes látványt nyújt.

Az egyszerű, mégis gazdag formák, mint a tiszapalkonyai erőmű rácsos elemei, a kazincbarcikai komplexum görögös tagozatai, vagy az inotai erőmű messziről látható kéményei új szemszögből mutatják meg, hogyan lehet egy ipari épület egyszerre funkcionalista és művészi.

A hatalmas betonfalak és a geometrikus struktúrák egyfajta időtlen, gépies szépséget sugároznak, mintha valami titokzatos, elhagyatott gépezet lenne, amely csak a nagy szocialista iparosítás dicsőségére akar emlékeztetni.

Ezek az épületek nemcsak mérnöki bravúrok, hanem akaratukon kívül esztétikai alkotások is, amelyek sokkal többet adnak, mint amit nyers funkciójuk első pillantásra kínál.

Hangulatuk komor, mégis vonzó, olyan látványt nyújtanak, amely egyszerre tűnik múltidézőnek és jövőbe tekintőnek, egy erőteljes és zord világ elfeledett monumentumaiként.