ArchDaily – Building of the Year Awards 2025

Itt vannak a győztesek! – Ezek az év épületei 2025-ben

Kihirdették az ArchDaily Év Épülete díj kategóriáinak győzteseit. Az elismeréseket az olvasók döntése alapján ítélték oda a világ különböző tájain megvalósuló projekteknek. A szerkesztők szerint a díj az építészeti kiválóság ünneplése, ezért fontos minden évben értékelni a legkiemelkedőbb építészeti teljesítményeket. Lássuk 2025 nyertes épületeit!

Tizenhat évvel ezelőtt indította útjára az népszerű építészeti portál, az ArchDaily a Building of the Year Awards versenyét. A díjazottakat az olvasók választhatják ki a lap folyamatosan frissülő és bővülő listájából. Mivel évről évre az olvasók kedvenc épületeit díjazzák, ezért

ez az egyik legkevésbé elfogult, demokratikus elvek mentén működő építészeti elismerés a szakma szerint.

Az ArchDaily úgy véli, az olvasók kollektív véleménye minden évben kiemeli a legkiválóbb építészeti alkotásokat a világ minden tájáról. A módszer külön pozitívuma, hogy gazdasági és kulturális szempontból is a legkülönfélébb helyszínekről érkeznek a jelölések.

2025-ben közel 4000 projektből szűkítették a mezőnyt az olvasók egy kéthetes nyíilt szavazás keretében kategóriánként 5 döntősre, majd végül a 15 győztesre, amelyek elnyerhették az Év Épülete címet.

A szerkesztők úgy gondolják, a 75 döntős a térbeli megoldások sokszínű választékát sorakoztatta fel most is. Idén egyébként két hazai épületre is szavazhattunk: a jelöltek között volt az Atlétikai Stadion és a Mindszentyneum is. De lássuk a 15 győztest!

A NYERTESEK

Legjobb anyaghasználat

PETS & HUMAN – Positive House / Studio ruizvelazquez (Spanyolország)

A spanyolországi házat a belső határok feloldása, folytonosság és szögek nélküli perspektívák jellemzik. A folyamatosan áramló struktúra a természet finom harmóniáját idézi, ahol zavartalan kiegyensúlyozottság uralkodik.

PETS & HUMAN – Positive House
ArchDaily
Fotó: Nacho Uribe Salazar

Kereskedelmi építészet

COOSH Boutique Store / Sivak+Partners Studio (Ukrajna)

A COOSH egy skandináv stílusú üzlet Ukrajnában, melyben a minimalista vonások meghatározóak, ám egy-egy hangsúlyosabb részlet is megfigyelhető benne. A dizájn a letisztult kényelem mellett a látogató figyelmét a felületekre, az anyagokra és az árnyalatokra összpontosítja.

COOSH Boutique Store
ArchDaily
Fotó: Sivak+Partners Studio

Kulturális építészet

Gulbenkian Modern Művészeti Központ / Kengo Kuma & Associates + OODA + VDLA (Portugália)

A portugál múzeumépület a japán lakóházakat jellemző „védett sétányokat” idézi, amelyek kívülről és belülről sem láthatóak teljesen. Ezt a mintát használták a Gulbenkian Alapítvány kertjének tervezésénél is.

Centro de Arte Moderna Gulbenkian
ArchDaily
Fotó: Fernando Guerra

Oktatási építészet

Duling Oktatási és Kulturális Központ / Elisabeth Lee (Kína)

A tervezők célja a fenntarthatóságon és a kínai hagyományok tiszteletén túl az volt, hogy egy biztonságos teret alakítsanak ki a gyerekeknek, ahol játszhatnak, tanulhatnak és a helyiek találkozhatnak, kapcsolódhatnak.

Duling Oktatási és Kulturális Központ
ArchDaily
Fotó: Jin Weiqi

Egészségügyi építészet

Burtinle körzeti kórháza / Architectural Pioneering Consultants (Szomália)

Az épület kialakításánál a szélfogók évszázados elvét vették alapul, mint a légkondicionálás természetes formája, amelyhez mindössze szélre van szükség energiaforrásként. A nagyon meleg szomáliai éghajlat és az orvosi eljárások szigorú higiéniai követelményei miatt is fontos volt a kórházi terek beltéri klímájának szabályozása.

Burtinle körzeti kórháza
ArchDaily
Fotó: Lucas Sager

Vendéglátóipari építészet

Elisée Montmartre Hotel / Policrónica (Franciaország)

A projekt során egy elhagyott, régi 850 négyzetméteres teret élesztettek újjá. A felújított hotel az egyszínű belső terekkel, fa borításokkal és egyedi fa bútorokkal reflektál a korábban jellemző, francia építészeti esztétikára.

Elisée Montmartre Hotel
ArchDaily
Fotó: Julien Labrousse

Házak

Separo House / HYPERTEXT ARCHITECTURE STUDIO (Irán)

Tekintettel arra, hogy a ház az iráni falu szélén, a nyugati hegyek szomszédságában található, a vályogot választották hozzá elsődleges anyagként a tervezők, amelynek köszönhetően az épület jól kapcsolódik a faluhoz és illik a környező hegyek színvilágához is.

