Görbe, kidőlt, bedőlt, elsüllyedt – Ezek a világ legferdébb épületei

Csepely-Sulyok Georgina
Olvasási idő: 19 perc

Világszerte rengeteg elképesztő magasságú felhőkarcoló és ikonikus építmény található, de néhányan nem csak lenyűgöző formatervükről vagy rekordokat döntő tulajdonságaikról híresek. A történelmi épületektől kezdve az idővel megdőlt, megsüllyedt vagy eltolódott házakon át a levegőben egyensúlyozó, gondosan megmunkált modern remekművekig számos szokatlan struktúrát láthatunk, amelyek közül többnél csoda, hogy egyáltalán még állnak.

A szélsőséges formatervektől, a mérnöki hibákig számos oka lehet annak, ha egy épület ferde. Ezek az egyedi alkotások gyakran felkapott turisztikai látványossággá válnak, akkor is, ha az eltérések sokszor nem tervezettek, hanem külső hatások okozzák. Például gyenge alapanyag használat, rosszul kialakított szerkezet vagy nem megfelelő talajminőség.

Elsőre mindenkinek a Pisai ferde torony jut eszébe, ha megdőlt épületre gondol, pedig még rengeteg példa akad a világ minden tájáról. A rekorderek mellett Magyarországon is van néhány billenő torony, ház, amely valóban dől, nem csak a szemünk tréfált meg minket. Listánkon a legelképesztőbb ferde épületek szerepelnek és összegyűjtöttük a hazai görbeségi csúcstartókat is.

Tigris hegyi Pagoda – Kína, Szucsou

A kínai Szucsou városában található Tigris hegyi Pagoda, más néven Yunyan Pagoda több mint 1000 éves. Építése 907-ben kezdődött és 961-ben fejeződött be, a Song-dinasztia idején.

A régió legrégebbi és legnagyobb pagodájaként a kínai építészet, történelem és művészet fontos szimbóluma.

A nyolcoldalú torony 47 méter magas, és teljes egészében téglából épült. A becslések szerint 1 039 322 kőből álló, 6 600 tonna súlyú pagoda körülbelül 3,5 fokkal dől észak felé. Úgy gondolják, hogy a dőlés okai a tartóoszlopok repedezése és az épületre ható természeti erők.

1957-ben megpróbáltak a tornyot stabilizálni, ezért betont pumpáltak a talajba, hogy megerősítsék az alapokat. Részlegesen 1981-ben ismét kísérletet tettek a javírásra, amikor betoncölöpöket vertek a pagoda körüli talajba. Az viszont kétségtelen, hogy a jövőben további munkálatokra lesz szükség, ha biztonságban akarják tudni az épületet.

A kínai Yunyan Pagoda
Fotó: Flickr / mitko_denev

A táncoló házak – Hollandia, Amszterdam

A holland Amszterdam híres csatornáiról és az ezeken átívelő hidakról, illetve a gyönyörű, karcsú, egyedi nyeregtetős homlokzatú házairól. Többségüket a város aranykorában, a 17. században építették gazdag kereskedők és családi házként, műhelyként vagy raktárként szolgáltak. Bár a házak lenyűgözőek és tökéletesen szimmetrikusak, sok közülük ma már dől, egyértelműen ferde. Ennek oka, hogy a várost a puha és mocsaras talaj miatt eredetileg fapallókra építették, amely nem a legstabilabb alap.

Az amsterdami táncoló házak
timsimages.uk / Shutterstock

Az instabilitás leküzdéséhez az építők fából készült cölöpöket használtak a házak alátámasztására. Idővel azonban ezek megsüllyedtek vagy elmozdultak, így az épületek is hasonló sorsra jutottak.

A dőlés a város változó vízszintjének is betudható. Amikor a vízszint csökken, a cölöpök oxigénnek vannak kitéve, ami rothadáshoz vezet. Ez a rothadás hatással van az alapokra, és az egész ház az egyik irányba dőlhet. Szerencsére azonban a házak olyan közel vannak egymáshoz, hogy megtartják egymást, így megakadályozzák a teljes összeomlást.

Az ingatlanokat az állandó mozgásuk miatt „táncoló házaknak” nevezték el.

Lavenham házai – Egyesül Királyság, Suffolk

Az idilli angol faluban, a suffolki Lavenhamben csupa színes, középkori ház sorakozik. A történelmi hangulatú bájos falu építményei azonban nem szándékosan tűnnek kissé furcsának.

A 14. és 15. században Lavenham a gyapjúkereskedelemnek köszönhetően az ország egyik leggazdagabb helye volt. A gazdag kereskedők gyorsan fogtak neki a házépítésnek, gyakran még nem elég száraz, zöld fát használva.

