Tudod hol született József Attila vagy hol élt feleségével Kosztolányi Dezső? Vagy, hogy Karinthy Frigyes igazi rekorder is lehetne a budapesti lakóhelyeit megszámlálva? A költészet napja alkalmából a magyar irodalom nagyjait vettük sorra és megnéztük, milyen házakban élték mindennapjaikat híres költőink.

Budapest utcái tele vannak történetekkel. A belvárosban sétálva múzeumok, történelmi nevezetességek sorából válogathatunk, ha látnivalókat keresünk. Azonban sokszor nemcsak a legszebb épületeket érdemes szemügyre venni, hanem a főváros por lepte, megkopott falú, sokszor lövedék nyomokkal tarkított, régi bérházait is.
A költészet napja alkalmából olyan házakat kerestünk, amelyek a magyar irodalom jeles alakjaihoz, híres költőihez kapcsolódnak, életútjuk legfontosabb mérföldköveinek színterei voltak.
Ady Endre, Veres Pálné utca 4-6.
Ady Endre korábban leginkább csak vendégségben, hotelekben időzött Budapesten. Később Boncza Bertával, vagyis Csinszkával a Veres Pálné 4-6. szám alatti ház egyik első emeleti, erkélyes lakásába költöztek.

A költő állítólag nem szeretett a lakásban élni, egészségi állapota egyre rosszabbá vált akkoriban. A házban jelenleg a Petőfi Irodalmi Múzeum Ady Emlékmúzeuma működik, ahol a költő szobája is megtekinthető.
Kosztolányi Dezső, Logodi utca 1.
A Logodi utca és a Tábor utca sarkánál ma is emléktábla jelzi Kosztolányi Dezső egykori lakhelyét, ám a költő, író nem csak az I. kerületben élt. Egyetemi éveiben költözött Budapestre Szabadkáról egy pesti diákszállóba Józsefvárosban.

Később népszerű újságíróként a Bartók Béla úton is lakott, ezt követően költözött a feleségével a már említett Logodi utca 1-be. Később ugyancsak ebben az utcában egy földszintes házat vásároltak.
Karinthy Frigyes, Damjanich utca 27. és Karinthy Frigyes út 2.
Karinthy Frigyes nevéhez több budapesti ház is köthető, mivel ellentétben a már bemutatott két költővel, ő Budapesten született. Gyermekként a VII. kerületi Damjanich utca 27-es szám alatti házban élt, melyet Gottgeb Antal tervezett. Miután édesanyja elhunyt, öt testvérével és édesapjával több helyen is laktak Budapesten.


Később első feleségével, Judik Etellel először a VIII. kerületi Rökk Szilárd utcában, aztán a Népszínház utcában is laktak. Etel elvesztése után Újbudán kezdett új életet Karinthy Böhm Arankával a Karinthy Frigyes út 2-ben. A költő lakott még a Reviczky és az Üllői úton is. A Reviczky utcai, a Karinthy Frigyes úti lakhelyét és szülőházát emléktábla jelöli.
Radnóti Miklós, Falk Miksa utca 7. és Pozsonyi út 1.
Ahogy a Falk Miksa utcáról szóló cikkünkben írtuk Radnóti Miklós szövevényes fővárosi életútjának egy kis szelete a Falk Miksa utca 7-es számú házához köthető. A szülőház után 1915 és 1919 között lakott itt a költő édesapjával és második feleségével, illetve a feleség lányával.


Éppen csak kicsit távolabb található egy másik Radnótihoz köthető épület is, a Pozsonyi út 1., ahol Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni éltek. A házba 1935-ben friss házasként költöztek be, ekkor került ki az ajtóra a „dr. Radnóti Miklós” névtábla, amely egészen Gyarmati Fanni haláláig, 2014-ig emlékeztetett a költőre.
József Attila, Gát utca 3.
A magyar költészet egyik legismertebb alakja, József Attila a IX. kerületi Gát utca 3. szám alatti házban született. A költő végül összesen öt évet élt itt, majd apjuk halála után testvérével, Etelkával nevelőszülőkhöz kerültek Öcsödre.

A Gát utcai házat a költő születésének 110. évfordulójára felújították és az épületben működik a József Attila Emlékhely is.
Babits Mihály, Logodi utca 31.
A Logodi utca és a budai vár közelsége nem csak Kosztolányi Dezsőnek tetszett meg. Babits Mihály 1940-ben költözött feleségével Török Sophie-val és nevelt lányukkal, Babits Ildikóval a Logodi utca 31. szám alatti ház első emeletére. Azonban nem tölthetett sok időt a lakásban, mivel betegsége miatt hosszú időkre szanatóriumba kényszerült.

Ennek ellenére a család erős szálakkal kötődött ehhez a környékhez: 1931 és 1941 között három lakásban is éltek 500 méteres körzeten belül. Laktak a mai Attila út 133-ban, majd az Attila út 104-ban is.
+2 Babits Emlékház és Petőfi szülőháza
Ha már Babits Mihály egykori lakhelyeit említjük, nem hagyhatjuk ki a Babits Mihály Emlékházat, amely a költő és Török Sophie esztergomi nyaralója volt. Az épületet az elmúlt években felújították és látogatható, egyik legkülönlegesebb része pedig az aláírásfal, amelyet a költőt meglátogató vendégek szignóztak.

Szintén ikonikus helyszíne a magyar irodalomtörténetnek Kiskőrös, Petőfi Sándor szülőfaluja. Az egykori szülőház, Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum néven működik.

Nyitókép: Falk Miksa utca / Kaiser Ákos