A Csokonai Nemzeti Színházat a műemléki helyreállítás és rehabilitáció kategóriában díjazták.

Építőipari Nívódíjat nyert el a debreceni Csokonai Nemzeti Színház. A díjazásra az épület felújítását követően került sor, a döntéshozók a műemléki helyreállítás és a rehabilitáció minőségét értékelték a díjjal.
Puskás István debreceni alpolgármester hangsúlyozta, hogy a város rendszeresen kap hasonló elismeréseket: korábban az Élettudományi Centrum, az Aquaticum és a nemzetközi iskola épületét is díjazták. Az alpolgármester azt is kiemelte:
Debrecen őrzi épített örökségét,
és ennek emblematikus része volt a Csokonai felújítása is, mely során a kortárs megoldásokat a régiek megóvásával ötvözték.
„A színház az 1860-as években közadakozásból és a város támogatásával épült, mondhatni, száz százalékban debreceni történet. Ehhez méltó, hogy most a felújítás tervezői, kivitelezői is debreceniek. Ez nem egyszerűen egy feladat, hanem szívügy is volt számukra” – mondta Puskás István.
Bakos Miklós, a kivitelező HUNÉP Zrt. vezérigazgatója azt mondta: komoly szakmai tudással is jelentős kihívás volt a három évig tartó felújítás, mert a projekt hemzsegett az előre nem látható problémáktól. A cég ugyanakkor a legjobb és legmodernebb megoldásokkal varázsolta újjá az épületet.

Kovács Péter, az Archiko Kft tervezője arról beszélt: a Csokonai Színházat egy nagyon fiatal, 22 éves ember tervezte, 3-4 évig épült, és eredetileg egészen máshogy nézett ki, mint most. Az épület az elmúlt 160 évben folyamatosan átalakult, ahogyan a színházaknál az megszokott. Kovács Péter hangsúlyozta: a színház olyan, mint egy kisebb város: nagyon sok ember dolgozik benne, különféle igényekkel, és ezek az elvárások mindig beépülnek a teátrumokba. A Csokonai esetében többször hozzá- és ráépítettek, a felújítás során találtak például olyan boltívet, amiről nem is tudtak.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) bíráló bizottsága összesen 13 építményt részesített Építőipari Nívódíjban 2024 végén.