Ahogy a házak faváza száradt, elkezdett vetemedni. Mire azonban ez megtörtént, Lavenham gyapjúipara hanyatlásnak indult. A kereskedőknek így nem maradt pénze a házak újjáépítésére, végül hamarosan el is hagyták azokat. Manapság az egykori kereskedők otthonai szeretett családi házak, de bőven igényelnek karbantartást.

Érdekesség, hogy a falu játszotta Godric's Hollow szerepét a Harry Potter és a Halál ereklyéi című film 1. részében, a szintén itt álló De Vere-ház pedig Harry szülőházaként jelent meg.

Mégsem ez, hanem a The Crooked House a leghíresebb ferde építmény Lavenhamben.

Az ingatlan a világ egyik legtöbbet fényképezett otthona.

A ház 1395-ben épült egy gazdag gyapjúkereskedő nagy csarnokházának részeként. Úgy tartják, hogy nevét a régi angol gyermekvers „Volt egy görbe ember / There was a Crooked Man” ihlette, és az elmúlt 600 év során számos VIP-vendéget látott vendégül, köztük I. Erzsébet királynőt és John Lennont.

A The Crooked House messze a leghíresebb ferde építmény Lavenhamben
Alistair Laming / Alamy Stock Photo

A falu többi ferde házához hasonlóan a The Crooked House is ferde, köszönhetően az építéséhez felhasznált anyagoknak és a gyors kivitelezésnek.

Az ikonikus építményt Alex és Oli, más néven a „Görbe Emberek” 2020-ban vásárolták meg. A páros 2018-ban látogatta meg a házikót, amikor az még teázóként működött, és azonnal beleszerettek.

Két évvel később a ház eladósorba került, a pár pedig lecsapott rá, majd a következő 18 hónapot a felújításával töltötték. Ma már elegáns vacsorákat és idegenvezetéseket tartanak az ingatlanban, a pénzt pedig az épület megőrzésére és védelmére fordítják.

Pisai ferde torony – Olaszország, Toszkána

Ha ferde épületekre gondolunk, a Pisai ferde torony lehet a legelső, ami eszünkbe jut. A világ leghíresebb ferde építménye a Campo dei Miracoli székesegyház része. Érdekesség, hogy 1173 és 1372 között épült, vagyis körülbelül 200 évbe telt, mire elkészült.

Bár egyenesre tervezték, a torony már a befejezése előtt dőlni kezdett, mivel a puha talaj nem bírta el az építmény súlyát.

Az 57 méter magas tornyot lenyűgöző márványívek díszítik. Egy 251 lépcsőfokos csigalépcső vezet fel a tetejére, ahol egy harangterem található.

A torony teteje a hivatalos honlap szerint „körülbelül 5 méterrel tér el a függőlegestől”,

és kissé ívelt „a különböző építészek próbálkozásaitól, hogy ne dőljön jobban, vagy ne dőljön le”. Az 1920-as években az alapokat cementhabarccsal injektálták be, ami némileg stabilizálta a tornyot, de a szerkezet instabilitása miatt ma már egyszerre csak 30 ember tartózkodhat benne.

Suurhusen templomtorony – Németország, Hinte

Bár a Pisai ferde torony lehet a világ leghíresebb ferde tornya, egy másik majdnem pontosan ugyanennyire kitér a síkjából. A németországi Hinte-ben található Suurhusen templomhoz kapcsolódó torony alig 27 méter magas, és a Niedersachsen turisztikai honlapja szerint majdnem 5,2 fokban dől. A templomot a 13. század közepén építették, a toronnyal pedig 1450-ben bővítették. Az instabil és nedves talajra, fából készült alapokra épített torony lassan indult dőlésnek.

Suurhusen templom Németországban
dpa picture alliance / Alamy Stock Photo

Több kísérletet is tettek arra, hogy a további elmozdulását megakadályozzák, de 1975-ben biztonsági okokból mégis lezárták.

Egy évtizeddel később, miután stabilizálták, újra megnyitották a nyilvánosság számára, ma pedig ingyenes tárlatvezetéseket tartanak benne, de a látogatókat arra kérik, hogy egy kis adománnyal segítsék a megőrzését.

A Guinness World Records 2007-ben a tornyot a világ legmesszebbre hajló ember alkotta épületének nyilvánította, mivel 2,4 méter a túlnyúlása, de hamarosan le is taszította a trónról egy vadonatúj felhőkarcoló, amely szintén szerepel a listánkon.

