Amikor egyre rövidebbek a nappalok, és már kora este bent ülsz a szobában, a családi helyzetelemzések során hamarabb szóba kerülnek a sokat emlegetett, halaszthatatlan feladatok és problémák. Azok, amiknek megoldását már évek óta ügyesen halogatod.
A feszültséget növeli, hogy a házi kasszában a nyaralásra költött kisebb vagyont még mindig nem tudtad visszatermelni, közben pedig a karácsonyi díszek már megjelentek a boltokban. A BL még csak grundfoci jelleggel üzemel, tenisz nincs, ráadásul Nadal visszavonult, az országúti kerékpár is elmarad, szóval nincs semmilyen jó alibi, nincs mese, neki kell állni, valamit barkácsolni a házon, lakáson, hogy túléljétek a telet.
Közeleg a tél…
A csapból is az energetika, hőszigetelés, gázellátási kérdések folynak, szóval nem kell nagy felismerés ahhoz, hogy jó lenne valahogy azt a drága langymeleget bent tartani a házban, amit így is, úgy is kifizettetnek veled. Persze vannak pulóverek, meg egészséges a 18 fokban alvás, na de azért mindennek van határa.
A kockának is hat oldala van, és mivel a házatok is nyomokban tartalmaz ilyen elemeket, adódik az ötlet, a belső teret határoló héjat (termikus burkot) kellene valahogy megerősíteni a hideggel szemben. (Ígérjük, több ilyen agresszív szakszót nem használunk, ezt is csak a kompetencia felvillantására dobtuk be.)
Odalent mi a helyzet?
Könnyen belátható, hogy az alapozást egy késő lenne leszigetelni, és egyébként is, a hideg nem onnan fenyeget. Csak gondolj bele, a vízcsövet is az alapozás alá, a fagyhatáron túlra fektetik, ami 60-80 cm, tehát ott lent biztosan melegebb van, mint fent, szóval ez pipa; nem foglalkozunk vele. Ha passzívházban élsz, tiéd a jövő, ugyanakkor ebben az esetben az alapozás szigetelése megkerülhetetlen, de ez általában már jóval korábban kiderül.
Tegyünk kabátot a házra?
Jönnek a házkockánk oldalfalai. Láthattál már ilyet a buszból, a villamosból kitekintve, és valljuk be, elég macerásnak tűnik. Jönnek az állványosok, (építés-bérlet, napi díj, bontás) megy a pénz. A régi laza vakolatot le kell verni: plusz munka, plusz költség. Sitt elszállítás: macera és megint csak pénz. Hozzák a hőszigetelést és rögzítik dűbellel, illetve jó esetben perem- és pontszerű ragasztással: hogyan tudod majd ellenőrizni a munka minőségét? Utána érkezik valamilyen háló, glett és persze a ház színe. Mindezek az elemek egyrészt pénzmágnesek, továbbá nagyon érzékenyek a hidegre, sőt még az esőre is. Tehát állapítsuk meg, egyenként is van kockázat a manőverben, nemhogy még együtt.
Nem beszélve arról, hogy azt is mondta valaki, aki látott már olyan embert, akinek az egyik ismerőse homlokzatot szigetelt, hogy sajnos (és költségvetési szempontból érthető módon) a nyílászárókat meghagyta a 80-as évek csúcs színvonalán, aminek révén az egész hőszigetelési befektetés nagyot vesztett az értékéből. Ugyanis ebben az esetben úgy fog vörösen izzani az ablakkeret a hőkamerás felvételen (hősziget!), mint a hurrikán az időjárás jelentésben.
Tekints fel!
Sem alul sem oldalt nincs kitörési pont, így nem maradt más, mint a kocka utolsó oldala, a hatos: irány a tető! Lapos is, rá lehet lépni, mélyen a telken belül van, a szomszéd se látja, ha bénázol, és az egerek jelenléte gondoskodik az alkotói magányról. Tehát, padlásajtó kinyílik, létra leereszkedik, ember föl, és jön a döbbenet: tele van pakolva. Na ezt bizony le kell szedni, vagy legalább egy helyre pakolni. (Ha találsz odafent lovagi páncélt, zongorát, bombabiztos széfet, akkor a pakolást ne ezekkel kezd, előbb nézzük meg, milyen födémed van!) Merthogy most első körben nem a tetősík hőszigetelése a cél, az majd egy pro tanfolyam tartalma lesz, mi most födémet szigetelünk. Vízszintesen.
Mi van a padlás alján? Valami salakos, kavicsos, poros vacak? El kell kaparni, akár kézzel is, és megnézni mi van alatta.
- Olyan szürke betonos dolog csak elemekből van, egy hosszú, és arra merőlegesen sok kicsi? Vagy esetleg egybefüggő beton? Bingó, ugorjon hatot előre.
- Fa gerendák, íves oldalukkal felfele? Ha sűrűn vannak egymás mellett, és nem rohadt szét, akkor szintén bingó!
- Esetleg fűrészelt (négyszög keresztmetszetű) fa tartók, közötte semmi? A bingó ebben az esetben elmarad. Be ne lépj a fatartók közé, mert ott sanszos, hogy csak gipszkarton van, és lent találod magad a hálószobában.
Húzzunk bele!
Most már tudod, hogy hova lehet lépni, a gyerek bébijátékait, a karácsonyfadíszekkel együtt el tudod pakolni, jöhet a munka érdemi része, a vásárlás.
Ha látszanak a fatartók és közötte semmi, akkor adódik a megoldás, töltsd fel a közöket kőzetgyapottal. Ez az anyag nem más, mint az a mustársárga vattacukor kinézetű dolog lapokban, vagy tekercsben. A vastagsága egyezzen meg a fatartó vastagságával, így a végén egy síkra érkezel, és ha maradt még egy kis pénzed, akkor OSB lappal le is tudod zárni az egészet, és micsoda siker, lehet rajta szabadon rohangálni. Fejre vigyázzunk!
Mi van, ha beton?
Ha betonos a födém, akkor jó eséllyel sík is, vagyis jöhetnek a 10-15 cm vastagságú, lépésálló hőszigetelő lapok, amin járni is lehet. Csak finoman persze, egy tetőről van szó, nem repülőtér kifutó pályájáról!
Ha fagerendás?
Ha fagerendás a sztori, akkor is jók a lapok, csak le kell rögzíteni őket, hogy ne billegjenek. Erre jó megoldás egy deszka ráapplikálása a lapokra, mert egyrészt így nem szakad át a csavar fejénél, másrészt kevesebb helyen kell fúrni, mintha laponként rögzítenéd.
Maradék anyag nincs, nem lehet, egyrészt mert minden darabot el tudsz helyezni, hiszen a tetrixen nőttél fel, másrészt mert hamar megtelik a kuka.
Figyelem! A hőszigetelés vásárlásnál nem kell a hangszigetelő, vakolható, kasírozott anyag, sem a bio, csak az akciós. Az a legjobb hívószó.
A jó hír, hogy az egész megvan a hétvégi F1 futam időmérője és a verseny között, az ára pedig 5.000.-Ft körül van négyzetméterenként, plusz a szállítás. De a legfontosabb: az élmény! És ne gondold, hogy amatőr dolgot csináltál, mert a tudomány jelenlegi állása szerint a probléma 30%-át megoldottad, hiszen ott szigeteltél, ahol a meleg szeret lenni és elillanni: vagyis fent.