Az építészet nem pusztán válasz a lakhatási és gazdasági igényekre, hanem a jövő formálója, és ahol van elképzelés, van szaktudás, van politikai akarat, ott van eredmény is – közölte az országos főépítész.

Magyarország készen áll a jövő építésére, ehhez mind a szakmai tudás, mind a társadalmi támogatás, mind a politikai szándék adott – mondta Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) építészeti államtitkára a Liget Budapest Projekt és a FIABCI (Nemzetközi Ingatlanszakmai Szövetség) magyar tagozatának sajtórendezvényén Budapesten.

Taroltak a magyar fejlesztések a világ legrangosabb ingatlanversenyén!
A magyar ingatlanfejlesztések három arany- és egy ezüstéremmel zártak a FIABCI World Prix d’Excellence idei fordulóján.
Lánszki Regő szerint nem véletlen, hogy a belföldi pályázók 3 arany- és 1 ezüstérmet hoztak el a nemzetközi ingatlanszövetség világversenyéről,
hiszen Magyarország ingatlanfejlesztésben is világszinten teljesít.
Mint az államtitkár elmondta: a FIABCI elismerései a világ legtekintélyesebb szakmai díjai közé tartoznak, hiszen itt nem lobbierő vagy a marketing dönt, kizárólag a valódi értékteremtő munka és a teljesítmény. A szervezet olyan fejlesztéseket jutalmaz, amelyek az esztétikai értékeiken túl társadalmi, környezeti, közösségi szempontból egyaránt példaértékűek, és ez a szempontrendszer összhangban áll a kormány építészeti és városfejlesztési filozófiájával is.
Lánszki Regő a szakmai elismerésen túl nemzeti sikernek is tekinti, hogy Magyarország az európai államok közül az első, világszinten pedig a 3. helyen végzett a megmérettetésen. A versenyeredmények alapján belföldön is lehet úgy építkezni, ahogy a legfejlettebb országokban, ráadásul gazdaságilag is megéri olyan épületeket emelni, amelyek időtállók, nem amortizálódnak gyorsan.
Az építészeknek, az otthonoknak, a középületeknek, a köztereknek fontos szerepük van abban, hogy milyen lesz az ország,
építeni pedig nemcsak technikai, hanem kulturális és társadalmi kérdés is. Az építészet nem pusztán válasz a lakhatási és gazdasági igényekre, hanem a jövő formálója, és ahol van elképzelés, van szaktudás, van politikai akarat, ott van eredmény is – fogalmazott az államtitkár.

A FIABCI World Prix d'Excellence versenyen a Metrodom Kft. beruházásában épülő Metrodom River lakópark aranyérmet, a Biggeorge Property Nyrt. beruházásában épülő Waterfront City lakópark pedig ezüstérmet nyert.

Az örökségvédelmi kategória első helyezettje a Drechsler-palota felújítása, amely a QPR Properties Kft. beruházásával, a Bánáti és Hartvig Építész Iroda tervezésével, illetve a DVM Group kivitelezésével valósulhatott meg. A legjobb városfejlesztésért járó díjat a Liget Budapest projekt kapta.
Gyorgyevics Benedek hangsúlyozta, hogy jelentőségében a Városliget fejlesztése azért is mutat túl saját magán, mert a kormányzati elképzeléseknek megfelelően magánberuházások sorát hozta a környékre.
A tíz éve elkezdett munka arról szól, hogy a Városliget a saját történelmi hagyományainak jegyében alakuljon át, újszerű élménypark jöjjön létre Budapest közepén.
Az átadott épületeket, újjászületett zöldfelületeket évente több millióan élvezhetik, az itt létrehozott értékek országos szinten is példaértékűek – tette hozzá. Ez az elismerés ismét bizonyította, hogy a hazai szakemberek nemzetközi szinten is képesek kiemelkedőt alkotni, és alátámasztja, hogy Budapest elsőszámú családi élményparkjának – benne a Magyar Zene Házával és Néprajzi Múzeummal – helye van a világ legjobb turisztikai célpontjai között – mondta Gyorgyevics Benedek. A Városliget Zrt. vezérigazgatója a szakmai elismerések jelentőségét abban látja, hogy felkeltik az érdeklődést a nemzetközi befektetők körében Magyarország iránt.
Forrás: MTI
Fotó: archív