Gau-Weinheim harangtorony - Németország, Rajna-vidék

A Guinness-rekordok Könyve szerint a 2022-ben hitelesített, legmesszebbre dőlő templomtorony a Gau-Weinheimben található harangtorony 5,4 fokos dőlésszöggel.

Gau-Weinheim ferde tornya
MTI

Eredetileg a temető és a falu temploma köré épített erődítmény része volt, majd a 18. században harangtoronnyá alakították át és barokk tetővel látták el, 1991-ben pedig jelentős felújításon esett át. Gau-Weinheim toronya még mindig aktív szerepet játszik a falu életében: a harang minden nap 11, 13 és 18 órakor kondul meg.

Little Moreton Hall – Egyesült Királyság, Cheshire

Amikor 1990-ben először látták a Little Moreton Hall építészetét, a beszámolók szerint a mérnökök „nem hittek a szemüknek. A National Trust brit műemlékvédelmi szervezet által „felborult Tudor-házként” jellemzett épület görbe falai és lejtős padlója több mint 500 éve dacol a logikával és a gravitációval. A Cheshire-ben, az angol Congleton városában található történelmi otthon favázból épült és egy festői vizesárokkal körülvett, Erzsébet-kori kert is található benne.

Little Moreton Hall
Peter Turner Photography / Shutterstock

Régóta feltételezik, hogy az épület egyenetlen formája a mocsaras talaj következménye. A National Trust szerint viszont ásatások bebizonyították, hogy a talaj száraz, az épület mozgása tehát valószínűleg a késői bővítések eredménye lehet. Feltételezhető, hogy a fejlesztésekkor nem gondoskodtak a többletterhek alátámasztásáról, a belső mennyezetek torzulása pedig a korhadó tölgyfa gerendáknak tudható be.

Hotel Schiefes Haus – Németország, Baden-Württemberg

A németországi Ulm szívében, a korai reneszánsz és gótikus építészettel teli német városban található az épület, amely találóan a Schiefes Haus, vagyis a „görbe ház” nevet kapta.

Története egészen 1406-ig nyúlik vissza, ma pedig népszerű szálloda, s egyben a város legtöbbet fényképezett épülete.

A házat 1443-ban késő gótikus stílusban bővítették. Míg az északi fal stabil kavicson állt, a déli kevésbé szilárd talajon helyezkedett el, így ahogy a ház ezen oldalán az alapok lassan megadták magukat, az ingatlan is megmozdult. Hogy megmentsék a további hanyatlástól, a házat három további pillérrel támasztották alá, a fából készült déli falat pedig a 17. század közepén kőre cserélték.

A próbálkozások ellenére a ház továbbra is dőlt és elfordult a déli oldalon. Az ingatlant utoljára 1995-ben restaurálták, de kétségtelen, hogy a jövőben további karbantartásra is szükség lesz.

Két torony – Olaszország, Emilia-Romagna

Nem a Pisai ferde torony az egyetlen megdőlt épület Olaszországban. Bologna például két meglehetősen ferde toronnyal is büszkélkedhet. A két tornyot a középkorban, 1109 és 1119 között építették rivális családok. Még a nevüket is róluk kapták: Garisenda és Asinelli. Úgy tartják, hogy azért építették őket, hogy a családok státuszát, gazdagságát és hatalmát mutassák be.

A két torony Bolognában
Kateryna photo / Shutterstock

Meglepő módon a 48 méter magas Garisenda körülbelül négy fokot dől, többet, mint Pisa híres tornya, míg a magasabb 97 méter magas Asinelli 1,3 fokot dől el a középponttól. A ferdeséget az instabil talaj okozza.

A városi hatóságok néhány éve le is zárták a Garisendát, hogy megakadályozzák a történelmi torony összeomlását.

Úgy vélik, a megerősítési munkálatok akár 10 évig is eltarthatnak, és 20 millió euróba kerülhetnek a városnak.

Millenium Tower – USA, Kalifornia

Képzeljük el, hogy több millió dollárt fizetünk egy luxuslakásért egy vadonatúj felhőkarcolóban, majd az épület elkezd süllyedni. Nos, pontosan ezzel szembesültek a San Francisco-i Millennium Tower lakói, a torony 400 drága lakását megvásároló elit tagjai, köztük élsportolók és technológiai mágnások.

A csillogó, 58 emeletes, 197 méter magas társasház 2009-ben nyitotta meg kapuit, de nem sokkal azután, hogy a 750 millió dollár értékű épület elkészült, a The Guardian című brit lap szerint elkezdett a San Francisco sűrű pénzügyi negyedének puha talajába süllyedni.