Separo House
ArchDaily
Fotó: Ali Ghalambor

Lakhatás

Fazenda Canuanã School Staff Village, azaz Fazenda Canuanã nevű iskola dolgozói lakóparkja / Rosenbaum + Terra e Tuma Arquitetos Associados (Brazília)

A lakóházakat úgy tervezték, hogy mesterséges légkondicionáló használata nélkül ellenálljanak a brazil éghajlati viszonyoknak és megfelelő hőkomfortot biztosítsanak egy olyan környezetben, ahol egész évben forróság és intenzív napsugárzás van, miközben nem ritkák a hatalmas port szállító szélviharok és özönvízszerű esőzések sem.

Fazenda Canuanã School Staff Village
ArchDaily
Fotó: Pedro Kok

Ipari építészet

Waste To Energy Campus / INI Design Studio (India)

Az átlagos szemétgyűjtőkkel és hulladéklerakókkal szemben, itt a mérgező anyagok és a bűz helyett a helyiek a zöld környezet és a friss levegő előnyeit élvezhetik. Az indiai projektben a vízvédelem és a tájépítészet kiemelt figyelmet kapott. A gyümölcsösök, zöld növényfalak, vizes elemek és a párásító rendszerek, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy formálják a helyi mikroklímát.

Waste To Energy Campus
ArchDaily
Fotó: INI Design Studio

Belsőépítészet

Camel Step kávépörkölő / Faris Alosaimi (Szaúd-Arábia)

A kávépörkölő szabadtéri hangulatot idéző beltéri része a külvilág nyitottságát tükrözi, ezzel erősítve a természettel való kapcsolódás érzetét, miközben a kőkandalló melegséget és meghittséget kölcsönöz.

Camel Step kávépörkölő Szaúd-Arábiában
ArchDaily
Fotó: Mansor Alsofi

Irodák

JAX-MOC irodák / BRICKLAB (Szaúd-Arábia)

Az irodai negyed három nagy ültetvény köré szerveződik Szaúd-Arábia egykori folyóvölgye mentén. A területen egy pálmaliget csatlakozik egy esővízgyűjtő csatornához, amely a parkon keresztül a völgyig húzódik, ezzel hangsúlyozva a természeti táj narratíváját.

JAX-MOC irodák
ArchDaily
Fotó: Laurian Ghinitoiu

Köz- és tájépítészet

Chaki Wasi, a Shalalá közösség kézműves központja / La Cabina de la Curiosidad (Ecuador)

Az ecuadori projekt egy közösségi akció volt, ahol az építkezés során a felelősök hetente váltották egymást. Rendszeres „work parties” programokat tartottak a közösség tagjai, illetve a fiatalok részvételével, így emelték az épületet. Az alapanyagok, a fa és a szalma beszerzése során értékes kapcsolatokat alakítottak ki a szomszédos közösségekkel, amely növeli a projekt értékét. Az építményt kézzel, minimális szerszámhasználattal alkották meg, a szerkezeti elemeket pedig közös erővel emelték a helyükre.

Chaki Wasi, a Shalalá közösség kézműves központja
ArchDaily
Fotó: Marie Combette

Vallásos építészet

Ballie mecset / Commonsense Studio (Albánia)

A tervezés filozófiájának középpontjában a térélmény és az ember–alkotó kapcsolat megértése áll. Az iszlám művészet és építészet kimeríthetetlen eszköztárát, a geometriát használva a legjellegzetesebb vonások, mint a homlokzatok, a kupolák és a minaretek életre kelnek az albán mecsetben.

Ballie mecset
ArchDaily
Fotó: Besart Cani

„Kis lépték” és installációk

Kanna Pavilon / Laure Friès Architecture (Franciaország)

A francia tervezők célja azt volt, hogy a Marlens víztelepen horgászóknak lehetőséget biztosítsanak, hogy a többi látogatótól távolabb, egy nyugodt menedékhelyen horgászhassanak. A nyitottság és a természethez való kapcsolódás megőrzése érdekében a háromszög alakú szerkezet a vízhez közeledve kiszélesedik.

Kanna Pavillion
ArchDaily
Fotó: David Foessel

Sportépítészet

Ferdinand E. Marcos Stadion / WTA Architecture and Design Studio (Fülöp-szigetek)

A stadion minimalista geometriáját a külső, hullámos PVC fal és a vászontető határozza meg, amely a Fülöp-szigeteki házak gyakori, hullámos fém tetőzetére reflektál. Ezt ívelt acéloszlopok tartják, amelyek a tető szarufái felé haladva hajlanak és keskenyednek.

Ferdinand E. Marcos Stadion
ArchDaily
Fotó: Edward Simon

Nyitókép: PETS & HUMAN – Positive House / ArchDaily / Nacho Uribe Salazar

Forrás