Elindult az E-örökség, a magyar műemlékvédelem és régészet központi, hiteles szakmai tartalmakat kínáló információs portálja.

Ahogy korábban már beszámoltunk róla, hiánypótló kulturális szolgáltatásként elindult az E-örökség, a magyar műemlékvédelem és régészet információs portálja.
Az oldal, melyet az Építési és Közlekedési Minisztérium Műemlékvédelemért és Kulturális Örökség Védelméért Felelős Helyettes Államtitkárság szerkeszt és gondoz, az állami közhiteles örökségvédelmi adatbázison alapszik.
Így mintegy 15 ezer műemlék és 130 régészeti bemutatóhely, illetve régészeti jelenség között tudunk virtuálisan barangolni,
de az oldal használatával a valós felfedezőutakat is megtervezhetjük. Ugyanakkor a monitor előtt sem maradunk élmények nélkül, 80 úgynevezett gigapixel fotón „kézzel fogható közelségből” lehet megcsodálni Magyarország legszebb enteriőrjeiből egy válogatást.
Emellett az E-örökség kimondott célja, hogy minden eszközzel segítse a jövőben a hazai műemlék-tulajdonosokat, tervező építészeket, műemlékbarát ingatlanfejlesztőket, fenntartókat és általában minden érdeklődőt naprakész információk biztosításával az aktuális pályázatokról, szakmai programokról, eseményekről.
Az oldal interaktív, KAÜ-s bejelentkezéssel fényképeket és jelentéseket tölthetünk fel a rendszerbe, egy-egy műemlék aktuális állapotáról.

De nézzük is sorban, mi mindent tudunk felfedezni az oldal segítségével! Az E-örökség naprakészen elérhetővé teszi mintegy 15 ezer nemzeti emlékként védett műemlék, valamint 130 szabadon felkereshető régészeti lelőhely legfontosabb adatainak megismerését a központi közhiteles nyilvántartásból. A nemzeti emlékként védett műemlékek kataszterében végzett adatváltoztatások azonnal megjelennek az E-örökségen is, így mindig naprakész információkat találhatunk egy-egy műemlékről.
A böngészést egy szabadszavas kereső és egy három modulból álló összetett kereső segíti; többek között a műemlékek és régészeti lelőhelyek adatlapjainak leírásában is lehet keresést indítani – például stílusokra, korszakokra, tervezőkre –, továbbá számos jellemző alapján listázni.
Az alkalmazás tematikus térképen, a főbb műemléktípus-csoportok szerint kategorizálva, egyedi piktogramokkal ábrázolja a műemlékeket,
illetve a régészeti bemutatóhelyeket; bizonyos nagyítási szint alatt a piktogramok klaszterekbe rendeződnek, amelyekre kattintva szintén megjelennek az egyed objektumok adatkártyái. A térkép érzékeli a felhasználó pozícióját is, ami a későbbi útvonaltervezéseket is megkönnyíti.

Az egyes műemlékeket azonosító fotókkal rendelkező adatkártyákkal jeleníti meg az E-örökség, amelyekről az adott objektumok adatlapja elérhető. További kedvcsinálóként az adatlapok alján található térképablakban a közeli védett épületeket jelző piktogramok is látszódnak, amelyek segítségével át lehet lépni a „szomszéd” objektumok adatlapjára.
A keresés szabadszavas, már szótöredékre is találatot ad. De emellett a tervező építész nevére, a műemlék egykori tulajdonosára, az épület vagy a kert stíluskorszakára, stíluselemeire vagy évszámokra is lehet keresést indítani, a hivatalos adatok – helyrajzi szám, műemléki azonosító szám – mellett.
Hasonlóképpen tudunk keresni a régészeti lelőhelyek között,
a hazánkban fellelhető 64 ezer lelőhely közül annak a 130-nak a keresésére van lehetőség, amely régészeti bemutatóhelyként szabadon látogatható, és olyan régészeti jelenségeket tartalmaz, amelyek a laikusok számára is értelmezhetőek. Így a várromok mellett római erődök és villák, kunhalmok is beilleszthetők egy-egy utazás megállói közé.
A kiválasztott műemlékekhez és régészeti bemutatóhelyekhez útvonaltervezésre van lehetőség; egyszerre több objektum is az útvonalhoz adható; az útvonal utólag is szerkeszthető az adatkártyák átrendezésével, akár egy kártyapakli esetében.
Az oldal kész túraútvonalakat is felkínál,
ezeket szabadon kiegészíthetjük a szűrési paraméterek beállításával, így különféle tematikus túrákat tehetünk, érdeklődésünk, illetve időnk függvényében.

A virtuális barangolást multimédia-tár teszi élményszerűvé, hiszen mintegy 240 műemlék 3D fotogrammetrikus modelljét jeleníti meg, amelyek sztereofotóként is megtekinthetők, így valódi térélményt kínálnak a képernyők előtt ülőknek. Továbbá 80 úgynevezett gigapixel fotón „kézzel fogható közelségből” lehet megcsodálni Magyarország legszebb műemlék enteriőrjeiből egy válogatást, így testközelben szemlélhetjük a kecskeméti városháza vérszerződés-freskóját, a pécsi székesegyház kazettás mennyezetét vagy a bajnai kastély közelmúltban restaurált dísztermi kifestését. A mai, képekkel elárasztott világunkban is érdemes böngészni a képgalériát, ahol ismert és kevésbé ismert műemlékeinket fedezhetjük fel, nagy felbontású, művészien igényes felvételeken. Így többek között Szeged nevezetességeit, a Reök-palotát, a zsinagógát vagy olyan rejtett kincseket, mint a perőcsényi gazdaház, esetleg a győri ipari műemlék selyemfonoda.

Az oldalon hasznos információkat is találhatnak az érdeklődők a műemlékekkel kapcsolatos eseményekről, pályázatokról, hírekről, legyen az egy érdekes városi séta, egy építészeti vásár vagy éppen a világörökségi helyszínekkel kapcsolatos legújabb fejlemények. A pályázati hírek a műemlékek tulajdonosainak, befektetőknek, civil szervezeteknek nyújthatnak hasznos információt.