Annak ellenére, hogy a szakemberek 100 millió dollár értékben 52 tartócölöpöt építettek be a környező alapkőzetbe, hogy két oldalról is megerősítsék a felhőkarcolót, a javítási munkálatok során az épület tovább mozgott, és néhány hónap alatt ismét centiket süllyedt. Ez 2016-ra meghaladta a negyven centit.

A torony mérnöke, Ron Hamburger azt állította, hogy az épület továbbra is „évente körülbelül fél 1,3 centiméter sebességgel süllyed”, és évente körülbelül 7,6 centimétert dől. A ferde torony elégedetlen lakói állítólag pert indítottak az épület fejlesztői ellen.

Táncoló ház – Csehország, Prága

A prágai Táncoló ház, vagy csehül Tančící dům, csak egy a város hihetetlen építészeti alkotásai közül. A házat Frank Gehry és Vlado Milunić tervezte és 1996-ban nyílt meg. A nem hagyományos épület a megnyitásakor meglehetősen sok vitát váltott ki, mivel meglehetősen különbözik a Prága többi részén található gótikus, barokk és szecessziós épületektől.

A prágai Táncoló ház

Az épületet eredetileg Fred Astaire és Ginger Rogers után Fred és Gingernek nevezték el, és úgy tervezték meg, hogy egy táncospárra hasonlítson. Szokatlan, lejtős alakját 99 különböző formájú és méretű betonpanel támasztja alá. A kilencemeletes épületben egy szálloda, több közösségi tér, egy modern francia étterem és egy fiatal cseh művészeket támogató galéria kapott helyet.

Montreal Tower – Kanada, Quebec

1976-ban Montreal adott otthont a nyári olimpiai játékoknak, ehhez pedig a kanadai városnak egy vadonatúj stadionra volt szüksége. A francia építész, Roger Taillibert kapta a feladatot, hogy megtervezze az építményt. Az Architectural Record című tervezői honlap „előregyártott betonelemekből álló ellipszis alakú szerkezetként” írta le az épületet. A stadion behúzható kevlár tetővel rendelkezik, amely egy ferde, 165 méter magas toronyról lóg le kábeleken. A 45 fokban megdőlő, szokatlan torony a precíziós mérnöki munkának és a bonyolult geometriának köszönhetően szilárdan a helyén marad.

Montreal Tower
Jiaqian AirplaneFan / Wikimedia Commons [CC BY 3.0

Eredeti célja ellenére – az építési problémák és a hatalmas költségtúllépések miatt – a torony csak 1987-ben, több mint egy évtizeddel a játékok befejezése után készült el teljesen.

1987-ben a Guinness World Records az építményt a világ legmagasabb ember alkotta ferde tornyának nevezte.

Sajnos a torony 30 évig üresen állt, de mostanra csillagvizsgálóvá alakították át, ahonnan kilátás nyílik a városra.

Ettamogah Pub – Ausztrália, Új-Dél-Wales

Az Ettamogah Pub az ausztráliai Albury városában, Új-Dél-Walesben található, és Lindsay Cooper üzletember építtette 1986 és 1987 között. Célja az volt, hogy egy szórakoztató, tematikus családi éttermet hozzon létre, amely turisztikai látványossággá válhat.

Coopert Ken Maynard munkája inspirálta, aki 1959-ben kezdte el rajzolni a fiktív Ettamogah Pubot az Australasian Postban rendszeresen megjelenő karikatúra rovatához.

A listán szereplő legtöbb furcsa épülettől eltérően az Ettamogah Pubot direkt rendhagyóra tervezték. A faépület jellegzetes építészeti stílusú, ferde falaival és szokatlan belső tereivel hű az eredeti rajzokhoz.

Az Ettamogah Pub
Fotó: Wikimedia Commons

A nagy sikerű étterem hamarosan franchise-zá nőtte ki magát, így ma már Ausztrália több pontján is megtalálható. Az eredeti épület 2019 májusában került a piacra 2 millió dollárért.

Capital Gate – Egyesült Arab Emirátusok, Abu Dhabi

A modern csodát, az Abu Dhabiban található Capital Gate-et a „Közel-Kelet ferde tornyának” nevezik.

A felhőkarcolót az RMJM tervezte, építése 2007-ben kezdődött és négy évvel később fejeződött be. A 18 fokos dőlésszögbe – mely körülbelül ötszöröse a pisai ferde torony szögének – állított épület közel 160 méter magas, 35 emeletes és 728 egyedi készítésű üvegpanelt tartalmaz, amelyeket úgy terveztek, hogy illeszkedjenek a szokatlan formához.

