Megtalálták a Minotaurusz labirintusát Krétán?

Egy különös, körkörös építményt tártak fel a régészek Kréta szigetén, amely annyira összetett és szertartásos jellegű, hogy sokakban felidézte a Minotaurusz mítikus labirintusát. A négyezer éves szerkezet a Mínoszi civilizáció új, eddig ismeretlen arcát mutatja meg – és talán egy ősi mítosz valós alapjait is.

Egyedülálló, 4000 éves, labirintusszerű építményt tártak fel Kréta szigetén a görög kulturális tárca bejelentése szerint – a lelet már most a régészet egyik legizgalmasabb felfedezéseként emlegethető.

Az építmény nemcsak koránál és alaprajzánál fogva lenyűgöző, hanem azért is, mert azonnal felidézi a Minotaurusz mítoszát és a legendás labirintust, amelyet a görög mondák szerint Daidalosz épített Minósz király parancsára.

A különleges szerkezetet a közép-krétai Papoura-domb tetején találták meg, 494 méteres tengerszint feletti magasságban, egy új reptér radarberendezésének telepítésekor. A munkálatokat azonnal felfüggesztették, és a hatóságok ígéretet tettek arra, hogy a régészeti lelőhelyet megóvják, a radarberendezés helyét pedig máshová költöztetik.

Az építmény alaprajza határozottan emlékeztet a knósszoszi palotában talált, labirintust ábrázoló pénzérmén láthatóra
Fotó: Görög Kulturális Minisztérium/Υπουργείο Πολιτισμού és Wikipédia

A nyolc koncentrikus körgyűrűből álló kőépítmény 48 méter átmérőjű, falai átlagosan 1,4 méter vastagok, a fennmaradt részek helyenként elérik az 1,7 méteres magasságot is.

A labirintust sugárirányú falak tagolják négy zónára, ezekben keskeny átjárók vezetnek a belsőbb részek felé.

A középpontban egy külön építmény is található, amely maga is négy részre oszlik – vélhetően itt zajlottak a legfontosabb szertartások.

A falak egykori magasságáról sajnos semmit nem tudni, de az alaprajz szépen kiolvasható a romokból
Fotó: Görög Kulturális Minisztérium/Υπουργείο Πολιτισμού
A feltárt kerámiaedények, eszközök és állatcsont-maradványok arra utalnak, hogy az építmény vallási vagy közösségi célokat szolgálhatott – nem lakóhely, nem is raktár volt, hanem egyfajta szakrális központ.

A lelet a Kr. e. 2000–1700 közötti időszakból származik, vagyis abból a korszakból, amikor a Mínoszi civilizáció első palotái, például Knósszosz is kiépültek. A helyszínen jelenleg is zajlik a feltárás, a szakértők a szerkezet térbeli és csillagászati tájolását is vizsgálják.

Kréta legnagyobb látványossága a knósszoszi palota, ahonnan olyan csodás freskók kerültek elő, mint ez a vallási ceremóniát ábrázoló kép
Fotó: Wikipédia
A görög mitológia szerint a Minotaurusz, a félig ember, félig bika lény egy végtelen labirintusban élt, amelyből nem volt kiút – mígnem Thészeusz legyőzte a szörnyet Ariadné fonalának segítségével.

Sokáig úgy tartották, hogy ez csupán mese, ám a mostani felfedezés új fényt vethet a mítosz eredetére. Bár a történet természetesen költői túlzás, az építmény összetettsége és szimbolikája alapján egyértelmű, hogy a Mínoszi kultúra inspirálhatta a későbbi görög mítoszokat.

A Kr.e. 330-ból származó vörösalakos kylixen a Pasziphé krétai királyné és egy bika bűnös viszonyából származó gyermek Minotaurusz látható, a Kr.e. 6. századi feketealakos tál pedig Thészeusz és a Minotaurusz harcát ábrázolja, megjelenik Ariadné alakja is
Fotó: Flickr

A Papoura-domb labirintusszerű építménye nemcsak a Mínoszi civilizáció vallási és társadalmi életébe enged mélyebb bepillantást, de emlékeztet is arra, hogy

a mítoszok gyakran valós helyek, rítusok és építmények emlékét őrzik tovább – ezzel hidat képeznek múlt és jelen, képzelet és valóság között.