Kezd ismét formát ölteni a Børsen, a leégett egykori koppenhágai tőzsdeépület

Megyesi Máté

Miután tavaly a tűz miatt összecsuklott.

Tavaly áprilisban hatalmas kár érte Koppenhágát: felújítási munkák során lángra kapott a helyi tőzsde egykori otthona, a vízparti látképet meghatározó Børsen.

A lángoló épület 2024-ben
Wikipedia

A tűz – melynek kiváltó okát azóta sem tudták pontosan meghatározni, bár a szándékosságot a rendőrség kizárta – az épület mintegy felét, köztük az ikonikus, 56 méteres tornyát is elpusztította.

Két nappal a tűz után az épület külső szerkezete összecsuklott.

Az elmúlt bő egy év tehát a károk helyreállításáról szólt, melynek most léptek a legújabb szakaszába. A tetőszerkezetből megmaradt elemeket februárban kezdték szétszedni, a különleges réztetőzet kipótlása pedig már folyamatban van.

Az épület két nappal a tűzeset után csuklott össze

René Hansen rézműves az AP-nek elmondta, mindössze nagyjából 35 olyan szakember ismert Skandináviában, aki ezt a munkát autentikus technikával el tudná készíteni. Bár az ütemterve szerint ez a szakasz még a nyáron elkészül majd,

a réznek további 60-80 évre lesz szüksége ahhoz, hogy korábbi, a helyiek által megszokott színét visszanyerje.

Az 1624-ben megnyílt épület körül akadnak még kihívások, ám a felújítást vezető Lard Daugaard így is optimista: „A célunk az, hogy idén decemberben megnyissuk az egyik emeletet.”

A felújítás részét képezi annak a toronyszerkezetnek a helyreállítása is, amely az egyik legmeghatározóbb eleme volt a Børsen külsejének. Egyelőre a tervezési munkálatok sem kezdődtek el, maga a megvalósítás pedig egészen 2028-ig várat még magára.

A szakemberek szerint 60-80 évbe telik majd, hogy a réztető visszanyerje a képen is látható, ismert színét

Az elképzelés szerint a szakemberek pontosan ugyanolyan anyagokat használnak majd, mint amilyeneket 17. századi kollégáik is használtak volna – ennek érdekében mintegy 800 ezer kézzel készített vörös téglát rendeltek be Németországból és Lengyelországból, illetve közel 900 fenyőfát belföldről, valamint Svédországból szereznek be, míg a rezet Finnország biztosítja.

Az ikonikus torony
Fotó: Wikipedia

Az épület tulajdonosa, a Dán Kereskedelmi Kamara szerint a cél a teljes újjáépítés 2029-ig történő kivitelezése.

Forrás: AP

(Nyitókép:Jakub Hałun | Wikimedia Commons)