2010-ben a Guinness World Records a Capital Gate-et a világ legmesszebbre hajló, ember alkotta épületének nyilvánította, letaszítva a Suurhusen templomtornyot az első helyről.

A mérnökök és építészek eredeti célja nem az volt, hogy a világ legmagasabb épületét építsék meg, hanem az, hogy

„megkérdőjelezzék az építészet szabályait és olyan építményt építsenek, amely Abu-Dzabit a világ térképére helyezi”.

A feltűnő, organikus formájú Capital Gate az Abu Dhabi Nemzeti Kiállítási Központ fejlesztésének központi eleme. A szoborszerű, rozsdamentes acélból készült épület ívesen hajlik és dől, mintha a vízhez hasonlóan áramlana. Az épület jellegzetes dőlése által okozott „gravitációs, szél- és szeizmikus erőknek” való ellenállás érdekében a Capital Gate-t 490 cölöpre helyezték, amelyeket 30 méter mélyen a föld alá fúrtak.

Krzywy Domek – Lengyelország, Sopot

Míg a világ legtöbb ferde épülete az évszázadok során fokozatosan elmozdult vagy az instabil talajon végzett rossz mérnöki munka eredménye, a lengyel Krzywy Domek, azaz Görbe ház úgy lett tervezve, hogy komikusan ferde legyen. Az épület 2004-ben épült, és a Szotynscy & Zaleski építészek tervezték, akik Jan Szancer gyermekkönyv-illusztrációiból merítettek ihletet.

A lengyel Krzywy Domek, vagyis görbe ház
Wikimedia Commons / Niederkasseler

A 4000 négyzetméter alapterületű épületben üzletek, irodák és éttermek találhatók. Nem meglepő módon népszerű turisztikai látványossággá vált, torz falaival, aszimmetrikus ablakaival, ívelt építészeti ólomüveg elemeivel és ferde tetejével azt a benyomást kelti, mintha az építmény beleolvadna a földbe.

Magyarországi épületek, amik harcolnak a gravitációval

Kevésbé ismertek, mint a fent említettek többsége, de Magyarországon is vannak ferde tornyok és rendhagyóan dőlő építmények.

Ilyen például a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szamossályi községben található református templom tornya. A nyolcszögletű, 42 méter magas tornyot a múlt század első felében építették az alapozásra nem alkalmas, vízhordta talajra a középkori eredetű templomhoz. Dőlését körülbelül az 1940-es években kezdték észlelni. Mostanra ez a torony a magyar rekorder a magasépítmények elferdülésének tekintetében: csúcsa 97 centiméterrel mozdult el.

Nógrádban egy újabb ferde torony áll, amely a palóc ferde torony néven híresült el. Szécsény tűztornyát a 18. században építették barokk stílusban. A legenda szerint a dőlés akkor kezdődött, amikor a második világháborúban egy bomba robbant a közelében, ám ennél valószínűbb forgatókönyv, hogy itt is az agyagos talaj gyengeségéről volt szó.

A szécsényi ferde tűztorony
Wikipédia

Az egyik leghíresebb, statikai szempontból meggyengült épület a pécsi magasház volt, amelyet mostanra már lebontottak ugyan, de évtizedekig meghatározó eleme volt a város látképének. Az épület 25 emeletével és 84 méteres magasságával Magyarország egykori legmagasabb panelháza volt. 1974-ben építették és ezután 1976-ban már át is adták. Építési technológiai hiba miatt 1989-re életveszélyessé nyilvánították és kiköltöztették a lakóit. Az évekig üresen álló magasház

még a Guinness-rekordok Könyvébe és bekerült, mint Közép-Európa legmagasabb, lakatlan egykori lakóépülete.

A problémát vélhetően az okozta, hogy az utófeszített technológiával épített vasbeton szerkezet feszítőpászmái és a beton közti résekbe úgynevezett PU pasztát használtak tömítésként, amely kloridos korrózióhoz vezetett. Többször tervezték az épület felújítását, azonban ez minden alkalommal meghiúsult, így 2016-ban a pécsi magasházat lebontották.

A Stephaneum Piliscsabán
Wikimedia Commons

A 2024-től műemléki védettség alatt álló piliscsabai Stephaneum minden bizonnyal az egyik legismertebb hazai "ferde ház". A Pázmány Péter Katolikus Egyetem kampuszaként működött épületet Makovecz Imre tervezte 1995-ben. Egyik különlegessége a Pisai ferde torony-szerűen egymásnak dőlő két kupolás épületrész.

Forrás